Günün Sözü : İnsanda bulunan en şerli şey aşırı cimrilik ve şiddetli korkudur.(Ebu Davud, 2511)
Basından

Kardeşim Nihat Hatipoğlu Hocaefendi / Ömer Vehbi Hatipoğlu (haber7.com , 10.12.2014)

10.12.2014

Kaynak

Babamın çocukluk arkadaşlarından birinden duymuştum.

Rahmetlinin ilkokul yıllarına ait bir hatıra. Okuldan çıkmış eve gelirken  mahallenin haylazlarından bir grup yolunu kesiyor ve sataşıyorlar. Çocukluk bu ya küfrediyorlar. Babam çocukluğunda da naif ve edepli bir çocuk. Küfretmeyi bilmiyor. Kendisine küfredenlere  diyor ki; ‘ Biraz bekleyin ağabeyim  gelmek üzere. O da size küfreder.’

Bu olayı bana anlatan Hacı amca dedi ki;’ senin babanın ağzından çocukluğunda bile küfür işitmedik.Küfretmeyi, kavga etmeyi bilmiyordu. Adeta ileriki yaşlarında yükleneceği ilmi sorumluluğa, manevi  önderliğe hazırlanıyordu. Naifti, nazikti, yumuşak tabiatlı idi. ‘

Kardeşim Prof.Dr. Nihat Hatipoğlu Hocaefendi de tıpkı babam gibi naif,yumuşak huylu,cedelleşmeden   uzak duran bir insan. Hayatını ilme ve İslami hizmete adamış, haftanın beş günü çocuklarından uzakta yurtiçi ve yurtdışında organize edilen konferans ve sohbetlerde ömür tüketiyor. TV Programları, on binlerin katıldığı konferanslar , medresede öğrencilerine verdiği hadis ve tefsir dersleri ve yazdığı yüzlerce eserle tek başına bir ordu… Cemaat kurmuyor başkalarının  yaptığı gibi. Bütün dini hizmetlere duacı oluyor.  İnsanları kendisine tabi olmaya çağırmıyor. Allah’a ve Resulüne tabi olmaya, Ashab-ı Kiramı örnek almaya ve Ehli Sünnet çizgisinden sapmamaya davet ediyor. Uslubuna yansıyan naiflik  ile Müslümanların yüreğine su serpiyor. Seviliyor, takip ediliyor ve saygıya muhatap oluyor. Sosyal medyada adına açılan sayfaların takipçileri milyonlara varıyor. Allah’ın rahmeti sonucu etrafında sevgi haleleri oluşuyor.

Gelin görün ki bu hizmet birilerini ciddi şekilde rahatsız etmiş olacak ki; mahallenin haylazları uzaklardan aldıkları ‘saldır ‘ komutu ile bir anda ,karalama,itibarsızlaştırma ve iftira kampanyasına başlamış bulunuyorlar.

Her ne kadar Nihat Hoca;’ bekleyin birazdan ağabeyim gelecek size sizin uslubunuzla cevap verecek’ demediyse de bu müfterilere bir şeyler söyleme ihtiyacı hisettim.

Nihat Hatipoğlu ehli sünnet çizgisinden taviz vermeden de, birilerine şirin görünme ihtiyacı hissetmeden de, paparizi programlarına meze olmadan da   pekala reytingler kırılabileceğini ısbat etmiştir. Onun TV programlarına başlamasından sonra, hemen hemen bütün TV kanallarının kaliteli dini programlar yapma gayretlerine girdikleri ve sosyete hocalarını diskalifiye ederek değerli Hoca efendilere programlar yaptırdıkları herkesçe gözlmelenebilecek  bir vakıadır. Bu Türkiye ve Müslümanlar açısından büyük bir kazanımdır. Artık TV ekranlarında din adına şaklabanlık yapan, tavuktan kurban olur mu gibi safsatalar ile alay konusu olan renkli simalar görünmüyor.

Nihat Hatipoğlu’nun ehli sünnet düşüncesine yaptığı  atıflar sünnet karşıtı cephenin düşmanlığınıa davetiye çıkarmakta, sünnet,hadis,mezhep,tasavvuf gibi kavramlara karşı hazımsız olan bu grup saldırılarını değişik vesilelerle dile getirmektedirler.Hristiyan ve Yahudileri cennete sokma yarışına giren, Kaderi,Kabir azabını,şefaatı, mucizeleri  inkar ile yola çıkan Afgani-Abduh  v.s’nin çağdaş takipçileri ilmi tartışma yerine iftira ve gözden düşürme yoluna baş vurmaktadırlar.

Nihat Hatipoğlu Hoca bunca sevgi ve iltifatı kişisel ranta dönüştürmek gibi bir hafifliğe bulaşmadığı için, insanları kendisine tabi olmaya davet etmiyor. Devlet kademelerine, bürokrasiye,siyasi partilere kendi adamlarını yerleştirme çabasına yeltenmiyor.İş takipçiliğine, ihale kovalamaya, aracılığa kalkışmıyor. Sadece yirmi yıllık haftanın beş gününe mal olan koşuşturmasının  ve yazdığı eserlerin karşılığında alın teri ile kazandığı helal birikimlerini , ailenin de birikimleri ile birleştirerek  ve borçlanarak Istanbulda 29 odalı mütevazi butik bir otele ortak oluyor. Binlerce  saatlik TV yayını ve beş bin konferansı gerçekleştirmiş bir insan olarak.

 Bu otel konusuna mal bulmuş mağribi gibi sarılan ve nereden talimat aldığı herkesçe bilinen  bir medya kuruluşu akla ve ahlaka ziyan iftira senaryoları tezgahlıyor. Tamamı yalan,iftira ve ahlaksızlık kokan bir kampanya oluşturuluyor. İslama, kanuna, ahlaka ve vicdana aykırı bir tek uygulama veya ayrıcalık yokken peş peşe yayınlar yapılıyor.

Bu uzaktan kumandalı ekip konuyu sosyal medyada adeta bir linç kampanyasına dönüştürüyorlar. Dönüştürüyorlar çünkü Nihat Hoca’nın affedilmeyecek bir günahı var. O günahı cemaatlerin devleti dizayn etme teşebbüslerinin yanlış olduğunu ifade etmesi ve bir röportajda ‘Tayyip Erdoğan bu ümmet için bir nimettir.’ İfadesini  kullanmış olmasıdır.

Türkiye’de kardeş kavgasına karşı çıkmak,milletin birliğine vurgu yapmak, meşru hükümetin ülke yararına aldığı kararlara destek vermek, anayasal kurumları yıpratmayın demek, milletin anasının ak sütü gibi helal oyları ile seçilmiş Cumhurbaşkanına duacı olmak bir ilahiyatçı için en doğal tavır değil midir? Bundan kimler, neden gocunurlar ?

Bizler  babamızdan çok şerefli bir miras devraldık. O miras para,mal,mülk değil, edeptir. Gurur ve kibre kapılmamak, bir şeylere talip olmamak, Allah’ın dinine hizmet etmekte olan her kim varsa ona saygılı olmak bize baba nasihatıdır.

Nihat Hatipoğlu  Hoca kimsenin rakibi, alternatifi değil yalnızca İslamın hizmetkarıdır bu böyle biline….

21.11.2017 Ezan Vakitleri
İmsak : 06:21   İkindi : 15:26
Güneş : 07:51   Akşam : 17:49
Öğle : 12:57   Yatsı : 19:13
      Duyurular
17.11.2017
Hocamizin bu haftaki gazete de "Farkinda misin?" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabilirsiniz.
Devamı...
10.11.2017
Hocamizin bu haftaki gazete de "Müslümanlar ne zaman huzura erer?" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabi
Devamı...
03.11.2017
Hocamizin bu haftaki gazete de "Fikih mezheplerinin çikisi üzerine" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyab
Devamı...
      Ziyaretçi
                   Sayısı
Aktif : 8936
Bugün : 40113
Bu Ay : 2427480
Bu Yil : 26973698
Toplam : 151916527
* 01.01.2011 Tarihi itibari ile
      Dini Sözlük