Günün Sözü :

accutane without insurance

accutane without insurance reddit

buy clomid tablets

clomid london drugs online clomid uk

purchase abortion pill online uk

usa buy abortion pill redirect where to buy abortion pill uk
Gecenin ne kadar uzun olduğunu ancak hastalar bilir. (Sadi)
Basından

Çözüm İslam terbiyesinde / Mustafa AKÇA (merhabahaber.com , 21.01.2012)

22.01.2012

Kaynak

Şiddete karşı olmanın tek yolunun İslam terbiyesi olduğunu belirten İlahiyatçı Doç. Dr. Nihat Hatipoğlu...

Şiddete karşı olmanın tek yolunun İslam terbiyesi olduğunu belirten İlahiyatçı Doç. Dr. Nihat Hatipoğlu, Mevlâna şehrinde olan insanların şiddete karşı durarak diğer insanlara örnek olması gerektiğini söyledi
Konya Büyükşehir Belediyesi'nin “Kadına Şiddete Hayır, Sevgi ve Hoşgörüye Evet” adıyla 26 sivil toplum kuruluşu ile imzaladığı mutabakat metni kapsamında düzenlediği Huzur Şehrinde Sevgi Konferansları Doç. Dr. Nihat Hatipoğlu'nun önceki akşam verdiği konferansla başladı. Mevlâna Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen programda İlahiyatçı Doç. Dr. Nihat Hatipoğlu, "Mevlâna İkliminde Aileye Bakış" konulu konferans verdi. Katılımın yoğun olduğu konferansa AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu da katıldı. Hazreti Mevlâna şehrinde Mevlâna'yı anlatmadan olmayacağını belirterek sözlerine başlayan İlahiyatçı Doç. Dr. Hatipoğlu, Türkiye'nin Hazreti Mevlâna'ya mezarlık yaptığı için gurur duyması gerektiğini söyledi.
Mevlâna'nın hakkıyla anlatılmadığını belirten Doç. Dr. Hatipoğlu, "Mevlâna Hazretlerini anlatamıyoruz, çünkü biz anlamıyoruz. Televizyon ve konferans gibi birçok yerde 2-3 saat Mevlâna anlatılıyor. Bu güzel bir durum ancak 2-3 saat konuşmalarında bir defa dahi Peygamber Efendimiz (SAV) geçmiyor. Peygambersiz Mevlâna hiçbir şeydir. Hazreti Mevlâna kendisi, 'Ben Kur'an-ı Kerim'in kölesiyim, Peygamber'in ayağının tozuyum' diyor. Mevlâna'nın bu sözünden sonra kendisini Peygambersiz anlamak Mevlâna'ya haksızlık etmiş olmaktır" dedi.

MÜSLÜMAN ŞİDDET UYGULAYAMAZ
"İslam tarihinde atalarımız bırakın kadın ve çocuğa şiddeti, hayvanlara dahi şiddet uygulamamışlardır. Bunun birçok örneğini geçmişimizde görürüz" diyen Nihat Hatipoğlu, "Peygamber Efendimiz (SAV) 10 bin kişilik ordusuyla Mekke'ye giderken yolda yavrularıyla bir köpek görür. Efendimiz köpeği rahatsız etmemek için 10 bin kişilik ordusuyla yolunu değiştirmiştir. Buna benzer bir örneği Mevlâna'nın hayatında da görürüz. Mevlâna Hazretleri bir gün camiye giderken yolda uyuyan bir köpek görür ve onun yanından geçmez duraksar. Kendisinden rahatsız olmasın diye. Biz böyle insanların torunlarıyız. Nasıl hayat arkadaşımıza şiddet uygularız. Gönlümüze İslam'ı koymalıyız. Kalbimizde Kur'an olmazsa istenmeyen davranışlarda bulunuruz. Aile içi şiddetten kurtuluşun tek yolu İslam'dır. Eğer dinimizi tam olarak bilmiyor ve benimsemiyorsak hayatımız sorunlu olacaktır. İslam'ı yaşayan mümin kimseye şiddet uygulamaz" ifadelerini kullandı.
Şiddete İslam terbiyesiyle karşı durulacağını aktaran Hatipoğlu, "Şiddeti önlemenin başka bir yolu yoktur. Medyadan sürekli aile içi şiddet haberlerini görüyoruz. Biz şiddetin hepsine karşı olmalıyız. Peygamber Efendimiz (SAV) hayatında bir defa dahi eşine el kaldırmamıştır. Biz kimiz ki Efendimizin yapmadığını yapıyoruz. Çocuklarımızı istemediği biriyle kesinlikle evlendirmeyelim. Bunun sonu büyük çoğunlukla hüsran oluyor. Çocuklarımıza zulüm etmeyelim. Dışarıda nasılsak evin içinde de öyle olmalıyız. Öfkeye hakim olmamız gerekiyor" diye konuştu.

MEVLANA'NIN ŞEHRİNDE OLMAK BİR GURURDUR
Hazreti Mevlâna'nın hayatından kesitler de anlatan İlahiyatçı Doç. Dr. Nihat Hatipoğlu, Mevlâna şehrindeki insanların Mevlâna'yı daha iyi tanıyıp, onun hayat felsefesini kendi hayatlarına uygulamasının çok güzel olacağını vurgulayarak, "Mevlâna çok büyük alim ve şahsiyettir. Onun şehrinde olmak ne güzel bir gururdur. Ama Mevlâna'yı en çok sizin tanımanız ve başkalarına anlatmanız gerek. Ama sakın Mevlâna'yı Peygamber Efendimizden (SAV) gayrı tanımaya çalışmalayalım. Yoksa gaflete düşeriz. Suyun başı Peygamberimizdir. Peygamberimiz olmazsa, ne Mevlâna olur, ne Yunus Emre olur ne de diğer büyük alimlerimiz olurdu. İslam'ı çok temiz anlamak ve temsil etmek gerekir" dedi. 
26 STK ile birlikte yayınladıkları deklarasyon ile aile içi ve kadına yönelik şiddetin önüne geçmeye çalıştıklarını söyleyen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, "Kadın ve aile destek merkezimiz KADEM Konyalıların hizmetinde. Sosyal belediyecilik olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Geçtiğimiz yıl 2 bin 600 kadın KADEM'e başvurarak şiddet konusunda destek aldı. Konya'da hoş görü ve sevgi şehrinde aile içi şiddetin olmaması gerekiyor. Tüm Konyalı hemşehrilerimizle bir araya gelerek şiddetin önüne geçeceğiz" ifadelerini kullandı.

23.04.2021 Ezan Vakitleri
İmsak : 04:31   İkindi : 16:54
Güneş : 06:06   Akşam : 19:59
Öğle : 13:07   Yatsı : 21:27
      Duyurular
22.04.2021
Hocamizin Ramazan Ayina özel bugünkü yazisi gazete de "Çocuklari Allah’la korkutmayin" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet
Devamı...
21.04.2021
Hocamizin Ramazan Ayina özel bugünkü yazisi gazete de "Zekât mali azaltmaz" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasinda
Devamı...
20.04.2021
Hocamizin Ramazan Ayina özel bugünkü yazisi gazete de "Gerçek Müslüman kimdir?" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfas
Devamı...
      Ziyaretçi
                   Sayısı
Aktif : 587
Bugün : 7190
Bu Ay : 291999
Bu Yil : 645041
Toplam : 170614385
* 01.01.2011 Tarihi itibari ile
      Dini Sözlük