Günün Sözü :

amoxicillin 500mg cost

amoxicillin allergy read here amoxil classification

lav dosis naltrexon

dosis idippedut.dk lav

amoxicillin for uti

amoxil for uti redirect amoxicillin 500mg cost

clomid manchester

buy clomid tablets

buy amoxicillin amazon

buy amoxicillin
Kalbinde zerre miktarı iman bulunan kimse ateşten çıkacaktır. (Tirmizi, 2601)
14.05.2021 - Kaynak


Bayraminiz bayram olsun


Bu yil ramazan ayi hastaligin gölgesinde geçti. Evlerimize kapanmak zorunda kaldik. Belki aile fertlerinin birbirlerini daha yakindan tanimalarina vesile oldu bu hastalik. Ama her seye ragmen ibadetimize, Allah'a yakinlasmaya vesile olacak hassasiyetlerimize dikkat ettik.
Oruç tuttuk. Daha az sinirlendik. Çaresizligimizi, zayifligimizi hissettik. Vefat edenlerin ardindan burkulduk. Daha çok dua ettik. Allah'im bu musibeti ve daha kötülerini üstümüzden al dedik. Duanin gücünü bir daha gördük. Dua ettik, dua istedik.
Bu satirlarin yazari olarak ben iftar ve sahur programlarinda sizinle görüstüm. Görüntülü görüsmeyi saglayan Zoom uygulamasi vasitasi ile evlerinize misafir olduk. Birçok güzel bilgiyi paylastik. Milyonlara ulastik.
Z kusagi denilen gençlerimizin en çok Zoom'a katilanlar oldugunu görünce de haylice mutlu olduk. Demek ki gençlere ulasilabilirmis. Onlarla sohbet edilerek dinin güzellikleri paylasilabilirmis! Genç yavrularimizla irtibatimizi çogaltmaliyiz. Onlari dinlemeliyiz. On binleri asan Instagram mesajindan bunu daha net gördük.
Bayramimiz da hastaligin gölgesinde geçecek. Ama insallah Kurban Bayrami'na geldigimizde daha rahat ve güzel bir bayram yasariz. Kardeslerimizle kucaklasiriz. Insallah bayramimiz bayram olur. Sagligimiz daim olsun. Duaniz genel olsun. Allah hepimizi emanina alsin.

Hz. Ömer'in Kudüs Emannamesi
Bugün Kudüs ve civarinda büyük haksizliklar bütün insanligin gözü önünde cereyan ediyor. Insanlar evlerinden çikariliyor, mescitte ibadet edenlere müdahale ediliyor.
Esasen ilk kitabi dinin merkezi olan Kudüs- Mescidi Aksa ve civari, bütün insanligin inanç kodlarini kapsayan bir sevgi, beraberlik umuduydu. Maalesef bu kutsal merkez, bütün kutsallari yok sayan bir secaata sahit oluyor.
Müslümanlar bir olmali ve dünyanin her yerinde Müslümanlara uygulanan bu tür baski ve zulümlere karsi ortak ses çikarmalilar. Kudüs bütün dinlerin huzur içinde ibadet ettikleri, dualarini yükselttikleri bir merkez olma vasfini kaybetmemeli. Dileriz ki, bu tür feci hatalardan dönülür ve insanlar huzur içinde yuvalarina, ibadethanelerine kavusurlar. Tarihin seref abidelerinden biri olan ve Hz. Ömer' in savassiz ve kan dökülmeden teslim aldigi Kudüs halkina verilen emannameyi, güvenceyi sagduyunuza inanarak satir satir buraya aliyorum. Insanlik 1400 sene öncesindeki bu insani durustan, bugün çok çok uzaktadir. Kudüs'ün baska bir fatihi olan Selahaddin-i Eyyubi de ayni emannameyi deklare etmis ve insanliga ders vermistir.

***

"Rahman ve Rahim olan Allah'in adiyla!
Allah'in kulu, mü'minlerin emiri Ömer tarafindan Iliya halkina verilen emandir.
Onlarin canlarina, mallarina, kiliselerine, haçlarina, yerlesik ve göçebe olan bütün fertlerine verilen bir teminattir.
Kiliseleri mesken yapilmayacak, yikilmayacak ve kismen dahi olsa isgal edilmeyecektir.
Içindeki kutsal esyalara dokunulmayacaktir.
Mallarina el sürülmeyecektir.
Kimse dinî inançlarindan dolayi zorlanmayacak, kendilerine asla zarar gelmeyecek ve yurtlarina Yahudiler iskân olunmayacaktir.
Buna karsilik onlar da cizye vereceklerdir.
Bunlardan kim yurdunu terk etmek isterse, gidecegi yere kadar mal ve can emniyeti saglanacaktir. Yurdunda kalmak isteyenler ise, güvende olacaklardir ve cizye vereceklerdir. Dileyen Rumlarla gidecek, dileyen de topragina dönecektir.
Hasat elde edinceye kadar onlardan bir sey istenmeyecektir.
Bu ahitnamedeki sartlara Allah'in ahdi, Resulü 'nün, halifelerin ve müminlerin zimmeti vardir; Cizye ödedikleri müddetçe geçerlidir"

***

Insan hak ve özgürlükleri bakimindan dogrudan Islam'in hosgörü ve adalet anlayisini yansitan bizzat halife Hz. Ömer tarafindan sartlari belirlenen bu anlasma, Kudüs'te kalan ve çogu Hiristiyan olanlara; Hiristiyan olan irkçi ve emperyalist Roma ve Bizans yönetimlerinin vermedigi çok seyi garanti ediyordu.
Hz. Ömer'le baslayip daha sonra Selahaddin Eyyubi ve Osmanli'yla devam eden baris ve huzur iklimine, bu dönemde Kudüs ve Kudüs halki hasret kalmistir. Bölgenin ve özellikle Kudüs halkinin yeniden huzur ve baris iklimine kavusmasi, Müslüman, Yahudi ve Hiristiyanlarin birlikte yasayabilecegi bir idare anlayisiyla mümkündür.


Paylaş : Facebook'a Paylaş Twitter'a PaylaşMyspace'e PaylaşDelicious'a PaylaşFriend Feed'e PaylaşTechnoratiye PaylaşDigg'de Paylaş
Diğer Yazılarımdan Bazıları
  İnsanları doğru tahlil etmeliyiz (26.05.2023)
  Depremzedeler için kullanılan seviyesiz dil (19.05.2023)
  İslam garip geldi, garip gidecek (12.05.2023)
  Peygamberimizin Medine’deki ilk hutbesi (05.05.2023)
  Üstünlük soyda değil takvadadır (28.04.2023)
  Bayramınız bayram ola (21.04.2023)
Sayfa Başı
29.05.2023 Ezan Vakitleri
İmsak : 03:35   İkindi : 17:05
Güneş : 05:29   Akşam : 20:34
Öğle : 13:06   Yatsı : 22:19
      Duyurular
26.05.2023
Hocamizin bu haftaki gazete de "Insanlari dogru tahlil etmeliyiz" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabil
Devamı...
19.05.2023
Hocamizin bu haftaki gazete de "Depremzedeler için kullanilan seviyesiz dil" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasind
Devamı...
12.05.2023
Hocamizin bu haftaki gazete de "Islam garip geldi, garip gidecek" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabil
Devamı...
      Ziyaretçi
                   Sayısı
Aktif : 1026
Bugün : 3307
Bu Ay : 371759
Bu Yil : 1641214
Toplam : 180929832
* 01.01.2011 Tarihi itibari ile
      Dini Sözlük