Günün Sözü :

buy antidepressants

buy elavil uk

buy accutane malaysia

accutane without blood tests blog.globalmamas.org accutane without gelatin

nerve pain in foot amitriptyline

amitriptyline pain relief dosage knagis.miga.lv nerve pain relief

amitriptyline online

buy amitriptyline london click here buy antidepressants visa
Fırsatlar da bulutlar gibi çabucak geçer gider. (Hz. Ebubekir (r.a))
16.04.2010 - Kaynak


Kainat duaya kalkarsa neler diyecek?..


BAHAR geldi. Ağaçlar filiz vermeye başladı. Kainat yeşillendi. Her şey ve her varlık kendi dilince Allah’ı anıyor. Belki de bu zikirden en uzak olanı biz insanlarız.

 

Geçenlerde bütün bunları düşünürken aklıma şu soru geldi: Kendi kendime sordum, acaba kainattaki bu sessizliği bir an sustursak ve eşyaya kendi lisanınla konuş desek neler anlatacak?.. Mesela desek ki, hadi, kendi dilince dua et. Acaba her varlık Allah’tan ne isteyecek?.. Nasıl dua edecek?.. Nelerden Allah’a sığınacak?.. Dilerseniz kulak verelim.
Kainat duaya kalkarsa bakalım neler diyecek:
Ceninin duası: Allah’ım, vefasız bir dünyaya beni mahkûm etme. Kadir ve kıymet bilmez bir dünyaya beni salma.
Yağmurun duası: Ya Rabbi, zalimlerin ve cimrilerin değil, hakseverlerin, cömert ve hak bilenlerin toprağına indir beni.
Çiçeklerin duası: Ya Rabbi, bizi zalim bahçıvana düşürme. Kolumuzu, kanadımızı kıracak çocukların elinde bizi rezil ettirme.
Karın duası: Ya Rabbi, bizi zalimlere payanda etme. Bizimle, zulüm mekânlarındaki karanlıkları örtme. Bizi temiz beldelerin örtüsü yap.
Güneş’in duası: Rabbim, temiz yüzleri aydınlatmayı bana nasip et.
Ay’ın duası: Ya Rabbi, benim dolunay halimi Hz. Peygamber’e benzetmişlerdi. Ben ise benim aydınlığımda işlenen günahlardan dolayı mahcubum. Önüme bir bulut gelse de mahcubiyetimi örtse.
Gecenin duası: Ya Rabbi, güneş bir an doğsa da, benim karanlık yüzümden yararlanıp da kötülüklerini saklayanların içyüzü bir an önce ortaya çıksa. Ya Rabbi, sen beni örtü olarak yarattın. Lakin insanlar benim üzerimdeki örtüyü sıyırıp attılar. İnsanların bende işledikleri günahlardan Sana sığınıyorum.
Gündüzün duası: Ya Rabbi, beni öğle ve ikindi ezanlarından mahrum etme.
Mezarların duası: Ya Rabbi, şu demin ölmüş olan, sağlığında ise hak yemiş, vurgun vurmuş, insanlara zulmetmiş, Seni hiç bilmemiş, hayra eli hiç uzanmamış kötü insanı bizim buraya gömdürme. Kötü komşudan Sana sığınırım. Vefasız komşudan Sana sığınırım. Azap görecek komşudan Sana sığınırım.
Taşların duası: Ya Rabbi, bazı insanların yüreği bizden daha katı hale geldi. Bizi Hz. Peygamber’in elinde tespih eden taşların hürmetine, kalbi katılaşmış insanlardan uzak eyle.
Minarelerin duası: Ya Rabbi, Hz. Bilal yüreklileri çoğalt. Çoğalt ki bu camilerde Hz. Ebubekir, Hz. Ömer ve Hz. Ali soluklular yetişsin.
Duvarların duası: Ya Rabbi, keşke kör, sağır ve dilsiz olsaydım da yüzüme karşı işlenen günahları ve zulümleri görmeseydim. Şu suçlu ve günahkârın kahkahalarını, şu zulmen işkenceyle öldürülmüş olan masumun feryadını keşke duymasaydım. Yemin olsun ki, beni mahşere getirirsen yüzüme karşı işlenen bütün suçlara ve günahlara şahitlik edeceğim.
Kuşların duası: Ya Rabbi, şu kışın karlar yere inip de yiyeceğimiz tahıllar karın altında kalınca, biz yiyebilelim diye ekmek kırıntılarını sokağa bırakan -yiyeceğimiz tahtanın üzerine serpiştiren- şu Ayşe Nine’ye rahmet et. O nasıl bizi doyurduysa Sen de ahirette onu doyur.
Suyun duası: Ya Rabbi, insanları doyururken, bitkileri sularken, kainatı temizlerken çok mutluyum. Ama en çok içi tertemiz, başkasına kin beslemeyen, herkese merhamet eden, sözü özü bir olan, insanlara sevgi ve merhametle bakan şu Müslüman’ın yüzüne abdest suyu olarak değdiğimde çok mutluyum. Beni abdestten mahrum etme Rabbim...
Rüzgârın duası: Ya Rabbi, bazı milletleri azgın ve aşkın rüzgârlarla altüst etmiştin. Bize merhamet et ve bizi rahmet rüzgârı olarak kainata sal.
Etrafınıza bakınız. Her zerre kendi dilince derdini anlatıyor. Lisanı olsa kainattaki her zerre günahlara nasıl darlandığını, rahmete ne kadar sevindiğini anlatacak. Şu çiçeğin açması, şu dalların yeşillenmesi, şu yağmurun yukarılardan aşağıya inişi, şu güneşin gülümseyerek sabahla kucaklaşması hepsi birer dua ve birer mesaj değil mi?.. Yeter ki duyacak kulak, görecek göz, ibret alacak yürek bulsun.
Bilmek lazım ki, kainattaki her zerre ahiret gününe şahit olarak gelecek. İyilik ve kötülüklerimize tanıklık etmek için gelecek. Dillerin susacağı o çetin günde kainat dile gelecek...

SORALIM ÖĞRENELİM

- Borsadaki hisse senetlerinin zekâtı nasıl hesaplanır?
LEVENT AYAZ/ADIYAMAN
Borsadaki hisse senetlerinizin zekâtını şöyle hesap edersiniz: Belli bir tarih belirlersiniz. Daha sonraki yıl -nisap miktarına eriştiği tarihten bir yıl sonra- hisse senetlerinizin piyasa değerini belirlersiniz. Ve o değerin kırkta birini, yüzde iki buçuğunu zekât olarak çıkarırsınız.
- Eşimle problem yaşıyoruz. Uzun süredir ayrıyız. Salt ayrılıktan dolayı -karı-koca ilişkisinin olmaması- nikâhımız düşer mi?
SELİME AYRANCI/MUĞLA
Eşinizle aranızda karı-koca ilişkisi yaşamamanız nikâhınızı düşürmez. Bu yakınlaşmama yıllarca sürse bile nikâh düşmez. Ama bu hallerde boşanmak için dava açabilirsiniz.
- Yüce Allah’ın neden 99 ismi vardır?          EMRE MUTLU/BOLU
Yüce Allah’ın isimlerini belli bir rakamla sınırlamak doğru değildir. Nitekim Ayet-i Kerime Allah’ın isimlerine işaret eder. Hz. Peygamber ise rakamla sınırlar. Ama bu sınırlama, nihai bir sınırlama değildir (99’la). Belki bize iletilen sayı 99’dur. Allah’ın isimlerinin sınırı yoktur.
- Günlük namazları, diğer namaz vakitlerine 2-3 dakika kala kılabilir miyiz?
CUMA HEKİM/TRABZON
Namaz vakitleri Güneş’in hareketine göre belirlenmiştir. Ancak elimizdeki takvimler, bize bu konuda hayli pratik değerler vermektedir. Orada belirtilen vakitlerin sonuna kadar namazlarınızı kılabilirsiniz. Mesela, ikindi için 16.30 denmişse 16.30’a bir dakika bile kalsa öğle namazı kılınabilir. Ancak namazları bu kadar geciktirmek doğru değildir.


Paylaş : Facebook'a Paylaş Twitter'a PaylaşMyspace'e PaylaşDelicious'a PaylaşFriend Feed'e PaylaşTechnoratiye PaylaşDigg'de Paylaş
Diğer Yazılarımdan Bazıları
  İslam birleştirir ayrıştırmaz (09.06.2023)
  Her zafer Allah’ın bir lütfudur (02.06.2023)
  İnsanları doğru tahlil etmeliyiz (26.05.2023)
  Depremzedeler için kullanılan seviyesiz dil (19.05.2023)
  İslam garip geldi, garip gidecek (12.05.2023)
  Peygamberimizin Medine’deki ilk hutbesi (05.05.2023)
Sayfa Başı
10.06.2023 Ezan Vakitleri
İmsak : 03:42   İkindi : 16:55
Güneş : 05:29   Akşam : 20:26
Öğle : 13:02   Yatsı : 22:05
      Duyurular
09.06.2023
Hocamizin bu haftaki gazete de "Islam birlestirir ayristirmaz" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabilirs
Devamı...
02.06.2023
Hocamizin bu haftaki gazete de "Her zafer Allah’in bir lütfudur" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabili
Devamı...
26.05.2023
Hocamizin bu haftaki gazete de "Insanlari dogru tahlil etmeliyiz" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabil
Devamı...
      Ziyaretçi
                   Sayısı
Aktif : 8765
Bugün : 1119
Bu Ay : 127756
Bu Yil : 1809625
Toplam : 181098243
* 01.01.2011 Tarihi itibari ile
      Dini Sözlük