Günün Sözü :

buy viagra online cheap

erectile dysfunction treatments charamin.com sildenafil

Amitriptyline for Nerve Pain

amitriptyline for back pain mirkamali.ir amitriptyline 50mg

prednisolone online

buy prednisolone 5mg uk blog.zycon.com buy prednisolone for dogs
Güzel söz söyleyen, kimseden kötü söz işitmez. (Firdevsi)
25.04.2021 - Kaynak


ALLAH cömertleri sever


Yasaminda cömertligin güzel örneklerini veren Peygamber’imiz Hz. Muhammed (SAV), “Cömertlik, dallari dünyaya uzanan cennet agaçlarindan bir agaçtir” buyuruyor. Sadaka vermek için mali olmayanlara ise, “Iyiligi tavsiye edin” diyor

Güzel ahlakin en iyi izhar ettigi özelliklerden biri, cömertlik duygusudur. Rabb'imizin Kur'an'da emrettigi cömertlik, kisinin kalp âlemine güzel haslet kazandirir. Öncelikle cömert kisiyi Allah sever ve kullarina sevdirir. Cömert kisi cennete yakin, cehennemden uzak olur. Cömertligin asil sahibi ve Kerim (ihsani bol, sonsuz cömert) olan Allahü Teâlâ hakkinda Peygamber Efendimiz (SAV), "Allahü Teâlâ Cevad'dir, yani cömert ve ihsan sahibidir. Bu sebeple cömertligi sever. Yine O güzel ahlaki sever, kötü ahlaktan da hoslanmaz" buyurmustur (Süyûti, 1). Cömertligin en güzel örnekleri Efendi'mizin (SAV) hayatinda yer almistir.
Bir olayda henüz Müslüman olmayan Safvan, Allah Resulü'nün ganimet mallari arasinda dolastigi sirada, develer ve çobanlarla dolu vadiye hayran hayran bakiyordu. Peygamber'imiz (SAV) de onu göz ucuyla takip ediyordu. Ona hitaben, "Ebu Vehb! Vadi pek mi hosuna gitti?" diye sordu. Safvan, "Evet" dedi. Peygamber'imiz (SAV), "O vadi de içindekiler de senin olsun!" buyurdu. Safvan kendini tutamadi, "Bir Peygamber'den baska kimsenin kalbi böyle cömert olamaz" dedi ve sehadet getirerek Müslüman oldu (Vakid). Sonra Kureys'e, "Ey kavmim! Müslüman olunuz. Muhammed öyle ihsanda bulunuyor ki yokluktan ve yoksulluktan hiç korkmuyor" dedi (Müslim, Fedail). Insanlari hiçbir sartta incitmeyen Efendi'miz (SAV), kendisinden bir sey istendiginde asla "Hayir" demezdi. Istenen kendisinde yoksa dahi, borçlanir ve ihtiyaç sahibini memnun ederdi. Bir gün biri, Peygamber'imize gelerek bir seyler istedi. Allah Resulü (SAV), "Sana verecegim bir sey yok, git benim namima satin al, mal geldiginde öderim" dedi. Efendi'mizin sikintiya girmesine gönlü razi olmayan Hz. Ömer, "Ya Resulallah! Yaninda varsa verirsin, yoksa Allah seni gücünün yetmeyecegi seyle mükellef kilmamistir" dedi. Allah Resulü'nün (SAV) Hz. Ömer'in bu sözlerinden hosnut olmadigi mübarek yüzlerinden belli oldu. Bunun üzerine ensardan biri, "Anam babam sana feda olsun ya Resulallah! Ver! Arsin sahi- bi azaltir diye korkma!" dedi. Bu sahabinin sözleri Efendi'mizin çok hosuna gitti, tebessüm etti ve "Ben de bununla emrolundum" buyurdu (Heysemi). Cömertligin faziletini beyan sadedinde Allah Resulü söyle buyurmuslardir: "Cömertlik, dallari dünyaya uzanan cennet agaçlarindan bir agaçtir. Kim onun dallarindan birine tutunursa, bu onu cennete götürür. Cimrilikse dallari dünyaya uzanmis cehennem agaçlarindan bir agaçtir. Kim de onun dallarindan birine tutunursa, bu da onu cehenneme sürükler" (Beyhaki). Hz. Ali'nin (RA) su ifadeleri ne kadar güzeldir: "Iki nimet vardir ki, beni hangisinin daha çok sevindirdigini bilemiyorum. Ilki, bir kimsenin ihtiyacini karsilayacagimi umarak bana gelmesi ve bütün samimiyetiyle benden yardim istemesidir. Ikincisi de Allah'in, o kimsenin arzusunu benim vesilemle yerine getirmesi ya da kolaylastirmasidir."

"HERKES, HER ALLAH'IN GÜNÜ KENDINE SADAKA VERMELIDIR"
Bir gün Allah'in elçisi, "Herkes, her Allah'in günü kendine sadaka vermelidir" buyurdu. Bunun üzerine Ebu Zer (RA), "Ya Resulallah, benim malim yok ki, nereden bulup da sadaka vereyim?" deyince, Peygamber Efendimiz söyle buyurmustur: "Tekbir getirmek sadakadir. Subhanallah demek sadakadir. Elhamdülillah demek sadakadir. La ilahe illallah demek sadakadir. Estagfurullah demek sadakadir. Iyiligi tavsiye etmek sadakadir. Kötülükten sakinmak sadakadir. Yoldaki tasi kaldirman sadakadir. Görmeyene yol göstermen sadakadir. Sagira, dilsize, seni anlayana kadar anlatmaya çalisman sadakadir. Aradigi, sordugu bir seyi nerede bulacagini bildigin kimseye yardimci olmak sadakadir. Zor durumda kalip yardim isteyenin bir an önce yardimina kosman sadakadir. Güçsüze arka çikman sadakadir. Esinle cinsel yakinligin sadakadir. Iste bütün bunlar kendine yardim edecegin konulardir, hayir çesitleridir. Malin olmasa da sen sadaka vermeye devam et." (Ahmed, Müsned 168-169)

BIR DUA
Seyh Sünnüsi'nin duasi
Allah'im, sen her türlü noksanliklardan uzaksin. Hamd Allah'a mahsustur. Allah'tan baska gerçek ilah yoktur. Allah en büyüktür. Güç ve kuvvet ancak yüce ve büyük Allah'in yardimiyladir. Bu zikirleri, simdiye kadar yazilmis, yazilmakta olan ve sonsuza kadar yazilmaya devam edecek olan harfler sayisinca ve bütün zamanlar boyunca tekrar ediyorum.

BIR AYET
"Rabbimiz! Bizi ve bizden önce gelip geçmis mümin kardeslerimizi bagisla; kalplerimizde iman edenlere karsi hiçbir kin birakma! Rabbimiz! Muhakkak ki sen çok sefkatli, çok merhametlisin." (Hasr 59/10)

BIR HADIS
"Kardesinle münakasa etme, asiri bir sekilde sakalasma, yerine getiremeyecegin vaatte bulunma." (Tirmizi)

BIR ESMA
Es-Semi: Her seyi isiten, dualari kabul eden.

SORU - CEVAP

Ölünün 52. günü var mi?
Ölenin 40. veya 52. günü seklindeki uygulamanin dini bir kaynagi yoktur. Ama kisi vefat eden yakininin 40. veya 52. gününde hayir yapacaksa, mevlit veya hatim okutacaksa bunun da sakincasi yoktur. Istediginiz gün istediginiz iyilikleri yapip vefat edenin ruhuna gönderebilirsiniz.

Gelinim, torunlarimi bana göstermiyor. Allah bunu kabul eder mi?
Ne olursa olsun gelininizin böyle bir hakki yoktur. Dünyanin en güzel nimeti olan torunlarinizi, evlatlarinizi, kimse sizden kaçirmamali. Bu günahtir, zulümdür.

Mezari sulamak faydali mi? Yesillik mezara fayda verir mi?
Mezara su dökmek, Peygamber'imizin ve sahabesinin uygulamasidir. Topragin oturmasini saglar. Mezara yesil ot dikmek sünnettir. Peygamber'imiz bir mezarin basinda durmus ve "Buradaki azap çekiyor" dedikten sonra oraya yesil bir dal dikmistir. Bunun sebebini sorduklarinda, "Yesil olan bu dal yüce Allah'i andikça bunun da azabi hafifler" buyurmustur.


Paylaş : Facebook'a Paylaş Twitter'a PaylaşMyspace'e PaylaşDelicious'a PaylaşFriend Feed'e PaylaşTechnoratiye PaylaşDigg'de Paylaş
Diğer Yazılarımdan Bazıları
  İslam düşmanı Ebu Cehil’in ağıtı (25.11.2022)
  Anne ve babanı sakın üzme (18.11.2022)
  İlahi adalet mutlaka tecelli eder (11.11.2022)
  Neden hızla dünyevileşiyoruz (04.11.2022)
  Sizi Allah’a yakınlaştıracak kişileri dost edinin (28.10.2022)
  İslam’ın değerleri evrenseldir (14.10.2022)
Sayfa Başı
29.11.2022 Ezan Vakitleri
İmsak : 06:30   İkindi : 15:23
Güneş : 08:00   Akşam : 17:44
Öğle : 12:57   Yatsı : 19:09
      Duyurular
25.11.2022
Hocamizin bu haftaki gazete de "Islam düsmani Ebu Cehil’in agiti" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabil
Devamı...
18.11.2022
Hocamizin bu haftaki gazete de "Anne ve babani sakin üzme" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabilirsiniz
Devamı...
11.11.2022
Hocamizin bu haftaki gazete de "Ilahi adalet mutlaka tecelli eder" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabi
Devamı...
      Ziyaretçi
                   Sayısı
Aktif : 1300
Bugün : 5982
Bu Ay : 411631
Bu Yil : 4715141
Toplam : 178840467
* 01.01.2011 Tarihi itibari ile
      Dini Sözlük