Günün Sözü :

Amoxicillin Online

buy amoxicillin australia open amoxicillin online

amoxicillin uk

buy amoxicillin uk

prednisolone pharmacy

buy prednisolone

amoxicillin uk

amoxicillin online blog.lakerestoration.com amoxicillin online

buy generic naltrexone online

buy naltrexone
Kişi sevdiğiyle beraberdir.(Tirmizi)
25.04.2021 - Kaynak


ALLAH cömertleri sever


Yasaminda cömertligin güzel örneklerini veren Peygamber’imiz Hz. Muhammed (SAV), “Cömertlik, dallari dünyaya uzanan cennet agaçlarindan bir agaçtir” buyuruyor. Sadaka vermek için mali olmayanlara ise, “Iyiligi tavsiye edin” diyor

Güzel ahlakin en iyi izhar ettigi özelliklerden biri, cömertlik duygusudur. Rabb'imizin Kur'an'da emrettigi cömertlik, kisinin kalp âlemine güzel haslet kazandirir. Öncelikle cömert kisiyi Allah sever ve kullarina sevdirir. Cömert kisi cennete yakin, cehennemden uzak olur. Cömertligin asil sahibi ve Kerim (ihsani bol, sonsuz cömert) olan Allahü Teâlâ hakkinda Peygamber Efendimiz (SAV), "Allahü Teâlâ Cevad'dir, yani cömert ve ihsan sahibidir. Bu sebeple cömertligi sever. Yine O güzel ahlaki sever, kötü ahlaktan da hoslanmaz" buyurmustur (Süyûti, 1). Cömertligin en güzel örnekleri Efendi'mizin (SAV) hayatinda yer almistir.
Bir olayda henüz Müslüman olmayan Safvan, Allah Resulü'nün ganimet mallari arasinda dolastigi sirada, develer ve çobanlarla dolu vadiye hayran hayran bakiyordu. Peygamber'imiz (SAV) de onu göz ucuyla takip ediyordu. Ona hitaben, "Ebu Vehb! Vadi pek mi hosuna gitti?" diye sordu. Safvan, "Evet" dedi. Peygamber'imiz (SAV), "O vadi de içindekiler de senin olsun!" buyurdu. Safvan kendini tutamadi, "Bir Peygamber'den baska kimsenin kalbi böyle cömert olamaz" dedi ve sehadet getirerek Müslüman oldu (Vakid). Sonra Kureys'e, "Ey kavmim! Müslüman olunuz. Muhammed öyle ihsanda bulunuyor ki yokluktan ve yoksulluktan hiç korkmuyor" dedi (Müslim, Fedail). Insanlari hiçbir sartta incitmeyen Efendi'miz (SAV), kendisinden bir sey istendiginde asla "Hayir" demezdi. Istenen kendisinde yoksa dahi, borçlanir ve ihtiyaç sahibini memnun ederdi. Bir gün biri, Peygamber'imize gelerek bir seyler istedi. Allah Resulü (SAV), "Sana verecegim bir sey yok, git benim namima satin al, mal geldiginde öderim" dedi. Efendi'mizin sikintiya girmesine gönlü razi olmayan Hz. Ömer, "Ya Resulallah! Yaninda varsa verirsin, yoksa Allah seni gücünün yetmeyecegi seyle mükellef kilmamistir" dedi. Allah Resulü'nün (SAV) Hz. Ömer'in bu sözlerinden hosnut olmadigi mübarek yüzlerinden belli oldu. Bunun üzerine ensardan biri, "Anam babam sana feda olsun ya Resulallah! Ver! Arsin sahi- bi azaltir diye korkma!" dedi. Bu sahabinin sözleri Efendi'mizin çok hosuna gitti, tebessüm etti ve "Ben de bununla emrolundum" buyurdu (Heysemi). Cömertligin faziletini beyan sadedinde Allah Resulü söyle buyurmuslardir: "Cömertlik, dallari dünyaya uzanan cennet agaçlarindan bir agaçtir. Kim onun dallarindan birine tutunursa, bu onu cennete götürür. Cimrilikse dallari dünyaya uzanmis cehennem agaçlarindan bir agaçtir. Kim de onun dallarindan birine tutunursa, bu da onu cehenneme sürükler" (Beyhaki). Hz. Ali'nin (RA) su ifadeleri ne kadar güzeldir: "Iki nimet vardir ki, beni hangisinin daha çok sevindirdigini bilemiyorum. Ilki, bir kimsenin ihtiyacini karsilayacagimi umarak bana gelmesi ve bütün samimiyetiyle benden yardim istemesidir. Ikincisi de Allah'in, o kimsenin arzusunu benim vesilemle yerine getirmesi ya da kolaylastirmasidir."

"HERKES, HER ALLAH'IN GÜNÜ KENDINE SADAKA VERMELIDIR"
Bir gün Allah'in elçisi, "Herkes, her Allah'in günü kendine sadaka vermelidir" buyurdu. Bunun üzerine Ebu Zer (RA), "Ya Resulallah, benim malim yok ki, nereden bulup da sadaka vereyim?" deyince, Peygamber Efendimiz söyle buyurmustur: "Tekbir getirmek sadakadir. Subhanallah demek sadakadir. Elhamdülillah demek sadakadir. La ilahe illallah demek sadakadir. Estagfurullah demek sadakadir. Iyiligi tavsiye etmek sadakadir. Kötülükten sakinmak sadakadir. Yoldaki tasi kaldirman sadakadir. Görmeyene yol göstermen sadakadir. Sagira, dilsize, seni anlayana kadar anlatmaya çalisman sadakadir. Aradigi, sordugu bir seyi nerede bulacagini bildigin kimseye yardimci olmak sadakadir. Zor durumda kalip yardim isteyenin bir an önce yardimina kosman sadakadir. Güçsüze arka çikman sadakadir. Esinle cinsel yakinligin sadakadir. Iste bütün bunlar kendine yardim edecegin konulardir, hayir çesitleridir. Malin olmasa da sen sadaka vermeye devam et." (Ahmed, Müsned 168-169)

BIR DUA
Seyh Sünnüsi'nin duasi
Allah'im, sen her türlü noksanliklardan uzaksin. Hamd Allah'a mahsustur. Allah'tan baska gerçek ilah yoktur. Allah en büyüktür. Güç ve kuvvet ancak yüce ve büyük Allah'in yardimiyladir. Bu zikirleri, simdiye kadar yazilmis, yazilmakta olan ve sonsuza kadar yazilmaya devam edecek olan harfler sayisinca ve bütün zamanlar boyunca tekrar ediyorum.

BIR AYET
"Rabbimiz! Bizi ve bizden önce gelip geçmis mümin kardeslerimizi bagisla; kalplerimizde iman edenlere karsi hiçbir kin birakma! Rabbimiz! Muhakkak ki sen çok sefkatli, çok merhametlisin." (Hasr 59/10)

BIR HADIS
"Kardesinle münakasa etme, asiri bir sekilde sakalasma, yerine getiremeyecegin vaatte bulunma." (Tirmizi)

BIR ESMA
Es-Semi: Her seyi isiten, dualari kabul eden.

SORU - CEVAP

Ölünün 52. günü var mi?
Ölenin 40. veya 52. günü seklindeki uygulamanin dini bir kaynagi yoktur. Ama kisi vefat eden yakininin 40. veya 52. gününde hayir yapacaksa, mevlit veya hatim okutacaksa bunun da sakincasi yoktur. Istediginiz gün istediginiz iyilikleri yapip vefat edenin ruhuna gönderebilirsiniz.

Gelinim, torunlarimi bana göstermiyor. Allah bunu kabul eder mi?
Ne olursa olsun gelininizin böyle bir hakki yoktur. Dünyanin en güzel nimeti olan torunlarinizi, evlatlarinizi, kimse sizden kaçirmamali. Bu günahtir, zulümdür.

Mezari sulamak faydali mi? Yesillik mezara fayda verir mi?
Mezara su dökmek, Peygamber'imizin ve sahabesinin uygulamasidir. Topragin oturmasini saglar. Mezara yesil ot dikmek sünnettir. Peygamber'imiz bir mezarin basinda durmus ve "Buradaki azap çekiyor" dedikten sonra oraya yesil bir dal dikmistir. Bunun sebebini sorduklarinda, "Yesil olan bu dal yüce Allah'i andikça bunun da azabi hafifler" buyurmustur.


Paylaş : Facebook'a Paylaş Twitter'a PaylaşMyspace'e PaylaşDelicious'a PaylaşFriend Feed'e PaylaşTechnoratiye PaylaşDigg'de Paylaş
Diğer Yazılarımdan Bazıları
  Isi ehline verin (06.05.2021)
  Tövbe kapisi asla kapanmaz (05.05.2021)
  Iman, ibadeti gerektirir (04.05.2021)
  Giybet amelleri tüketir (03.05.2021)
  Komsunuzu ihmal etmeyin (02.05.2021)
  Sünnet dinin ziynetidir (01.05.2021)
Sayfa Başı
06.05.2021 Ezan Vakitleri
İmsak : 04:08   İkindi : 16:58
Güneş : 05:49   Akşam : 20:12
Öğle : 13:06   Yatsı : 21:47
      Duyurular
06.05.2021
Hocamizin Ramazan Ayina özel bugünkü yazisi gazete de "Isi ehline verin" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan o
Devamı...
05.05.2021
Hocamizin Ramazan Ayina özel bugünkü yazisi gazete de "Tövbe kapisi asla kapanmaz" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet say
Devamı...
04.05.2021
Hocamizin Ramazan Ayina özel bugünkü yazisi gazete de "Iman, ibadeti gerektirir" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfa
Devamı...
      Ziyaretçi
                   Sayısı
Aktif : 2395
Bugün : 6426
Bu Ay : 85305
Bu Yil : 840085
Toplam : 170809429
* 01.01.2011 Tarihi itibari ile
      Dini Sözlük