Günün Sözü :

where can i buy low dose naltrexone

naltrexone buy online canada

buy lyrica canada

lyrica online india online lyrica prescription card

misoprostol philippines

medical abortion ph blog.icuracao.net abortion manila

buy naltrexone online canada

buy naltrexone
Dünya bir meta'dır. Dünya metaının en hayırlısı saliha kadındır.(Müslim)
27.04.2021 - Kaynak


Namaz dinin diregidir


Peygamber’imiz (SAV), miraca çiktigi gece namaz emrini almistir. En yüce mekânda, en yüce ibadet emrini alan Hz. Peygamber, sahabesine bes vakit namazin nasil kilinacagini bütün ayrintilariyla anlatmistir

Namaz en önemli ibadet sayilmistir. Çünkü namaz, hiçbir ibadette olmayan birçok ayrintiyi bir anda, bir arada bulunduruyor. Bunlari kisaca söyle siralayabiliriz:
1- Abdest: Namaz kilmak için abdestli olmaniz gerekir.
2- Kâbe–kible: Namaz kilmak için Kâbe'ye yönelmeniz sart.
3- Kur'an-i Kerim: Namaz kilmak için Kur'an-i Kerim'den bir seyler okumaniz gerekir.
4- Örtünme: Namaz kilabilmek için "setr-i avret" dedigimiz vücudun belli yerlerini örtmek gerekir. Bu kadin ve erkek için farklidir. Kadin için yüz, eller ve ayaklar hariç tüm vücut, erkekler için ise diz kapagi ile göbek arasidir.
5- Secde: Iki rekâtlik bir namazda dört kere secde edersiniz. Bir mümin için secde büyük bir ibadettir. Çünkü kulun yüce Allah'a en yakin oldugu an, secdedeki anidir. Orada bütün perdeler aralanir. Kul, Rabb'i ile bas basa kalir. Hadiste söyle buyurulur: "Allah secde yerini atese haram kilmistir."
6- Oruç: Namaz dolayli olarak içinde minyatür bir oruç ibadetini de barindirir. Çünkü kisi namaz esnasinda bir sey yiyip içemez. Sanki bir tür (bir an için) oruç tutar. Daha dogrusu ona orucu hatirlatir bu hâl.
7- Tefekkür hâli: Namazda kalbi yüce Allah'in gayrisinden uzak tutmak lazim. Kalbi gayriden bosaltip, sahibine tertemiz birakmak lazim. Kisi bu hâli namazda yasar.
8- Huzurda olma hâli: Namazda kisi Rabb'in huzurundadir. Huzura kabul edilmistir. Derdini açar Rabb'ine. Hâlini arz eder. Sikintisini dile getirir. Çünkü en yüce olan büyük zat lütfetmis ve onu huzuruna almistir.

'KESKE BIR DE GECE NAMAZI KILSA'
Abdullah ibn Ömer (RA) anlatiyor:
Peygamber Efendimiz zamaninda, sahabeden biri, bir rüya gördügünde mutlaka onu Resul-i Ekrem'e anlatirdi. Ben de buna imrenir, içimden kendime söyle derdim:
"Keske ben de bir rüya görsem ve Resulullah'a anlatsam."
O dönemler henüz çok gençtim, yasim küçüktü. Bir gün mescitte uyumusken rüya gördüm. Rüyamda, iki melek beni alip dogruca cehenneme götürdü. Cehennem, kuyu duvari gibi tasla örülmüstü. Iki de diregi vardi. Orada Kureys kabilesinden bazi tanidiklari gördüm de gördügüm seylerden korktum ve "Cehennemden Allah'a siginirim, cehennemden Allah'a siginirim, cehennemden Allah'a siginirim!" diye bagirmaya basladim. Iste o sirada onlarin yanina baska bir melek geldi ve bana "Korkma!" dedi. Bir de elimde kalin ipek kumas parçasi gibi bir sey vardi. Onunla cennetin neresine isaret etsem, oraya dogru uçuyordum. Bu rüyami Peygamber Efendimizin esi Hafsa ablama anlattim. O da Resul-i Ekrem Efendimize söyledi. Bunun üzerine Allah'in Resulü, "Abdullah ne iyi adam! Keske bir de gece namazi kilsa!" buyurdu.

BÜYÜKLERIN DUALARI
Ma'ruf-u Kerhi'nin duasi
Dinim için, dünyam için, beni ilgilendiren meselelerim için kerim olan Allah bana kâfidir. Bana zulmedenden daha kuvvetli bulunan alim olan Allah bana yeter. Bana kötülükle yaklasanin belini kirabilecek derecede siddet ve kuvvete sahip olan Allah bana kâfidir. Rahim olan Allah ölüm aninda bana kâfidir. Kabirde sorguya çekildigim anda Allah bana kâfidir. Hesap zamaninda kerim olan Allah bana kâfidir. Mizanin yaninda latif olan Allah bana kâfidir. Siratin yaninda kadir olan Allah bana kâfidir. Allah bana kâfidir. Ilah ancak O'dur. O'na yaslanirim. O büyük arsin sahibidir.

BIR HADIS
"Imam, 'amin' dedigi zaman siz de 'amin' deyiniz. Çünkü kimin 'amin' demesi meleklerin 'amin' demesi vaktine denk gelirse, o kisinin geçmis günahlari bagislanir." (Buhari, Ezan 111)

BIR AYET
"De ki: Peygamber olarak gelen ilk insan ben degilim ki! Dünya hayatinda benim ve sizin basiniza neler gelecegini bilemem. Ben sadece bana ne vahyediliyorsa ona uyarim. Çünkü ben açikça uyaran bir elçiden baska bir sey degilim." (Ahkâf, 9)

BIR ESMA
Er-Rafi: Seref verip yükselten.

SORU - CEVAP

Içki içen birinin çocuguna sadaka verilir mi?
Çocuguna ve esine sadaka verilebilir ama içen kisi o parayi alip içkiye, kumara götürecekse ona veremezsiniz. Ama kisinin çocuklarina elbise olarak, gida olarak veya okul masrafi olarak sadaka verebilirsiniz. Çünkü o çocugun ya da esinin günahi yoktur, günah içki içen kisinin kendinedir.

Dini yönden kötü olan bir komsum vardi. Cenazesinde bulunup yardimci oldum. Yanlis mi yaptim?
Dinimize göre Müslüman olsun olmasin bütün insanlar saygidegerdir (Isra, 70). Hayatta da ölümünden sonra da saygi duyulur. Peygamber'imizin, bir Yahudi'nin cenazesinin önünde ayaga kalktigi ve "O bir insandir" buyurdugu bilinir (Buhari, Cenaiz 50; Nesai Cenaiz, 45-47). Bu nedenle ne tür insan olursa olsun komsumuzun cenazesine katilmamiz dogru olandir.

Evimde kedi besliyorum. "Kedi ugursuzluk getirir" diyorlar, dogru mu?
Herhangi bir hayvani beslemek ugursuzluk getirmez. Esasen dinde ugursuzluk kavrami hos görülmez. Insanlar kendi hatalarini ugursuzlukla izah ederler çogu kez. Kedi beslemek ise güzel bir harekettir. Peygamber'imiz kediyi çok sever. Büyük sahabisi Abdurrahman bin Sahr'a (RA), Ebu Hureyre yani "kedicigin babasi" ismini vererek hayvan sevgisini canlandirmistir.


Paylaş : Facebook'a Paylaş Twitter'a PaylaşMyspace'e PaylaşDelicious'a PaylaşFriend Feed'e PaylaşTechnoratiye PaylaşDigg'de Paylaş
Diğer Yazılarımdan Bazıları
  Daglarla boy ölçüsemezsin (18.06.2021)
  Takva elbisesi daha hayirlidir (11.06.2021)
  Allah, sahdamarindan daha yakindir (04.06.2021)
  Bu da geçer ya Hu! (28.05.2021)
  Müminler kardestir (21.05.2021)
  Bayraminiz bayram olsun (14.05.2021)
Sayfa Başı
19.06.2021 Ezan Vakitleri
İmsak : 03:24   İkindi : 17:10
Güneş : 05:25   Akşam : 20:46
Öğle : 13:10   Yatsı : 22:38
      Duyurular
18.06.2021
Hocamizin bu haftaki gazete de "Daglarla boy ölçüsemezsin" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabilirsiniz
Devamı...
11.06.2021
Hocamizin bu haftaki gazete de "Takva elbisesi daha hayirlidir" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabilir
Devamı...
04.06.2021
Hocamizin bu haftaki gazete de "Allah, sahdamarindan daha yakindir" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyab
Devamı...
      Ziyaretçi
                   Sayısı
Aktif : 2079
Bugün : 4743
Bu Ay : 262388
Bu Yil : 1460764
Toplam : 171430108
* 01.01.2011 Tarihi itibari ile
      Dini Sözlük