Günün Sözü :

buy antidepressant

amitriptyline 10mg read here buy antidepressants uk

buy prednisolone 25mg tablets

buy prednisolone

clomid london

clomid birmingham

buy abortion pill uk

abortion pill online

buy abortion pill uk

medical abortion

purchase abortion pill online

abortion pill go usa buy abortion pill
Güzel ahlak; bağışlayıcılık, sabır ve tahammüldür. (Hasan-ı Basri)
28.04.2021 - Kaynak


Haset, iyilikleri yer bitirir


Kalbin hastaliklarindan biri olan haset, bir kimsenin elindeki nimetin yok olmasini istemektir. Ibadetleri ifsat eden, insani günaha iten haset, Islam’in siddetle yasakladigi, kisinin hem dünyada hem de ahirette felakete ugramasina sebep olan bir duygudur

Allah Resulü (SAV), "Iman ile haset bir kulun içinde yerlesmez" (Ibn-i Hibban, Beyhaki) buyurarak hasedin mümine yakismadigini ifade etmistir.
Haset yalnizca günaha sebebiyet veren bir kalbi hastalik olmayip, ayni zamanda sahibinin iyi amellerini de ortadan kaldirir.
Konuyla ilgili bir hadis-i serifte söyle buyurulmaktadir: "Atesin odunu yiyip bitirdigi gibi, haset de iyilikleri yer bitirir" (Ebu Davud, Ibn-i Mace).
Allahu Teala, Felak Suresi'nin 5. ayetinde "…Ve haset ettigi zaman hasetçinin serrinden âlemlerin Rabb'ine siginirim, de" buyurarak haset duygusu besleyenlerden kendisine siginmamizi emretmektedir.
Baskasina verilen nimeti çekemeyen insanlar, kalplerinde bos yere tasa ve keder tasirlar. Çünkü duyduklari üzüntüyle haset ettikleri nimet azalmaz ya da kendilerine verilmez. Böylelikle haset eden muradina eremez ve Allah'in yardimina nail olamaz. Haset sahibi hem dünyada sikinti ve keder içinde yasar hem de ahirette büyük bir kayba ugrar.
Efendimiz (SAV) söyle buyuruyor:
"Birbirinize hiddetlenmeyin, birbirinize haset etmeyin, birbirinize sirt çevirmeyin.
Ey Allah'in kullari, kardes olun.
Bir Müslüman'a, üç günden fazla (din) kardesi ile dargin durmasi helal olmaz" (Müslim).
Günümüzde toplumun kanayan yaralarindan olan haset hastaligindan kurtulmak için, Allah'in insanlara verdigi rizka, O'nun taksimine razi olmak ve diger Müslümanlari kardes kabul ederek onlarin sahip oldugu nimetler için mutluluk duymak gerekir. Elbette ki, ihtiyaç sahibi müminlerin kalplerinde böyle tehlikeli bir duyguya mahal vermemek için Allah'in kendilerine ikram ettigi zengin Müslümanlar mallarini ihtiyaç sahipleriyle paylasmalidirlar. Böylece zenginfakir arasinda denge saglanarak kalplerde gerçek kardeslik tesis edilmis olur.

ASKIN AYETE YANSIMASI
Imam Begani, Nisa Suresi'nin 69. ayetinin inis sebebi hakkinda söyle der: Hz. Sevban (RA) Peygamber'imize çok bagli bir sahabiydi. O'nun isleriyle mesgul olurdu. Peygamber'imizi göremeyince özlerdi. Bir gün Hz. Peygamber'e geldi. Ama rengi sapsari olmustu. Hasta bir görüntüsü, yüzünde hüzün esintileri vardi. Hz. Peygamber (SAV), Sevban'a sordu: "Neyin var Sevban, hasta gibisin. Yüzün solmus." Hz. Sevban söyle dedi: "Ey Allah'in elçisi, hasta degilim. Beni sarsan bir aci da yok. Ama ne var ki seni bir gün göremeyince özlüyorum. Seni görünceye kadar bu özlemim geçmiyor. Sonra ben ahireti hatirladim. Düsledim. Cennete girsem bile seni orda göremem. Çünkü sen peygamberlerle beraber olacaksin. Makamin yücelerde olacak. Cennete giremezsem seni ebediyen göremem. Iste beni solduran, hasta gibi gösteren bu sorulardir."
Imam Begani'nin ve Vahidi'nin aktardiklari bu olay üzerine Nisa Suresi'nin 69. ayeti iner:
"Kim Allah'a ve Peygamber'e itaat ederse, iste onlar Allah'in kendilerine nimet verdigi peygamberlerle, siddiklarla, sehitlerle ve iyi kimselerle birliktedirler. Bunlar ne güzel arkadastir."

BÜYÜKLERIN DUALARI
Hz. Muaz ile Bilal'in dualari
Allah'im! Gözler uyumus, yildizlar kaybolmustur. Sen ise sagsin ve her seyi kudret elinde tutansin. Allah'im! Cenneti arayisim agir, atesten kaçisim zayiftir. Allah'im! Bana bir vaatte bulun ki, kiyamet günü senin vaadine dayanayim. Süphe yoktur ki, sen vaadine muhalefet etmezsin.

BIR AYET
"Ey iman edenler! Müminleri birakip da kâfirleri dost edinmeyin. Kendi aleyhinize Allah'a apaçik bir delil mi vermek istiyorsunuz?" (Nisa-144)

BIR ESMA
El-Mu'iz: Diledigini aziz eden.

BIR HADIS
"Ölülerinize (ölmek üzere olanlara) 'Lailahe illallah' demeyi telkin edin." (Müslim)

SORU - CEVAP

Cenazede "Isiklar içinde uyusun" demek dogru mudur?
Müslüman bir insan vefat ettiginde biz onun için su cümleleri kullaniriz: "Allah'im bu kardesimize rahmet eyle, günahlarini affeyle, onu Peygamber'imize komsu eyle, ahirette sevdikleriyle beraber hasreyle. Geride kalanlara sabir ve güç ver." Bunun disindaki sözlerin ölüye faydasi yoktur. Ölüyü hayirla yâd etmek, affedilmesini yüce Allah'tan istemek esas olandir. Zaten vefat etmis kisi konusabilseydi bizden bu tür temenni ve dualar isterdi.

Gusül abdesti alirken dua etmek dogru mudur?
Gusül abdesti alirken dua etmekte bir sakinca yoktur. Çünkü gusül abdesti almaya basladiginizda besmele çekerek yikanmaya basliyorsunuz. Artik o niyetle o ise girdiginiz için dualarinizi söyleyebilirsiniz. Eger o dualari da biliyorsaniz söylemenizde dinen bir sakinca yoktur.

Esimizi kiskanmak günah midir?
Müslüman kisi esini tabii ki kiskanir. Namuslu insan esini kiskanir. Esini kiskanmak kötü bir sey degildir. Ama bu kiskançlik bir hastaliga dönüsmemelidir. Anormal bir tehdide dönüsmemeli, bir süpheye dönüsmemelidir. Bir insan kötü bir sey yapmak isterse basina 10 tane polis de koysan yine yapar. Engelleyemezsiniz. Yanlis yapanin yanlisindan siz sorumlu olmazsiniz. Esler birbirine güvenmeli ve her seyden anlam çikarmamalidir.

Bu köse yazisini asagidaki linke tiklayarak sesli bir sekilde dinleyebilirsiniz

Nihat Hatipoglu | Haset, iyilikleri yer bitirir


Paylaş : Facebook'a Paylaş Twitter'a PaylaşMyspace'e PaylaşDelicious'a PaylaşFriend Feed'e PaylaşTechnoratiye PaylaşDigg'de Paylaş
Diğer Yazılarımdan Bazıları
  Allah’ın ipine sımsıkı sarılın (03.02.2023)
  Üç aylarda ibadetinizi ve tövbenizi çoğaltın (27.01.2023)
  Önyargımızın kölesi olmayalım (20.01.2023)
  En güzel davetlerden biri olan ezan, gönülden okunmalı (13.01.2023)
  Medine’de bir gün (06.01.2023)
  Annelerin duası, şer rüzgârlarını dağıtır (30.12.2022)
Sayfa Başı
08.02.2023 Ezan Vakitleri
İmsak : 06:35   İkindi : 16:09
Güneş : 08:01   Akşam : 18:36
Öğle : 13:23   Yatsı : 19:56
      Duyurular
03.02.2023
Hocamizin bu haftaki gazete de "Allah’in ipine simsiki sarilin" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabilir
Devamı...
27.01.2023
Hocamizin bu haftaki gazete de "Üç aylarda ibadetinizi ve tövbenizi çogaltin" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasin
Devamı...
20.01.2023
Hocamizin bu haftaki gazete de "Önyargimizin kölesi olmayalim" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabilirs
Devamı...
      Ziyaretçi
                   Sayısı
Aktif : 5516
Bugün : 2849
Bu Ay : 60948
Bu Yil : 323174
Toplam : 179611792
* 01.01.2011 Tarihi itibari ile
      Dini Sözlük