Günün Sözü :

clomid uk

clomid online reviews

tamoxifen cost

tamoxifen

How to Take Amoxicillin

buy antibiotics online click here buy amoxicillin amazon

buy accutane online

cheap accutane blog.paraleap.com accutane without dermatologist

where to buy low dose naltrexone

buy naltrexone canada read where can i buy naltrexone

buy sertraline 25mg

buy sertaline usa online buy zoloft
Hiç kimse, diğer bir kimsenin kulu değildir. (Hz. Ali (r.a))
30.04.2021 - Kaynak


Günah islemekten sakinin


Insanoglu iyilige de kötülüge de meyillidir. Yaradilisinda kendisine iki kabiliyet de verilmistir. Nefsine maglup olan kötülüge meyleder, nefsini terbiye edense iyilige yanasir

Islenen günahlar, büyük ve küçük diye ikiye ayrilmistir. Gerçi bazi âlimlere göre, israrla islenen küçük günahlar mutlaka büyük günaha dönüsür. Çünkü küçük günahindan pismanlik duymayan ve tövbe etmeyen kisi, mutlaka büyük günahin girdabina kapilir. Kendini alikoyamaz.
Büyük günahlar Kur'an-i Kerim'de veya Hz. Peygamber'in (SAV) sahih hadislerinde tek tek sayilmistir. Bunlardan sakinmak lazimdir. Çünkü gerçek bir tövbe yapmadan, sirtinda büyük günahlarla ahirete giden kisi mutlaka bedelini öder. Bedel bazen de sandigimiz kadar kisa ve hafif olmayabilir.
Büyük günahlarin bir kismini sayalim.

1 SIRK: Allah'tan gayrisine kulluk etmek. Aslinda Allah'in sifatlarini, gücünü, özelliklerini baskasinda var saymak (vehmetmek) sirktir. Sirk olmasi için illaki puta tapmak gerekmiyor. Çünkü sirke bulasan, kendini Allah'la iktidar ve gücü paylasmis görüyor. Allah'a "Ben de varim" demis oluyor.

2 INSAN ÖLDÜRMEK: Insan öldürmek, sirke yakin bir günahtir. Çünkü insan öldüren, bir anlamda kendisinde ilahlik gücü görüyor. Belli belirsiz söyle demis oluyor: Ben de Allah gibi ömre son verebilirim. Ben de Azrail'i çagirabilirim.

3 SIHIR: Sihirde, baskalarinin hayatina müdahale vardir. Sihir yapan, karsisindakini ya rahatsiz ediyor ya da hayat standartlarini daraltiyor. Bu ise her seyden önce örtülü bir sirktir, hayata müdahaledir. Onun için "Sihirbazlar iflah etmezler" deniliyor. Sihirbaz bir anlamda kendisinde kaderi (olumsuz yönde) etkileme gücünü görüyor. Ondan ötürü de sihir büyük günahtan sayilmistir. Hatta Imam Kurtubi, "Sihir baskasinin ölümüne yol açabilir. Böyle bir hâl olursa, kanun uygulayici, misliyle mukabele etme yetkisine sahiptir" der.

4 ZINA: Zinada hem Allah'a hem insana ihanet vardir. Zinada mesru yakinliga, nikâha darbe vardir. Zinada, toplumun günaha direncine müdahale vardir. Zina eden kisi zinayi mesru sayarsa sirke girer. Zina islerse büyük günaha girmis olur. Zina da örtülü ve dolayli bir sirktir. Özellikle de ihtiyarin zinasi, komsuyla yapilan zina, is ortaginin esiyle yapilan zina bu fiilin en agir olanidir. Bir hadiste "Allah kiskançtir (kulunun hukukunu korumada israrlidir), bu nedenle de zinayi haram kilmistir" denilir.

5 ZEKÂT VERMEMEK: Zekâttan sakinmak da büyük günahlardan sayilmistir. Çünkü zenginin kazandigi helal rizikta fakire konulmus bir hak vardir. Ve zengin bunu vermekle yükümlüdür. Bundan sakindiginda yüce Allah'in nimetini kullardan alikoymus olur.

ISLAM ALIMLERI SU HUSUSLARI DA BÜYÜK GÜNAHLARDAN SAYMISLARDIR
Namazi terk etmek, oruç tutmamak, hacca gitmemek, ana-babaya riayet etmemek, akrabayi gözetmemek, faiz yemek, yetim mali yemek, Allah ve Peygamber adina yalan söylemek, savas meydanindan kaçmak, hükümdarlarin vatandaslari aldatmasi, kibir, yalanci sahitlik, içki içmek, kumar oynamak, Müslüman kadinlara iftira atmak, ganimet malinda hiyanet etmek, hirsizlik yapmak, yol kesmek, yalan yere yemin etmek, zulüm, haraç almak, haram yemek elde etmek, intihar etmek, çok yalan söylemek, hâkim ve idarecilerin adaletsizlik yapmasi, verecegi karar için hâkimin rüsvet almasi, kadinin erkege, erkegin kadina benzemesi, deyyusluk, diger din mensuplarinin sembollerini sembol edinmek, riya, ilmini gizlemek ve dünya için ögrenmek, hiyanet, minnetçilik, kadere inanmamak, baskalarinin sirlarini ögrenmeye çalismak, koguculuk yapmak, lanet etmek.

BIR DUA
Hz. Ebubekir'in duasi
Ya Rabbi! Su ahiret azigi az olan adama, lütfunla cömert davran. Hakikaten o, günahlarindan dolayi iflas etmistir, çaresizdir. Senin kapina gelmis, kapina siginmistir. Ey kudreti sonsuz Allah'im, onu bos çevirme! Su kulunun günahlari çoktur hem de çok fazladir. Sen çok olan günahlari da bagislarsin. Bu kul, çaresizdir, gurbetteki yolcu gibidir. Günahkârdir; kapina siginmis, rahmet dileyen bir fakirdir. O hep isyan etti. Unuttu seni ve nimetlerini. Hata üzerine hata yapti. Sen ise bütün bunlara ragmen iyilik üzerine iyilik ettin. Sonsuzca verdin, hep verdin, tükenmez hazinenden isyankârlara da verdin. Rabbim! Günahlarim, kum taneleri kadar çoktur! Dogrudur, sayilmayacak kadar fazladir. Ya Rabbi ne olur günahlarimin hepsini affet, en güzel sekilde arinmis kil beni!

BIR AYET
"Bir gün gelecek, Allah insanlarin hepsini yeniden hayata kavusturacak ve dünyada yaptiklarini kendilerine hatirlatacaktir. Allah bunlari tek tek tespit etmis, onlar ise unutmuslardi. Allah her seye sahittir." (Mücadele 58/6)

BIR HADIS
"Yumusak huylu ve yumusak sözlü olma nimetine mazhar olan kimse, büyük bir hayra mazhar olmus; bundan mahrum olan da büyük bir hayirdan mahrum kalmis demektir." (Tirmizi Birr 67, Müsned 6/159

BIR ESMA
El-Basit: Dilediginin rizkini çogaltan, ruhlarini veren.

SORU - CEVAP

Büyük mezar yaptirmak günah midir?
Mezar üzerine görkemli yapitlar yapmak hos karsilanmaz. Peygamber'imiz (SAV) Medine'de ilk vefat eden sahabi Osman bin Muaz'in (RA) mezarinin bas tarafina isaret olsun diye bir tas koymustur sadece.

Nisani bozmanin dinen sakincasi var mi?
Nisan, söz anlamindadir. Iki tarafin ileride evleneceklerini etrafa ilan etmeleri demektir. Çok önemli bir gerekçe olmadan nisani bozmak sakincalidir. Zira nisanin bozulmasindan iki taraf da magdur olur. Özellikle kiz çocugunun magduriyeti...

Ezandan sonra dua okunuyor. Bu duanin anlami nedir?
Ezan duasinin anlami sudur: "Ey eksiksiz davetin (ezanin) ve kilinmak üzere olan namazin Rabbi olan Allah'im!.. Muhammed Aleyhisselam'a cennette yüksek dereceyi ihsan eyle. Onu vaat ettigin makami mahmuda ulastir. Sen vaadinden (sözünden) caymazsin."

Bu köse yazisini asagidaki linke tiklayarak sesli bir sekilde dinleyebilirsiniz

Nihat Hatipoglu | Günah islemekten sakinin


Paylaş : Facebook'a Paylaş Twitter'a PaylaşMyspace'e PaylaşDelicious'a PaylaşFriend Feed'e PaylaşTechnoratiye PaylaşDigg'de Paylaş
Diğer Yazılarımdan Bazıları
  Isi ehline verin (06.05.2021)
  Tövbe kapisi asla kapanmaz (05.05.2021)
  Iman, ibadeti gerektirir (04.05.2021)
  Giybet amelleri tüketir (03.05.2021)
  Komsunuzu ihmal etmeyin (02.05.2021)
  Sünnet dinin ziynetidir (01.05.2021)
Sayfa Başı
06.05.2021 Ezan Vakitleri
İmsak : 04:08   İkindi : 16:58
Güneş : 05:49   Akşam : 20:12
Öğle : 13:06   Yatsı : 21:47
      Duyurular
06.05.2021
Hocamizin Ramazan Ayina özel bugünkü yazisi gazete de "Isi ehline verin" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan o
Devamı...
05.05.2021
Hocamizin Ramazan Ayina özel bugünkü yazisi gazete de "Tövbe kapisi asla kapanmaz" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet say
Devamı...
04.05.2021
Hocamizin Ramazan Ayina özel bugünkü yazisi gazete de "Iman, ibadeti gerektirir" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfa
Devamı...
      Ziyaretçi
                   Sayısı
Aktif : 2478
Bugün : 6626
Bu Ay : 85505
Bu Yil : 840285
Toplam : 170809629
* 01.01.2011 Tarihi itibari ile
      Dini Sözlük