Günün Sözü :

accutane without birth control

buy accutane pills click here buy accutane singapore

amoxicillin allergy

amoxicillin 500 for uti

buy naltrexone online cheap

buy naltrexone

buy zoloft

antidepressant sertraline areta.se buy sertraline 100mg

buy sertraline online

buy sertraline
Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlana)
03.05.2021 - Kaynak


Giybet amelleri tüketir


Dilin afetleri içerisinde üzerinde önemle durulmasi gereken konu hiç süphesiz giybettir. Kul hakkini ihlale sebep olan giybet, sahibinden helallik alinmadigi takdirde, kisinin amellerini de tüketen bir felakete dönüsür

Insandaki bütün özellik ve kabiliyetler, bir yönüyle nimet, diger yönüyle afet olabilecek özelliktedir. Yani Allah-ü Teala bizlere bütün haslet ve imkanlari müspet ya da menfi sekilde islenmeye müsait bir 'ham malzeme' olarak vermistir. Allah'in kelam sifatinin bir tecellisi olarak insana verilen lisan nimeti yanlis kullanildiginda sahibi için manevi bir kayba sebep olabilir.
Dilin afetleri içerisinde üzerinde önemle durulmasi gereken konu, süphesiz giybettir. Kul hakkini ihlale sebep olan giybet, sahibinden helallik alinmadigi takdirde, kisinin amellerini de tüketen bir felakete dönüsmektedir. Peki, nedir giybet? Dilerseniz giybetin ne oldugunu Hz. Peygamber (sav)'den dinleyelim:
Allah Resulü (sav) bir defasinda ashabina söyle sormuslardi:
- "Giybet nedir bilir misiniz?"
Ashab-i Kiram:
- "Allah ve Resulü daha iyi bilir" dediler.
Bunun üzerine Allah Resulü:
- "Giybet, kardesini, hoslanmadigi seylerle arkasindan anmandir" buyurdular.
Denildi ki:
- "Ya Resulallah! Arkasindan söyledigim kötü sey ya kardesimde varsa…"
Cevaben söyle buyurdular:
- "Söyledigin sey onda varsa giybet etmis olursun; eger yoksa ona iftira etmis olursun" (Müslim, Birr, Ebu Davud, Edeb)
Yine Efendimize, en faziletli müslümanin kim oldugu soruldugunda, "Müslümanlarin elinden ve dilinden zarar görmedigi kimsedir" (Buhari, Müslim) buyurmuslardir.
Allah-ü Teala, müslüman kardesinin giybetini yapmayi, Kur'ân-i Kerim'de söyle yasaklar:
"Biriniz digerini giybet etmesin. Sizden biri ölü kardesinin etini yemek ister mi? Iste bundan tiksindiniz. O halde Allah'tan korkun. Allah tövbeleri çok kabul eder, çok esirger." (Hucurat, 12)
Hicri 2. asrin gönül sultanlarindan biri olan Fudayl bin Iyaz (ra), "Giybetin girdigi yerden kardeslik çikar gider" diyerek arkadan çekistirmenin, kardeslik duygusuyla bagdasamayacagini ifade etmistir.
Sahabe-i Kiram'dan Selman (ra), bir defasinda ashabdan iki kisi ile beraberdi. Onlarin hizmetini görür ve yemeklerinden yerdi. Bir gün uyuyakaldi ve onlarla birlikte gidemedi. Iki arkadasi onu bulamayinca, "Selman pismis yemege ve kurulmus çadira gelmekten baska bir sey bilmiyor" diyerek giyabinda konustular. Selman (ra) geldiginde onu katik istemek üzere Hz. Peygamber (sav)'e gönderdiler.
Allah'in Resulü, "Arkadaslarin katigi ne yapacaklar, onlar katiklarini yediler" buyurdu. Haber kendilerine ulasinca:
- "Biz bir sey yemedik" dediler.
Hz. Peygamber'de:
- "Konusmalarinizla siz Selman'i (giybet ettiginiz için) katik olarak yediniz" buyurdu.
- "Ya Resulallah, bizim için istigfar et" dediler.
Fahr-i Kâinat Efendimiz de:
- "Giybet ettiginiz arkadasiniza rica edin de sizin için o istigfarda bulunsun" buyurdu. (Ibn Kesir)
Ayet ve hadislerde ifade edildigi gibi giybet, kardesimizin yoklugunda, kendini savunamayacak halde, bir ölü mesabesinde iken, onu incitecek bir surette baskalarina anlatmaktir ve dinimizce yasaklanan çok kötü bir haslettir.

Resulullah 'Amin' dedi
Mescit müminlerle dolu. Efendimiz (sav) minberde. Birinci basamaga çikinca 'amin' dedi. Sonra ikinci basamaga çikti 'âmin' dedi. Sonra üçüncü basamaga çikinca yine 'amin' dedi. Daha sonra söyle buyurdu: Bana Cebrail (as) gelip, "Ya Muhammed! Kim ramazana erisir de bagislanmazsa, Allah onu (ilahi rahmetinden) uzaklastirsin" dedi. Ben de 'âmin' dedim. Sonra Cebrail (as), "Kim anababasina veya onlardan birine yetisir de cehenneme girerse, Allah onu (ilahi rahmetinden) uzaklastirsin" dedi. Bende 'âmin' dedim. Sonra yine Cebrail (as), "Sen kimin yaninda anilirsin da üzerine salâvat getirmezse, Allah onu (ilahi rahmetinden) uzaklastirsin" dedi. Ben de 'âmin' dedim.

BIR DUA
Muhiddin-i Arabi'nin duasi
Rahman ve Rahim olan Allah'in adiyla. Ey kudret sahibi olan Allah, ey her seyi zuhura koyan, her seyin içini bilen, ey lütuf sahibi, ey her seyden haberdar olan Allah! O'nun sözü dogrudur, Sura üfürüldügü vakitte ululuk O'na mahsustur. Hazir ve gaibin ilmi O'nun katindadir. Zira O, hem hakim ve hem de habirdir.

BIR AYET
"Allah size emaneti ehline vermenizi ve insanlar arasinda hükmettiginiz zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Allah bununla size çok güzel ögüt veriyor. Allah isitmektedir, görmektedir." (Nisa 58)

BIR HADIS
"Kim emredildigi sekilde abdestini alir, emredildigi sekilde namazini kilarsa, önceden yapmis oldugu (kusurlu) ameli sebebiyle affolunur." (Nesai)

BIR ESMA
El-Fettah: Her türlü sikintiyi gideren.

SORU - CEVAP

Cami cemaatine devam ediyorum. Hangi namaz daha faziletlidir?
Sabah ve yatsi namazlarinin cemaatle kilinmasi, diger namazlardan daha faziletlidir.

Radyo, teyp veya televizyonlardan secde ayetlerini dinleyen kimsenin tilavet secdesi yapmasi gerekir mi?
Kuran-i Kerim'de on dört yerde secde ayeti bulunmaktadir. Bu ayetleri okuyan veya isiten kisinin, tilavet secdesi yapmasi gerekir. Tilavet secdesi, ayetteki ilahi mesaji okuyan veya dinleyen kisinin, yaradanina itaatinin ifadesidir. Bu itibarla radyo, teyp veya televizyondan da olsa, ilahi mesaji isiten kisinin, tilavet secdesi yapmasi gerekir. Ancak, okunan ayetlerin tilavet secdesi oldugunu bilmeyenler, tilavet secdesi yapmakla yükümlü degildirler.

Yurtdisinda ölenleri orada gömmek günah mi?
Cenazeyi öldügü yere defnetmek dogru olandir. Ancak baska yere nakletmek de caizdir. Bulundugunuz ülkede uygun bir mezarlikta Islam'a uygun sartlarda ölünüzü gömebilirsiniz.

Bu köse yazisini asagidaki linke tiklayarak sesli bir sekilde dinleyebilirsiniz

Nihat Hatipoglu | Giybet amelleri tüketir


Paylaş : Facebook'a Paylaş Twitter'a PaylaşMyspace'e PaylaşDelicious'a PaylaşFriend Feed'e PaylaşTechnoratiye PaylaşDigg'de Paylaş
Diğer Yazılarımdan Bazıları
  İslam düşmanı Ebu Cehil’in ağıtı (25.11.2022)
  Anne ve babanı sakın üzme (18.11.2022)
  İlahi adalet mutlaka tecelli eder (11.11.2022)
  Neden hızla dünyevileşiyoruz (04.11.2022)
  Sizi Allah’a yakınlaştıracak kişileri dost edinin (28.10.2022)
  İslam’ın değerleri evrenseldir (14.10.2022)
Sayfa Başı
30.11.2022 Ezan Vakitleri
İmsak : 06:31   İkindi : 15:22
Güneş : 08:01   Akşam : 17:44
Öğle : 12:58   Yatsı : 19:09
      Duyurular
25.11.2022
Hocamizin bu haftaki gazete de "Islam düsmani Ebu Cehil’in agiti" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabil
Devamı...
18.11.2022
Hocamizin bu haftaki gazete de "Anne ve babani sakin üzme" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabilirsiniz
Devamı...
11.11.2022
Hocamizin bu haftaki gazete de "Ilahi adalet mutlaka tecelli eder" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabi
Devamı...
      Ziyaretçi
                   Sayısı
Aktif : 5104
Bugün : 4280
Bu Ay : 421772
Bu Yil : 4725282
Toplam : 178850608
* 01.01.2011 Tarihi itibari ile
      Dini Sözlük