Günün Sözü :

buy viagra online cheap

erectile dysfunction treatments charamin.com sildenafil

Amitriptyline for Nerve Pain

amitriptyline for back pain mirkamali.ir amitriptyline 50mg

prednisolone online

buy prednisolone 5mg uk blog.zycon.com buy prednisolone for dogs
Güzel söz söyleyen, kimseden kötü söz işitmez. (Firdevsi)
28.05.2021 - Kaynak


Bu da geçer ya Hu!


Kur'an-i Kerim'de bir sure var; adi Insirah. Bu ifade, rahatlamak, genislemek, sikintilardan çikmak, darliktan feraha kavusmak gibi anlamlara gelir. Bu sure, her sikintidan sonra mutlaka bir çikisin ve kurtulusun oldugunu anlatan bir müjde suresidir. Mekke'de Hz. Peygamber'imizin en darlandigi, sikintiya düstügü bir zaman diliminde indi. Bu nedenle de her dönemde darda kalan, sikintiya düsen, çikis bulamayan Müslümanlar bu sureyi okuyup O'nun müjdesinin gölgesinde rahatlarlar. Dilerseniz Hz. Peygamber'e hitap ederek baslayan, Peygamber'e teselli olan bu surenin anlamini görelim:
"(Muhammed!) Senin bagrini -gönlünü- açmadik mi ve agir yükünü kaldirmadik mi? O senin sirtini ezen yükünü. Senin sanini yükseltmedik mi? Süphe yok ki, her güçlükle birlikte bir kolaylik vardir. Evet, her güçlükle birlikte kolaylik vardir. Öyleyse (islerinden) bos kalinca, hemen (ibadete) dur." (1-7)
Ayet diyor ki, her güçlükle beraber bir kolaylik gelecektir. Evet, evet yanlis duymadin, her güçlükle birlikte kolaylik vardir. Öyleyse ümitsizlik niye? Umudu yitirmek niye? Telas niye?
Evladiniz sizi üzdü. Merak etme bir gün düzelir. Babaniz size adil davranmiyor. Merak etme bir gün dogruyu anlar.
Isyerinde sikintiniz var. Bir gün gelir is düzelir. Sevdigin seni üzdü. Merak etme bir gün kiymet bilir. Hastalik korkusu herkesi sardi. Bir gün elbet biter. Tövbe ediyorsun, yine günaha dönüyorsun! Bir gün dönmemeyi ögrenirsin. Nefsine söz dinletirsin. Arzu ettiklerin olmuyor. Bir gün gelir arzun olur. Gönlündeki eline ulasmadi. Bir gün ulasir.
Ayeti hiç unutma: Elbette her zorluktan sonra kolaylik vardir. Üzülme, darlanma, telasa kapilma. Evet sikintidasin, hepsi dogrudur. Ama unutma bu da bir gün geçer. Onun için kendine su cümleyi çokça söyle. Bu da geçer ya Hu!

Kötülük edeni bagisla
Hz. Resulullah (SAV) Efendimiz söyle buyurdu: Seninle ilgisini kesene sen ilgini kesme. Sana vermeyene sen ver. Sana kötülük edeni bagisla. Nerede olursan ol, Allah'tan sakin. Kötülüge karsi iyilik yap. Böylece kötülügün kökünü kesersin. Insanlara karsi güzel ahlak ile muamele et.

Salim kalple gel
Yüce Rabb'imiz ahirette hesabi yanlis çikanlari söyle özetliyor: "O gün ne mal ne de evlat fayda vermez. Allah'a salim kalple gelenler hariç. O gün cennet, takva sahiplerine yaklastirilir. Cehennem de azginlar için ortaya çikarilir." (Suara, 88-91)
Salim kalp nedir? Imanda süphe duymayan, tam teslim olmus, kimseye kin ve nefret hissi tasimayan, kimseye zarar vermeyen, zulmetmeyen, Rabb'ine odaklanmis müminin kalbidir. Onlar o çetin günde üzülmeyeceklerdir.

Bir ayet
"Insanlardan bazi kimseler Allah'a kiyidan kiyiya ibadet eder. Eger kendisine bir hayir dokunursa onunla rahatlar. Eger kendisine bir sikinti isabet ederse yüzüstü dönüverir." (Hacc, 11)
Bu ayet gönülsüz iman edenleri anlatiyor: Menfaatine göre iman eder görünen ve menfaatine göre yüz çeviren sahte insana isaret ediyor. Onun için "kiyidan kiyiya bir uçurumun kenarinda duran insan" deniyor.

Duanin zirvesi
Asagidaki dua "seyyidül istigfar", yani dualarin, bagislanma isteklerinin bastaci sayilan bir duadir. Bu duayi sabah ve aksam daimi olarak okuyanin cennete girmesi ümit edilir. Elbette Allah'in lütfu ile Hz. Peygamber Efendimizin bize ögrettigi dua söyledir:
"Allah'im! Sen benim Rabb'imsin. Senden baska ilah yoktur. Sen beni yarattin. Ben senin kulunum. Gücüm yettigi kadarinca sana verdigim sözüme sadik kaldim. Senin müjdene inaniyorum. Yaptigim seylerin serrinden sana siginirim. Bana verdigin nimetlerin farkindayim. Yaptigim günahlarin serrinden de sana dönerim. Bunun da farkindayim. Beni bagisla. Zira günahlari senden baska affedecek hiç kimse yoktur." (Ahmed, Müsned, hd: 23013)

Hendek günüydü
Hicretin 5. yiliydi. Mekkeli müsrikler, diger putperest dostlariyla Medine'yi kusattilar. Sehre girmemeleri için. Hz. Peygamber sehre girilecek yerlere hendek kazdirdi. Böylece Medine korundu. Bu kusatma 27 gün sürdü. Zor günlerdi. Iste o günden bir an! Hendegin iç tarafinda yer alan Müslümanlar hayli daraldilar. Iç ve dis ihanetlerle can bogaza dayandi. Hz. Peygamber'e yanasti sahabe. Söyle dediler: Allah'in Resulü! Bir seyler yapalim. Iyice daraldik.
Hz. Peygamber (SAV) söyle buyurdu: Söyle dua edin: Allah'im! Açigimizi kapat. Korkumuzdan güvende kil.
Sahabe diyor ki; biz bir agizdan bu duayi okumaya basladik. Hendegin diger yakasinda -yani putperestlerin bulundugu bölgede- müthis bir firtina, rüzgâr ve göz gözü görmeyen toz bulutu yükseldi. Müsriklerin hayvanlari sürüklendi, çadirlari söküldü. Geldikleri gibi toplanip geri döndüler (Ahmed, Müsned). Gönülden yapilan dua, koca ordulari maglup etmistir.

Hallac taslanirken
Denir ki Hallac-i Mansur taslanirken söyle dedi: "Ya Rabbi bagislayacaksan önce bana tas atanlari bagisla. Sonra da beni bagisla."

Tevekkül nedir, nasil olmalidir?
Tevekkül, yüce Allah'i vekil etmek anlamina gelir. O da söyle olur: Kisi kendisine yüklenen bütün görevleri yerine getirir, gerekeni yapar, sonra da yüce Allah'a dayanir ve sonucunu O'nun kararina birakir. Allah'a güvenir. Kararin kendisi için hayirli olmasini diler.
Tedbir almadan tevekkül olur mu?
Tedbir almadan tevekkül ettim diyen kisi, dininin emrini yerine getirmemistir. Zira Hz. Peygamber'imiz, devesini baglamadan mescide giren kisiye sordu: "Deven nerede?" Adam: "Allah'a tevekkül edip kapinin önüne biraktim." Efendimiz: "Deveni bagla, öyle tevekkül et." Tedbirsiz tevekkül olmaz. Bu nedenle Fahreddin Razi der ki: Tevekkül, kisinin dis sebepleri takip etmesi ama kalbini de Allah'tan gafil kilmamasidir. Biraz sonra yikilacak bir köprünün ucunda durup 'Ben Allah'a tevekkül ettim, bana bir sey olmaz' diyen kisi, Allah'in koydugu tedbir kurallarina aykiri hareket etmistir.
Gayrimüslim komsuma yemek verebilir miyim?
Gayrimüslim komsunuza yemek verebilirsiniz. Onun hastaliginda ugrar, ihtiyacinda yaninda bulunabilirsiniz. Beseri iliskilerinizde bulunmanizda dini açidan sakinca yoktur. Efendimiz -ihanet etmedikleri sürece- gayrimüslimlerle iyi iliskilerini devam ettirmistir.


Paylaş : Facebook'a Paylaş Twitter'a PaylaşMyspace'e PaylaşDelicious'a PaylaşFriend Feed'e PaylaşTechnoratiye PaylaşDigg'de Paylaş
Diğer Yazılarımdan Bazıları
  Peygamberimizin doğduğu gece: Mevlit Kandili (22.09.2023)
  Görgü kurallarına uymak dinimizin gereğidir (15.09.2023)
  Dışlayıcı değil kuşatıcı olalım (08.09.2023)
  Bizi doğru olmak kurtarır (01.09.2023)
  Kıble aynı ama kalpler farklı (25.08.2023)
  Çağımızın hastalığı: Doyumsuzluk (18.08.2023)
Sayfa Başı
27.09.2023 Ezan Vakitleri
İmsak : 05:24   İkindi : 16:22
Güneş : 06:49   Akşam : 19:02
Öğle : 13:00   Yatsı : 20:21
      Duyurular
22.09.2023
Hocamizin bu haftaki gazete de "Peygamberimizin dogdugu gece: Mevlit Kandili" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasin
Devamı...
15.09.2023
Hocamizin bu haftaki gazete de "Görgü kurallarina uymak dinimizin geregidir" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasind
Devamı...
08.09.2023
Hocamizin bu haftaki gazete de "Dislayici degil kusatici olalim" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabili
Devamı...
      Ziyaretçi
                   Sayısı
Aktif : 577
Bugün : 5825
Bu Ay : 144416
Bu Yil : 2750613
Toplam : 182039231
* 01.01.2011 Tarihi itibari ile
      Dini Sözlük