G?n?n S?z? : Namazın anahtarı temizliktir(İbni Mace, Tahare 3)
03.09.2021 - Kaynak


Gençlerle dertleselim...


Gençler, zor bir cografyanin çocuklarisiniz. Üzerinde binlerce oyun oynanan bir döneme rast geldiniz. Dünyanin idareciligine soyunan emperyal oyun kurucularin dünyada olan bütün olaylarda önemli rol aldigini unutmayiniz. Biz 20 yil sonrasini planlarken onlar bin sene sonrasini planliyorlar. Milletlerle oynuyorlar. Oyun kuruyorlar, düzen bozuyorlar. Milletlerin zenginliklerine babalarinin mali gibi konuyorlar.
Sizleri yakindan taniyan, kalbinizin güzelligine sahitlik eden bir hocaniz olarak bazi konularda sizinle dertlesmek istiyorum:

Dininizle oynanmasina müsaade etmeyin
Dünyadaki olaylara bakip sakin ümitsiz olmayin. Islam dinini gönül ve akildan silmek için binlerce olumsuzlugu devreye sokuyorlar. Herhangi bir bölgede meydana gelen olumsuz bir hadisenin faturasini dine çikarmak için pusuda bekleyen firsatçilarin varligini unutmayin. Gençler, hiçbir cemaat, örgüt, olusum, kurum, kurulus, tarikat, mesrep, devlet veya baska bir organizasyon Islam'i tek basina temsil etmez. Saydiklarimin herhangi birinden kaynaklanan olumsuzluk, dinin kabulü olamaz. Herkes kendince bir din kurgusunu dayatiyor. Hayir gençler, Allah'in Cebrail'e, onun da Hz. Peygamber'e ilettigi din; Kur'an'in emrettigi Hz. Peygamber'in yasadigi dindir. Bu sahih ve tertemiz din yasandi. Temiz ve duru insanlarla yeniden yasanabilir. Herhangi bir kurum, kurulus veya olusumun tek basina Islam'i temsil etmemesi, onlarin din disi oldugunu da göstermez. Bizim Islam'la özdeslesmis bir kurum, cemaat veya olusum aramak yerine Islam'i temsil eden bir bakis açisini yakalamamiz lazim. Bu da ortadadir.

Kur'an'i tefsiriyle okuyun
Bazi inançsiz mihraklar, Kur'an-i Kerim ayetleri etrafinda kötü bir algi olusturmak için herhangi bir ayeti baglamindan koparip, ayni husustaki diger ayetleri de yok sayarak "Burada söyle bir eksiklik var" diyebiliyorlar. Kur'an, Allah'in kelamidir. Allah'in bütün evrene mesajidir. Cahillerin ve kötü niyetlilerin bu oyunlarina dikkat ediniz.

Deistligin sonu hüsrandir
Gençler, sözde Allah'a inandigini söyleyerek "Yüce yaratici var ama peygamber ve din yok" diyen kisilerin büyüsüne kapilmayin. Sizler bir yaraticinin var olmasina ragmen insanliga bir görev veya mesaj iletilmeyecegine inaniyor musunuz? Bu zihniyet sahipleri, heves ve hevalarina uyacak bir ilah arayislarindadir. Onlar, Allah'a inaniyor degiller. Kendilerini koca bir yalana teslim ediyorlar. Sizi de zehirlemek istiyorlar.

Hz. Muhammed'i (SAV) iyi arastirin
Bazi inançsiz forumlarda tersyüz edilerek anlatilan, ahlaksiz bir üslupla kirletilmeye çalisilan peygamber imajina kanmak yerine Hz. Peygamber'i dogru kaynaklardan okuyun. O'nun nasil bir inkilapçi, nasil bir kurtarici oldugunu göreceksiniz. Ortaçag'i kapatti. Kiz evlatlarini diri diri gömülmekten kurtardi. Asirlar öncesinden gelen cariye -savas esiriveya köleci zihniyeti ortadan kaldirmaya gayret etti. Köle edinmeye devam edenlere agir sart ve müeyyideler getirdi. Köle azadini tesvik etti. Köle veya cariyelerin (erkek veya kadin esirlerin) kendi arzularina göre evlenmelerinin yolunu açti. Evlenenler hür olmus sayildi. Miras hakki olmayan kadinlari mirasa ortak etti. Miras alan erkegin miras payini ailesiyle paylasma zorunlulugu getirilirken, kadinin aldigi mirasi kadinin kendi sermayesi olarak onayladi, ailesiyle paylasma zorunlulugunu kaldirdi. Kisacasi, erkek aldigi mirasi ailesiyle paylasmak zorunda. Kadin ise aldigi mirasi kimseyle paylasmak zorunda kilinmadi. Kadina seçim hakki verildi. Ticaretten alikoymadi. Zorla evlendirilmelerini engelledi. Kadina seçme yetkisi verdi. Ve daha binlerce devrim niteliginde uygulamayi ya Kur'an veya Hz. Peygamber islevlendirdi. Simdi Allah askina, elinizi kalbinize koyarak söyleyin: Bütün bunlari basaran kisi Hz. Muhammed (SAV) degil de siradan bir lider olsaydi, dünyanin her tarafina aniti dikilmez miydi? Gençler, karanlik odaklar bu Peygamber'i tanimaniza engel olmak için öyle seytanca yollar deniyorlar ki, tahmin edemezsiniz. Bu hususta size anlatilan yalanlara itibar etmeyin. Güvenilir eserlerden sevgili Elçi'yi ögrenin.

Süphe olusturan yayinlardan uzak durun
Septik ve saskin insanlar sadece süphe ve inkâra yatirim yaparlar. Insanlari sürekli saçma sapan sorularla cevap aramaya zorlayarak inançlarini sarsmaya çabalarlar. Siz onlara cevap yetistirmeye çabalamayin. Aslinda ayni sorulari onlara sorup söyle deyin: "Ben Allah'a, Kur'an'a ve Hz. Muhammed'e inanip her türlü seytanin ve seytanin soytarilarinin hezeyanlarindan Allah'a sigindim." Bunu deyin ve yolunuza devam edin.

Mezarliklar inkârcilarla dolu
Gençler, mezarliklar Allah'i yok sayarak yok olmus ve topraga dönüsmüs binlerce ölüyle dolu. Allah'a için yok diyenler simdi yoklar. Allah ise var. Her yerde, her zamanda ve her seyi görerek var.

Birbirinizi sevin
Gençler, birbirinizi kucaklayin. Mezhep, mesrep ayrimina müsaade etmeyin. Sizi düsman etmek isteyenlere prim vermeyin.

Istismarcilarin faturasini onlara kesin
Din veya din disi her olusumda sahtekârlar da var, dürüstler de. Nasil bir restorandaki olumsuzluktan dolayi bütün gida sektörünü reddedemeyeceginize göre din adina yanlis yapan birilerinden dolayi da dini karalayamazsiniz. Karalayanlarin toptanci inkârina karsi da uyanik olun. Yanlis yapan kim olursa olsun, yanlistir. Yanlis yolda olanin destekçisi olmayin.

Ailenizi unutmayin
Gençler, aileleriniz çok önemli. Hiçbir arkadasiniz, dostunuz -çok iyi olsalar daailenizin islevini yerine getiremez. Içinizden ailesini ihmal edenler var. Anne, baba, kardesin alternatifi olabilir mi?

Din düsmanlari kaybetmistir
Din düsmanlari; inanç bana yâr olmadiysa baskasina da olmasin diyen bir tavir içindedirler. Inançsizlik anlasilabilir! Yani Allah'a kalbini kapatana Allah da kapiyi kapatir. O hayati boyunca zikzak çizer de çizer. Böyle yasaya yasaya ölüp gider. Bombos! Ama inanç düsmani farkli. Onlari anlamak mümkün degil. Zira bu grup anlamsiz ve ölçüsüz bir yalan, saldiri, karalama ve çirkinlik içindedir. Onursuzca bir düsmanlik sergiliyorlar. Bunlari dehset içinde izliyorum. Hiç mi empati yapmazlar. Hiç mi "Ya yaniliyorsam" sorusunu sormazlar.

Seytani Allah'a tercih edenler
Gençler, seytani yüce Yaratici'ya tercih edenler; sizi seytanin ve inkârin yoluna yönlendirenler, yoldan çikarincaya kadar sizinle yandas olurlar. Onlara benzeyince de sizi arada birakip yeni kurbanlarin pesine düserler.

Seytanin itirafina sahit olacaksiniz
Evet gençler, siz insallah seytanin dostlarini nasil kandirdigini ve onlari nasil aldattigini itiraf eden su sözlerin sanigi degil, ama tanigi olacaksiniz. Bakin ayete: "Is olup bitince seytan der ki: Süphesiz Allah size gerçek olani vaat etti. Ben de vaat ettim. Ama ben vaadimden döndüm. Zaten ben sizin üzerinizde bir nüfuza da sahip degildim. Sadece beni kinamayin, kendi kendinizi kinayin. Artik ben sizi kurtaramam. Siz de beni kurtaramazsiniz. Daha önce ben, sizin beni Allah'a ortak kosmaniza da inanmamistim. Gerçek su ki, zalimlere aci bir azap vardir" (Ibrahim, 22).

Seytan da ders verir
Hem de aci bir ders verir. Bakin bu ayette seytan özetle ne diyor kendisine uyanlara:
a- Ey yolumdan gidenler. Ben size vaat ettim.
b- Ama ben vaadimden döndüm. Zira ben sahtekârim ve yalanciyim. Siz de yalanima kandiniz. Sizinle oynadim.
c- Ben sizi zorlamadim ki!
d- Ben sadece sizi kendime davet ettim.
e- Siz de saf saf bana geldiniz.
f- Niye beni kiniyorsunuz? Kendinizi kinayin.
g- Benim sizi zorlayacak gücüm de yok!
h- Ben sizi kurtaramam. Hadi yolunuza! Düsün yakamdan. Dünyada asalaktiniz, burada da.
i- Siz de bana yâr olmazsiniz. Bana hiçbir faydaniz olamaz.
i- Gerçek su ki, ben de, siz de zalimlerden olduk. Ne benim ne de sizin kurtulusunuz yoktur.

Yolunuz, aydinlik ve ümit doludur
Gençler, olumsuz seylere odaklanma yerine dogru ve güzel olana odaklanin. Her sey iyi olacak. Yeter ki dikkatli olun. Zararli arkadaslardan siyrilin. Hiçbir hataniz, kusurunuz veya günahiniz sizi Rabb'inizden soyutlamasin. Yaratici'yi çok sevin. O'nun isteklerine uygun isler yapin. En daraldiginiz yerde mutlaka bir çikis gelecektir. Unutmayin, safaga en yakin an, ufkun en karanlik oldugu andir.

Dinden öç almak isteyenlere dikkat edin
Son yillarda sinsi bir akim basladi. Su veya bu gerekçeyle, belki hiçbir seye inanmadigi için, belki özel bir kininden ötürü, belki din kavrami ona ahireti, ölümü, sorumlulugu, hesabi, Allah'i veya Peygamber'ini, helal ve haramlari hatirlattigi için veya seytanlastigi için, kisacasi her bahanede, her firsatta Islam'a kin ve nefretle saldiran bir grup türedi. Saldirirken hiçbir ilke, etik deger, insaf, akil veya kutsal kabul etmiyorlar, kulaktan dolma yalan yanlis, saptirilmis bilgi kirintilariyla dünyalari yikiyorlar. Kendilerince yüce Yaratici ve dini degerlere rövansist bir öç duygusuyla saldiran bu insanlarin olusturdugu manevi ve insani kirlilik karsisinda temkinli ama akilli olacaginizi biliyorum. Gençler, resmin büyügünü görün. Yükünüzün, sorumluluk ve beklentilerin çok oldugunu unutmayin. Siz, size emanet edilen bu vatani, bayragi, ezani, kitabi, Peygamber'ini, dini sizden sonrakilere devredinceye kadar görevinizi sakin basite almayin. Hadi bakalim, dilerim gönlünüzdeki her kapi önünüze açilsin.


Paylaş : Facebook'a Paylaş Twitter'a PaylaşMyspace'e PaylaşDelicious'a PaylaşFriend Feed'e PaylaşTechnoratiye PaylaşDigg'de Paylaş
Diğer Yazılarımdan Bazıları
  Ticari ahlakımızı sorgulayalım (12.07.2024)
  Başka Türkiye yok (05.07.2024)
  Hangi kurtarıcıyı arıyorsunuz? (28.06.2024)
  Hz. Aişe, Peygamber Efendimizle evlendiğinde kaç yaşındaydı? (21.06.2024)
  Gençlerle hasbihal ettim (14.06.2024)
  İnsan iman etmekle huzur bulur (07.06.2024)
Sayfa Başı
13.07.2024 Ezan Vakitleri
?msak : 03:42   ?kindi : 17:13
G?ne? : 05:36   Ak?am : 20:43
??le : 13:15   Yats? : 22:29
      Duyurular
12.07.2024
Hocamizin bu haftaki gazete de "Ticari ahlakimizi sorgulayalim" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabilir
Devam?...
05.07.2024
Hocamizin bu haftaki gazete de "Baska Türkiye yok" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabilirsiniz.
Devam?...
28.06.2024
Hocamizin bu haftaki gazete de "Hangi kurtariciyi ariyorsunuz?" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabilir
Devam?...
      Ziyaret?i
                   Say?s?
Aktif : 2073
Bug?n : 7747
Bu Ay : 135622
Bu Yil : 1973021
Toplam : 185046636
* 01.01.2011 Tarihi itibari ile
      Dini S?zl?k