G?n?n S?z? :

prednisolone weight gain

buy prednisolone 5mg uk link prednisolone weight gain

plaquenil notice

acheter plaquenil

buy generic naltrexone online

buy naltrexone
Mü'min, aynı yılan deliğinden iki defa sokulmaz. (Ebu Davud, Edep 29)
10.09.2021 - Kaynak


Imani yenilemek


Iman tazelenir mi?
Yenilenir mi? "Evet"se nasil olur bu? Iman eskiyor mu ki tazelensin? Yiginla soru aklimiza gelebilir. Iman eskimiyor aslinda, iman ehli eskiyor, yipraniyor. Düzeltilmesi gereken din degil, dindarlardir.
Vahiy, yani din degismedigine, degismeyecegine, tazelenmeyecegine göre mümin kendini tazelemelidir.
Hayatini, yaptiklarini gözden geçirmek zorundadir. Bu nedenle de "Gelin dinimizi tazeleyelim" denmedi. "Gelin imanimizi tazeleyelim" dendi.
Simdi saadet asrinda bu cümlenin nasil algilandigina bakalim.
Peygamberimizin dostlarindan Abdullah bin Ravaha, sahabeden birini görünce, "Gel de bir saat Rabb'imize imanimizi tazeleyelim" derdi. Bir gün bu cümleye muhatap olan bir sahabi sinirlendi ve Efendimize sikâyet etti: "Ey Allah'in Peygamberi, Abdullah insanlari senin dininden uzaklastiriyor. Sadece bir saatlik imana davet ediyor?" Efendimiz gülümseyerek söyle cevapladi:
"Allah, ibn Ravaha'dan razi olsun. O meleklerin iftihar ettigi meclisleri seviyor." Hz. Peygamber böylece o sahabiye meseleyi yanlis anladigini ögretti. Abdullah Ravaha, "Bir saat iman et demiyor, bir saatini olsun Allah'a ayir" diyor. Yani Abdullah, insanlari Allah'a zikre davet ediyordu.
Sahabe sordu: "Nasil iman tazeleyelim?" Efendimiz cevap buyurdu: "La ilahe illallah diyerek."

GELIN ALLAH'I ANALIM

Insanlarin bir kismi daha sabirsiz, sükürsüz, ibadetsiz, taatsiz, hamdsiz, tahammülsüz, hosgörüsüz oldu. Öfke patlamasi yasadi. Dostlugunda ölçüyü kaçirdi, düsmanliginda ortaligi dagitti.
Allah'in mamur etsin diye yarattigi insanoglu, kendisine sunulan emaneti iyi degerlendirmedi. Bu nedenle de kendini, varligini, kutsalini, kisacasi her seyini elestirir oldu. Belki kendisine kesilen fatura bu oldu.
Gelin kalbimizi Yaradan'a açalim.
Allah'a bagimliligimizi sorgulayalim. Hz.
Resul'den daha sadik bir yol göstericinin olmadigini nefsimize hatirlatalim. Bos seylerle ugrasmayalim. Kendimize bir program yapalim. Söyle maddeler koyalim:
1- Bugün hangi iyiligi yaptin?
2- Bugün hangi kalbi kazandin?
3- Bugün hangi mazluma el uzattin?
4- Bugün hangi namazi kaçirdin?
5- Bugün kaç defa hamdettin, sükrettin.
6- Allah'in verdigi göz, kulak, ayak, el, dil nimetine hamdettin mi?
7- Sagligin bozuldugunda saglikli günlerin hamdini yapamadigini hissettin mi?
8- Haram yiyen, haramla yetisen komsuna "Vazgeç" dedin mi?
9- Sana uzanan bir eli tuttun mu?
10- Bugün anne-baba-mazlum-fakirdüskün duasi aldin mi?
11- Bugün bir yetim, yoksul evi ziyaret ettin mi?
Bunlarin bir kismina uygun cevap veriyorsan, "Bugün bir saat imanini yeniledin" demek ki. Yok yapmadiysan, o zaman Allah'i zikredecek bir yer, bir seccade bul (yer ve seccade sart degil, ama olsun) ve Allah'i zikre basla.
Hem fiili zikir hem de kalbi zikir. Unutma iyilik zikirdir, hamd zikirdir, salatu selam zikirdir, namaz zikirdir, secde zikirdir, aç bir kedinin kedinin önüne lokma atmak zikirdir, düseni yerden kaldirmak zikirdir.
Zikrin sadece "La ilahe illallah (Allah'tan baska ilah yoktur)" oldugunu sanma.

***


ASR-I SAADETTEN
Karisinin kolunu kirinca
Hz. Peygamber (SAV) döneminde bir olay bizi çok yönden irsad ediyor. Dilerseniz olayi bize aktaran Rubeyyi binti Muavviz'i dinleyelim.
Sabit bin Kays, karisini dövüp kolunu kirmisti. Sabit'in karisinin adi Cemile idi. Cemile'nin erkek kardesi, Resulullah'a (SAV) gelerek Sabit bin Kays'i sikâyet etti. Olayi dinleyen Hz. Peygamber, Hz. Sabit'i çagirip ona söyle buyurdu: "Karindan hul' bedelini al ve esini serbest birak." Sabit (RA), Hz. Peygamber'in talimatina "Peki" dedi. Peygamberimiz kadina da su talimati verdi: "Iddet süreni bekle ve sonra ailene dön" (Nesai, Talak, 3440).
Hz. Peygamber bu olayda erkegin, kadinin kolunu kirmasini, yani siddeti bosanma sebebi sayiyor. Kadina, kocasindan alacagi mehirden vazgeçmesini isteyerek nikâhi feshediyor. Böylece "Kadini dövebilirim" düsüncesini tarihe gömüyor.
Kur'an'in veya Hz. Peygamber'in kadina dayagi onaylamasi mümkün degildir. Çok istisnai olarak karikoca arasinda olusan itisme kakismayi da bosanmadan önce aileyi kurtaracak son yol olarak görüyor ve bunu da yayginlastirmayi onaylamiyor. Hz. Peygamber'in bu olaydaki tavri Islam'in bakis açisini gösteriyor.

***


ALLAH'IM, SANA SIGINIRIM

Faydasiz ilimden, itaat etmeyen kalpten, kabul olmayan duadan sana siginirim. Açgözlü nefisten sana siginirim. (Ebu Davud, Salat, 367)
Korkakliktan, cimrilikten, kalbin kötülüklere kaymasindan ve kabir azabindan sana siginirim. (Müslim, Mesacid, 25)
Allah'im, kulagimin serrinden, gözümün serrinden, dilimin serrinden, kalbimin serrinden, sehvetin serrinden sana siginirim. (Tirmizi, Daavat, 75)
Allah'im, ihtiyarligin düskünlük derecesinden, dünya ve fitnelerinden sana siginirim. (Buhari, Daavat, 36)
Kalbin batila kaymasindan ve kabir azabindan sana siginirim.
Allah'im, dünyaya aldanmaktan sana siginirim. (Müslim, Zikir, 15)
Allah'im, gam ve kederden, acizlikten, tembellikten, cimrilikten, korkakliktan ve insanlarin zulmünden sana siginirim. (Tirmizi, Daavat, 75)
Allah'im, hayatin ve ölümün fitnelerinden sana siginirim. (Ibn Mace, Dua, 78)
Allah'im, darliktan, zelil olmaktan sana siginirim.
Allah'im, küfürden sana siginirim.
Allah'im, cehennemin fitnesinden, Deccal'in fitnesinden, fakirligin fitnesinden, zenginligin fitnesinden sana siginirim.
Allah'im, hatalarimi kar ve dolu suyu ile yika. Beyaz elbisenin kirini temizledigin gibi kalbimi de hata ve günahlardan temizle. Benimle hatalarimin arasini dogu ile batinin arasini uzaklastirdigin gibi uzaklastir. Allah'im, tembellikten, borçtan ve günaha girmekten sana siginirim. (Ibn Mace, Dua, 3; Tirmizi, Salat, 367)
Allah'im, açliktan sana siginirim. O kötü bir haldir. Hainlikten de sana siginirim. O ne kötü bir duygudur.
Allah'im, ikiyüzlülükten ve kötü huydan sana siginirim.
Allah'im, düsmanlarin sevinmesinden sana siginirim. Kötü bir hayat sürmekten sana siginirim.
Allah'im, kötü komsudan sana siginirim.
Seytanlasmis insanin serrinden sana siginirim.
Yüksekten düsmekten, enkaz altinda kalmaktan, yere batmaktan, suda bogulmaktan, gazabindan sana siginirim.

***


KUR'AN'A GÖRE HZ. PEYGAMBER'IN (SAV) GÖREVI
Ey Peygamber, biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik. (Enbiya, 107)

***

(Muhammed!) Iman etmiyorlar diye, neredeyse kendini helak edeceksin. Biz istersek onlara gökten bir mucize indiririz de derhal ona boyun egerler. (Suara, 3-4)

***

Ey Peygamber, Rabb'inden sana indirilen hakikati teblig et. Eger bunu tam yapmazsan, O'nun mesajini hiç teblig etmemis olursun. (Maide, 67)

***

Dogrusu Allah'a ve ahiret gününe kavusmayi umanlar ve Allah'i çok ananlar için Resulullah en güel örnektir. (Ahzab, 21)

***

Eger onlar yine yüz çevirirlerse bil ki biz seni onlarin üzerine bir bekçi olarak göndermedik. Sana düsen sadece duyurmaktir. (Sura, 48)

***

Biz sana düsünüp ögüt almalari için bu kitabi indirdik. (Nahl, 44)

***

Gerçek su ki, biz seni hakikatle müjdeleyici (besir) ve uyarici (nezir) olarak gönderdik. Artik cehennemlik olacaklardan sen sorumlu degilsin. (Bakara, 119)

***


ADAK KURBANINDAN YIYEBILIR MIYIM?
anneniz, dede ve nineniz, oglunuz, kiziniz, torunlariniz, yani usul (baba, anne ve yukariya dogru büyükler) ve füruu (ogul, kiz ve asagi dogru torunlar) adak etinden yiyemez. Yemisseniz o kadar miktarca parasini ödersiniz.
Ezan bitmeden namaz kilabilir miyim?
Ezan okunurken namaza baslayabilirsiniz. Ancak zorunlu bir hal yoksa ezanin bitmesini beklemek daha uygun olur.
Yemege baslarken besmeleyi unuttum. Ne yapayim?
Hatirladiginizda besmeleyi çekersin. "Allah'im, basinda ve sonunda bismillah" dersin.
Cenaze namazinda ayakkabi çikarmak zorunda miyim?
Cenaze namazinda ayakkabi çikarmak zorunda degilsin. Ayakkabiyi çikarip arkasina basman gerekmez. Ayakkabinda kan, kusmuk gibi seyler varsa, onu temizlemek lazim.

***


Bir ibret
Kartali bilirsiniz. Havalarin hâkimidir. Kartali gagalamaya cesaret edebilen tek kus kargadir. Kartalin üstüne oturur ve boynunu isirmaya çabalar. Ancak kartal tepki vermez. Kargaya savas açmaz. Ciddiye almaz. Adam yerine koymaz. Sadece kanatlarini açar ve gökyüzünde yükselmeye baslar. Kartal yükseldikçe karga nefes almakta zorlanir. Karga oksijen yetersizliginden dolayi dayanamaz ve düser. Hayat böyle. Kargalarla ugrasmayin. Vakit kaybetmeyin. Uçun, yükselin, yolunuza gidin.

***


Bir hadis
Efendimiz söyle buyurdu: "Her ümmetin bir fitnesi vardir. Benim ümmetimin fitnesi de maldir." (Tirmizi, Zühd, 2336)

Bir ayet
Yüce Rabb'imiz Kur'an-i Kerim'de Peygamber'imizi bize söyle tanitiyor: "Ey inananlar, andolsun ki içinizden size öyle bir peygamber gelmistir ki; sikintiya ugramaniz kendisine agir gelir. Size asiri düskündür. Müminlere karsi sefkatli ve merhametlidir." (Tevbe, 128)

Sahabenin 5 özelligi
Imam Evzai der ki: Hz. Peygamber'in sahabesinin 5 özelligi vardi: Namaz için cemaate devam ederlerdi. Sünnete bagliydilar. Cami yapimina girisirlerdi. Kur'an okurlar ve Allah yolunda mücadele ederlerdi.

Bir satir
Anladim isi, sanat Allah'i aramakmis. Marifet bu, gerisi yalniz çelik çomakmis. (Necip Fazil Kisakürek)


Paylaş : Facebook'a Paylaş Twitter'a PaylaşMyspace'e PaylaşDelicious'a PaylaşFriend Feed'e PaylaşTechnoratiye PaylaşDigg'de Paylaş
Diğer Yazılarımdan Bazıları
  Zikirle arınma zamanı (19.07.2024)
  Ticari ahlakımızı sorgulayalım (12.07.2024)
  Başka Türkiye yok (05.07.2024)
  Hangi kurtarıcıyı arıyorsunuz? (28.06.2024)
  Hz. Aişe, Peygamber Efendimizle evlendiğinde kaç yaşındaydı? (21.06.2024)
  Gençlerle hasbihal ettim (14.06.2024)
Sayfa Başı
21.07.2024 Ezan Vakitleri
?msak : 03:53   ?kindi : 17:13
G?ne? : 05:43   Ak?am : 20:38
??le : 13:16   Yats? : 22:20
      Duyurular
19.07.2024
Hocamizin bu haftaki gazete de "Zikirle arinma zamani" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabilirsiniz.
Devam?...
12.07.2024
Hocamizin bu haftaki gazete de "Ticari ahlakimizi sorgulayalim" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabilir
Devam?...
05.07.2024
Hocamizin bu haftaki gazete de "Baska Türkiye yok" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabilirsiniz.
Devam?...
      Ziyaret?i
                   Say?s?
Aktif : 3673
Bug?n : 5361
Bu Ay : 227931
Bu Yil : 2065330
Toplam : 185138945
* 01.01.2011 Tarihi itibari ile
      Dini S?zl?k