Günün Sözü :

lyrica online uk

generic lyrica coupon website generic lyrica names

amitriptyline 50mg

buy elavil uk go buy amitriptyline
kluğuyladır. (Müslim, Zekat 97)
10.05.2013 - Kaynak


Gözümüz aydın, üç aylara girdik!


Önümüzdeki perşembeyi cumaya bağlayan gece Regaip Kandili. Anlayacağınız, Ramazan'a yaklaştık.
Üç aylara girmek üzereyiz. Üç aylardan üçüncüsü Ramazan ayıdır. Diğer ikisi ise Recep ve Şaban aylarıdır. Milletimiz geleneksel olarak da üç aylara ayrı bir değer veriyor.
Aslında Recep ve Şaban ayları, kişiyi Ramazan ayına hazırlayan birer habercidir. Kişiyi kademe kademe mübarek aya hazırlar.
Bu nedenle de Recep ve Şaban ayları girdiğinde Hz. Peygamber (s.a.v.) oruçlarını çoğaltırdı. Mescitteki itikafını -ibadet için mescitte oturmayı- artırırdı. Sevap işlemeye, fakirlere yardımda bulunmayı, yetimi gözetip korumaya teşvik ederdi.

Üç aylardaki kandiller
Üç aylardan Recep'te, Regaip ve Miraç kandilleri, Şaban'da Berat Kandili, Ramazan'da ise Kadir gecesi yer alır. Kadir gecesinden önceki üç kandil, bizleri manevi zirve olan Ramazan ayı ile Kadir gecesine hazırlar. Ramazan her birimiz için son derece önemlidir. Hem içinde oruç, sadaka-i fıtır, teravih, Kuran kıraati, hatim ve zekât barındırmasından ve hem de tövbe için bir fırsat olmasından ötürü.

İslam'da kandil var mı?

Aslında bunu konuşmak bile gereksiz. Kadir gecesi hakkında Kuran-ı Kerim'de özel sure vardır. Kadir suresi. O surede Kadir gecesinin bin aydan hayırlı olduğu belirtilir. Özel gece olabileceği böylece kayıt altına alınmış olur. Elbette her zaman dilimi aynı değildir.
Yine, Duhan suresinin 1-4. ayetlerinde belirtilen mübarek gecenin Kadir veya Berat gecesi olduğu belirtilir. Recep ve Şaban aylarındaki diğer kandiller ise (Regaip ve Berat) Hz. Peygamber'in (s.a.v.) hadislerinde özel yer alır. Efendimiz ve sahabe bu gecelerde daha çok nafile ibadet yapmış ve bizleri bu geceleri yaşatmaya çağırmışlardır. Bunun daha neyini tartışacağız. Milletimiz yüzyıllardır bu geceleri büyük bir fırsat ve heyecanla kutlamış. Tövbe etmek, günahlardan vazgeçmek, Allah'a yönelmek için büyük bir şans olarak görmüştür. Bunun neresi yanlış veya faydasız. Acaba din adına kandil düşmanlığı yapan faydasız insanlar, hayatları boyunca insanlara bir gram faydalı olmuşlar mıdır? Bir insanın hidayetine vesile olmuşlar mıdır? İnsanları İslam'a yönlendirmişler midir? Sanmıyorum. Onlar sadece Deli Dumrul gibi yol kesmişlerdir. O kadar. Nasipsiz kalmışlardır. Bu tür tenkitleri ciddiye almamak lazım.

Allahım bizi ramazana ulaştır
Hz. Peygamber'in (s.a.v.) üç ayların başındaki duası buydu: "Allahım! Hakkımızda Recep ve Şaban'ı mübarek kıl ve bizi Ramazan'a eriştir."
Hz. Aişe validemiz Peygamberimizin üç aylara verdiği değeri şöyle aktarıyor: "Resulullah'ın (s.a.v.) Şaban ayındaki kadar oruçlu olduğu bir ayı hiç görmedim -Ramazan hariç-."
Hz. Peygamber (s.a.v.) Şaban ayında -özellikle ortasında- oruç tutup tutmadıklarını sahabeye sormuşlardır. Tutmayanları Ramazan'dan sonra iki gün oruç tutmaya sevk etmişlerdir.

Regaip Kandili
Recep ayının ilk cuma gecesi Regaib Kandili'dir. Bu gecede Yüce Allah müminlere çok lütuf verdiği için ihsanı bol, kıymeti bol, değeri bol gece anlamında Regaip gecesi denilir. İçinde olduğumuz mübarek bir mevsim müjdelediği için bu kandil özellikle önemlidir.
Rivayetlere göre Hz. Peygamber'in (s.a.v.) annesi bu gece hamile kaldığını anlamıştır. Bu da müminler için müjde anlamına gelmektedir.
Peki bu gece neler yapabiliriz? Bu geceyi nasıl fırsata çevirebiliriz.
1- Bu gece kaza namazları kılınmalı. Kazası olmayanlar ise bu gece bol bol nafile namaz kılmalılar.
2- Bu gece bol bol Kuran-ı Kerim okunmalıdır. Okunan ayetlerin meali ve tefsirine bakılmalıdır.
3- Yüce Rabbimizin 99 ismini okumaya çalışmalıyız.
4- Hz. Peygamber'in (s.a.v.) okuduğu dualarla Yüce Rabbimize yönelmeliyiz.
5- Bu gece tövbe ile kendimizi affettirmeliyiz.
6- Üç ayların bereketine ulaşmak için yüreğimizi okşayacak her ibadeti -az da olsa- yapmalıyız.
7- Bu gece yaşlıları hatırlamalıyız.
8- Baba ve annelerimizin ellerini öpmeli, dualarını almalıyız.
9- İçki, kumar gibi, kötü alışkanlıklarımıza son vermeliyiz. Ölümün bize hayat kadar yakın olduğunu unutmamalıyız.
10- Borcumuz varsa ödemeliyiz. Veya en azından bunun hesabını yapmalıyız.
Denilir ki Recep ayında oruç tutanlar için melekler toplanır. Ve "Ya Rabbi, senin rızan için oruç tutanları affet" derler. Yüce Rabbimiz de "Recep ayında oruç tutanları affettim" buyurur.
Recep ayının ilk cuma gecesi olan Regaip Kandili'ne bu ismi meleklerin verdiği de belirtilir. O halde bu geceyi değerlendirelim. Gafletle geçirmeyelim. Mısırlı Zünnun şöyle der: Recep ekme ayıdır. Şaban sulama ayıdır. Ramazan ise toplama ayıdır. Hz. Hasan şöyle demiştir: Recep ayında oruç tutunuz. Zira tövbelerin kabulüne sebeptir.

Evlerimiz imparatorların evine dönüştü
Dünyaya olan tutkumuz çoğaldı. Az ile yetinmez olduk. Nerede duracağımızı bilemiyoruz. Kendimizden başkasını görmüyoruz. Fakiri, yoksulu, geliri az olanı, borcu çok olanı önemsemiyoruz. Ben merkezli bir hayata savrulduk.
İnsanlara; makamına, mevkisine, gelirine, gücüne, itibarına göre davranmaya başladık. Elimize geçirdiğimiz imkânları veya imtiyazları kaptırmamak için kırmayacağımız kalp, deviremeyeceğimiz çam kalmadı. Hiçbir iyiliği görmüyoruz. İnsan hayatını önemsemiyoruz.
İki kalp ve iki dil taşımaya başladık. Halkın ve beklentimiz olan kişilerin yanındayken üslubumuz, cümlelerimiz ve meylimiz başka. Kendimizle baş başa iken dilimiz ve üslubumuz başka. Daha fecisi, kalbimiz başka.
Eskiler, temiz olan büyüklerimiz buna "münafıklık" demişler. Her birimiz gizli bir nifak mı taşıyoruz ne!
Bir laf sokuşturana elli laf sokuşturmaya çabalıyoruz. Bir yanlışlık yapana elli katıyla cevap veriyoruz. Affedicilik lafta kaldı. Hoşgörü sözde kaldı. Rövanş duygularıyla yaşıyoruz.
Adımız Müslüman, ama ticaretimiz, huyumuz, ahlakımız, bakışımız, beklentilerimiz bu isme hayli uzak.
Yahya bin Muaz bu hali gördüğü için, ümmetin en önündeki alimlere sesleniyordu: "Ey ilim sahipleri! Evleriniz kisraların evlerine, ahlakınız da şeytanın ahlakına dönüştü. Hani nerede Muhammedi ahlak?"

NOT: Önümüzdeki perşembeyi cumaya bağlayan gece (16 Mayıs) üç ayların ilk kandili olan Regaip Kandili'dir. O gece hepinizi ATV'deki canlı Kandil Programı'na bekliyoruz. Ekran başında. O gece okunmuş olan bütün hatimlerin duasını yapacağım inşallah. Allah hayırlara vesile kılsın.


Paylaş : Facebook'a Paylaş Twitter'a PaylaşMyspace'e PaylaşDelicious'a PaylaşFriend Feed'e PaylaşTechnoratiye PaylaşDigg'de Paylaş
Diğer Yazılarımdan Bazıları
  Günlük hayat ve istişare (22.10.2021)
  Ve beklenen Elçi geldi (15.10.2021)
  Fitnenin önündeki engel (08.10.2021)
  Kalplerinizi Allah birlestirdi (01.10.2021)
  Dine saldiranlar Allah’in nurunu söndüremez (24.09.2021)
  Kadina el kaldirmak acizliktir (17.09.2021)
Sayfa Başı
23.10.2021 Ezan Vakitleri
İmsak : 05:52   İkindi : 15:50
Güneş : 07:17   Akşam : 18:20
Öğle : 12:53   Yatsı : 19:39
      Duyurular
22.10.2021
Hocamizin bu haftaki gazete de "Günlük hayat ve istisare" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabilirsiniz.
Devamı...
15.10.2021
Hocamizin bu haftaki gazete de "Ve beklenen Elçi geldi" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabilirsiniz.
Devamı...
08.10.2021
Hocamizin bu haftaki gazete de "Fitnenin önündeki engel" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabilirsiniz.
Devamı...
      Ziyaretçi
                   Sayısı
Aktif : 3156
Bugün : 6378
Bu Ay : 316428
Bu Yil : 3179621
Toplam : 173148965
* 01.01.2011 Tarihi itibari ile
      Dini Sözlük