Günün Sözü :

prednisolone dosage

buy prednisolone
r; doğruyu istemesi ve yapması da gereklidir. (Goethe)
09.07.2013 - Kaynak


Hoş geldin ey mağfiret ayı


11 ayın sultanı ramazan, bereketi ve cömertliğiyle sofralarımıza konuk oldu. Oruç, kul hakkı çiğnemeden, haram yemeden tutulmalıdır. Oruç, sabır imtihanıdır

Bugün ramazanın 1. günü. Oruçluyuz. Rabbim orucumuzu kabul etsin. Rızasına uygun kılsın. Oruç, sahurla imsak vaktiyle başlar ve iftarla, akşam ezanıyla sona erer. Oruçlu kişi kalan saatlerde bir şey yemeyecek, içmeyecek ve eşiyle yakınlaşmayacaktır. Nefsani arzularına geçici bir süre için ara verecek. Allah'ın diğer zamanlarda helal kıldığı şeyleri belli zaman diliminde kendine haram kılacaktır. Bu bir nefis terbiyesi, bir fedakârlık hamlesidir.
Kutsal kitabımız Kuran'ın indiği ay diye nitelenen ramazan, bereketiyle gelir, cömertliğiyle sofralarımıza konuk olur. Bize iyi ve güzel şeyler fısıldar, merhamet vurgusu yapar. "Sadece midenle değil; gözünle, dilinle, elinle, ayağınla vicdanınla, kalbinle oruç tut" der. Hz Peygamber (sav) "Başkasına kötü söz söyleyen orucu bıraksın. Onun orucu artık sadece aç kalmaktan ibarettir" buyururken işin bu boyutuna işaret ediyor. Oruç tutuyorsun ama zulüm ediyorsun, kötü söz söylemeye devam ediyorsun, günahlarından vazgeçmiyorsun. Haram yemeğe, kul hakkı çiğnemeye devam ediyorsun. Peki, kendi kendine "böyle oruç olmaz" demiyor musun?
"İyi ama ben aç kalmaya dayanamıyorum, kan şekerim artıyor, tansiyonum çıkıyor. Bir de sigarasızlık gelince sinirleniyorum, dayanamıyorum ne yapayım" diyoruz. Bu mazeretler kişiyi haklı kılmıyor maalesef. Çünkü oruç zaten bir sabır ve kontrol imtihanıdır. Sen aslında şöyle demiş oluyorsun: "Ben hem oruç ibadetini tutayım hem de hiç sıkıntı yaşamayayım". Peki, sence bu doğru mu? 40 derece sıcak altında kazma sallayarak, terleyerek, oruç tutan kardeşlerimizin halini düşününce ne kadar rahat bir oruç tuttuğumuzu anlayabiliriz.

İSLAMDA RUHBANLIK YOKTUR
Elbette evinde hiçbir sıkıntı yaşamadan oruç tutanın da sıkıntılar içinde oruç tutanın da yaptığı ibadet makbuldür. Kişinin defterine oruç tutmuştur diye yazılır.
Yazılmasına yazılır da Allah katındaki manevi dereceleri, sevap boyutları farklı olabilir.
Rasûlullah (s.a.v) bir gün dostlarına kıyametten bahsetmişti. Onlar da duygulanıp ağladılar. Sonra içlerinden on kişi Osman Bin Maz'ûn'un evinde toplandı. Aralarında Hz. Ebû Bekir ve Hz. Ali de vardı.
Yaptıkları istişare neticesinde, bundan böyle dünyadan el etek çekmeye, gündüzleri oruçla, gecelerini de sabaha kadar ibadetle geçirmeye, et yememeye, kadınlara yaklaşmamaya, güzel koku sürünmemeye ve yeryüzünde gezip dolaşmamaya karar verdiler. Bu haber Peygamber Efendimiz'e ulaşınca, kalkıp Osman Bin Maz'ûn'un evine gitti fakat kendisini evde bulamadı. Hanımına, Osman ve arkadaşlarının kendisine gelmeleri için haber bıraktı. Onlar da Peygamber Efendimiz'in huzuruna çıktılar. Efendimiz, karar aldıkları hususları kendilerine sayarak:
- Bu konularda ortak karar almışsınız, öyle mi? dedi
Onlar:
- Evet ey Allah'ın Resulü. Bizim böyle bir karar almakta hayırdan başka bir gayemiz yoktur, dediler.
Bunun üzerine Efendimiz (s.a.v):
- Şüphesiz ki ben bunlara emrolunmuş değilim. Bu doğru değil. Elbette sizin üzerinizde nefislerinizin hakkı vardır. Bazen oruç tutun, bazen tutmayın. Gece hem ibadet edin hem uyuyun. Ben hem ibadet ederim hem de uyurum. Oruç tuttuğum günler de olur tutmadığım günler de. Et yediğim gibi hanımlarımla beraber olurum. Kim benim Sünnet'imden yüz çevirirse benden değildir (Vahidi, s. 207-208; Ali el-Kârî, el-Mirkât, 182-183)
Peygamberimiz sahabeyi hayatın içine çekecektir bu tavrıyla.
Hz. Ebû Bekir, dini yaşama konusunda büyük bir azim ve gayrete sahipti. Bazı arkadaşlarıyla, Allah Resûlü (s.a.v) gibi olmadıkları gerekçesiyle daha fazla ibadet etmeleri gerektiğini düşünmüşlerdi. Ancak Peygamberimiz ruhbanlığa müsaade etmeyerek ashabından kendi sünnetini takip etmelerini istedi.

EBUL VEFA HZ.'NİN DUASI
YA ALLAH!
Dünya ve ahirette karşılaşacağım her bir korku için "lailaheillallah"ı,
Her keder ve üzüntü için "maşa'allah"ı,
Her bir nimet için "elhamdülillah'ı,
Hayret verici her şey için "sübhanallah"ı,
Her bir günah için "estağfirullah"ı,
Her darlık için "hasbiyallah"ı,
Her musibet için "inna lillahi ve inna ileyhi raciun"u,
Her bir kaza ve kader için "tevekkeltü alellah"ı
Her bir itaat ve isyan hareketi için "la havle vela kuvvete illa billahil aliyyül azim"i, hazırladım.
Ey Rabbim! Bize arttır da eksiltme; bizi şereflendir de hor ve hakir kılma: bize ver de mahrum bırakma; bizi seç de üzerimize ihtiyar etme.
Bizden razı oluver, bizden kabul eyle. Ey Kerem sahibi! Ey esirgeyenlerin en merhametlisi! Duamı kabul eyle.
Hamd alemlerin Rabbı'na mahsustur.


Paylaş : Facebook'a Paylaş Twitter'a PaylaşMyspace'e PaylaşDelicious'a PaylaşFriend Feed'e PaylaşTechnoratiye PaylaşDigg'de Paylaş
Diğer Yazılarımdan Bazıları
  Sinsi düşman: Nifak (16.10.2020)
  Müslüman’ı fitne hırpalıyor düşman değil (09.10.2020)
  Tövbekârım (02.10.2020)
  Babamdan aldığım dersler (25.09.2020)
  Kendini huzurda hisset (18.09.2020)
  Linç ve kin (11.09.2020)
Sayfa Başı
20.10.2020 Ezan Vakitleri
İmsak : 05:50   İkindi : 15:53
Güneş : 07:14   Akşam : 18:24
Öğle : 12:54   Yatsı : 19:43
      Duyurular
16.10.2020
Hocamizin bu haftaki gazete de "Sinsi düsman: Nifak" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabilirsiniz.
Devamı...
09.10.2020
Hocamizin bu haftaki gazete de "Müslüman’i fitne hirpaliyor düsman degil" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan
Devamı...
02.10.2020
Hocamizin bu haftaki gazete de "Tövbekârim" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabilirsiniz.
Devamı...
      Ziyaretçi
                   Sayısı
Aktif : 167
Bugün : 5687
Bu Ay : 318875
Bu Yil : 4615592
Toplam : 168770174
* 01.01.2011 Tarihi itibari ile
      Dini Sözlük