Günün Sözü :

lav dosis naltrexon

ldn click lav

Buy Amoxicillin uk

amoxicillin 500mg seansidi.com amoxicillin 500 mg capsules

clomid uk buy online

clomid uk buy online click here clomid online

buy clomid bodybuilding

clomid birmingham go clomid london

name of abortion pill in u

abortion pill online usa
En iyi nasihat; iyi örnek olmaktır. (Malcolm X)
17.01.2014 - Kaynak


Ah keşke toprak olaydım


Nebe suresi 40. ayetinden bir bölümdür bu söz. Mahşer âleminde terazi kurulmuş, herkesin hesabı görülüyor. İnsanlar durumlarına göre ayrıştırılıyor. Kimi cennete, kimi ise cehenneme. Kimi ise a'raf'ta bekliyor.
Küfür ehli ise dehşet içinde akıbetini bekliyor. Kimdir küfür ehli -veya kafir-? Peygamberlerinin döneminde, onlara inanmayanlardır. Son peygamber Hz. Muhammed (s.a.v.) geldikten sonra da; İslam'a, Kuran'a ve Hz. Peygamber'e (s.a.v.) iman etmeyenlerdir. Yani her peygamberin mümini olduğu gibi, O'na uymayan kâfiri de var.


***


Peki bu cümleyi kim söyleyecek. Kâfirler diyecekler. Pişmanlık ve hasret içinde; kafirler diyecekler ki, "ah ne olaydı biz de toprak olaydık. Keşke taş olup kalsaydık." Bu sözlerinin sebebi hakkında birkaç görüş vardır. Bunları söyleyelim:

Hayvanlar hesaplaşınca

Hayvanlar diriltilip mahşer meydanında toplanacaklar. Boynuzsuzun hakkı boynuzludan alınacak.
Efendimiz şöyle buyuruyor: "Kıyamet gününde haklar sahiplerine verilecek. Öyle ki boynuzsuz koyunun hakkı, boynuzludan alınacak. Sonra hesap bitince hayvanlara 'toprak olunuz' denilecek. Kâfirler bunu görünce hayvanların yerine toprak olmayı dileyecekler. "Belki böylece azaptan kurtuluruz" diyecekler. (Müslim, Birr, 60)

Keşke hiç diriltilmeseydim
İnkârcılar mahşere doğru sürüklenince şöyle diyeceklerdir: "Keşke toprakta ebediyen kalsaydım. Keşke ölümle her şey bitseydi. Keşke dirilme hiç olmasaydı. Mezardaki azaba razı olurdum." O gün dini inkâr edip. Resul'e isyan edenler yerin dibine girmek, yerle bir olmak isteyeceklerdir. (Nisa,42)

Keşke toprak gibi olsaydım

Bu ayetin bir anlamı da şudur: İmansızlar bu dehşetli manzarayı gördüklerinde "Keşke dünyadayken toprak gibi mütevazı olsaydık. Keşke Allah'a ve dine direneceğimize, adam gibi edebimizi bilseydik. Haddimizi aşmasaydık. Annemizin rahmine konmuş bir damla su olduğumuzu unutmasaydık.

Nefsin sarhoşluğu

Bu ayet; uyarı, kıyamet, mahşer ve haber anlamına gelen 'Nebe' suresinden sadece bir ayet. Gaflet uykusuna dalmış serseri gönülleri uyandıran bir ayettir. Nefsin sarhoşluğuna kapılmış insanlara sanki "gafletten uyanma zamanı gelmedi mi" diye sesleniyor. Ve sanki lisanı hali ile diyor ki: "Yarın imansızların dediği gibi, sakın siz de hata ve günahlarınızı görünce mahşerde 'Ah ne olurdu, mahşere gideceğimize keşke toprak olaydık' demeyesiniz. Tıpkı imansızlar gibi. Yarın siz de küfür ehlinin safında sakın ha sakın, mahşere sevk edilmeyesiniz."
Not:
ATV'deki programlarım devam etmektedir. Perşembe akşamı saat 23.20'de; cuma sabahı saat 08.30'da; pazar sabahı saat 10.00'da ekranda oluyorum. Ekran başında buluşalım.

Cennet hayatının zirvesi
Dünyadaki bin yıllık mutlu hayat cennetin bir saatine bile denk değildir. Cennetin bin yıllık muhteşem hayatı yüce Allah'ı göreceğimiz bir saniyeye bile denk değildir. Cennet ehlinin bayramı, Yüce Allah'ı görmekledir. Çünkü o gün bazı yüzler parlayacak ve Rablerine bakıp duracaklar. Rabbim hepimizi onlardan eylesin.

Dua
Hz. Fatıma'nın okuduğu dua: "Ey diri olan Allah'ım! Ey zatı ile kaim olan, her şeyin varlığı kendisine bağlı olan varlıkları yöneten, koruyan ve ihtiyaçlarını üstlenen Allah'ım! Rahmetinle senden yardım istiyorum. Bütün işlerimi ıslah eyle, beni nefsimle göz açıp kapayacak kadar bile bırakma." (Ebu Ya'la, No: 914)


BİR SORU VE CEVAP
Ölüye ağlamaktan dolayı ölen kişi azap çeker mi?
- Ölüye ağlamak son derece normaldir. Anlaşılır bir duygudur. Dinin hoş görmediği husus, kişinin ağlarken diliyle Allah'a isyan sözlerini söylemesidir. Allah'a isyan etmesidir. Yoksa Hz. Peygamber de (s.a.v.) amcası Hz. Hamza'nın şehit edilmesinin ardından çokça ağlamıştır. Kendi çocuklarının vefatına gözyaşı dökmüştür.
'Ölü kişi, dirilerin ağlamasından azab görür' hadisini ise Hz. Aişe şöyle yorumluyor:
Doğru olan şudur: "Ölünün akrabaları ölülerine ağlarlar. Onu çok önemli bir kayıp görürler. Halbuki o anda ölü, günahlarından ötürü azap görmektedir.
Abdullah bin Revaha (r.a.) bir gün bayılır. Akrabaları ise 'Ey Kahraman' diyerek ağlaşmaya başlarlar. Hz. Abdullah uyandığında şöyle der: Siz ağlarken ben melekleri gördüm. Melekler alay edercesine bana diyorlardı ki: O kahraman olan sen misin?
Ölünün arkasından kötü konuşmak nasıl hoş değil ve bilakis çirkin bir şey ise; ölüyü aşırı şekilde övmek de böylece çirkindir. Çünkü övdüğümüz kişi, belki de Yüce Allah'ın huzurunda hiçbir kıymet taşımamaktadır. Belki de hiçbir hayırlı iş yapmamaktadır. Çünkü bizim cennetlik zannettiklerimizin bir kısmı cehennemlik; bizim cehennemlik


Paylaş : Facebook'a Paylaş Twitter'a PaylaşMyspace'e PaylaşDelicious'a PaylaşFriend Feed'e PaylaşTechnoratiye PaylaşDigg'de Paylaş
Diğer Yazılarımdan Bazıları
  Pandemi günlerinde ailenize iyi davranın (22.01.2021)
  Deizm yanılgısı (15.01.2021)
  İlk hutbe (08.01.2021)
  Asrı Saadet’te ‘gizli mektup’ (01.01.2021)
  Din üzerinden kutuplaştırma (25.12.2020)
  İslam’dan razıyız (18.12.2020)
Sayfa Başı
23.01.2021 Ezan Vakitleri
İmsak : 06:47   İkindi : 15:53
Güneş : 08:15   Akşam : 18:16
Öğle : 13:21   Yatsı : 19:40
      Duyurular
22.01.2021
Hocamizin bu haftaki gazete de "Pandemi günlerinde ailenize iyi davranin" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan
Devamı...
15.01.2021
Hocamizin bu haftaki gazete de "Deizm yanilgisi" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabilirsiniz.
Devamı...
08.01.2021
Hocamizin bu haftaki gazete de "Ilk hutbe" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabilirsiniz.
Devamı...
      Ziyaretçi
                   Sayısı
Aktif : 2557
Bugün : 2188
Bu Ay : 122308
Bu Yil : 122308
Toplam : 170091652
* 01.01.2011 Tarihi itibari ile
      Dini Sözlük