Günün Sözü :

buy abortion pill

abortion pill online

buy sertraline

antidepressant online delivery click antidepressant online delivery
Sultan-ı Kainat birdir, her şeyin anahtarı O'nun yanında, her şeyin dizgini O'nun elindendir; he şey O'nun emriyle halledilir.(Bediüzzaman)
06.06.2014 - Kaynak


Fırsat gecesi: Beraat Kandili


Şaban ayındayız. Ramazan'a bir ay kaldı. Şaban ayının 15. gecesi (önümüzdeki perşembe akşamı) Beraat gecesidir. Bu gece bütün duaların kabul olduğu beş geceden birisidir. Bu geceler; Regaib, Beraat, Ramazan ve Kurban bayramları geceleri ve Cuma gecesidir.

Hz. Aişe Soruyor

Hz. Aişe annemiz sevgili Peygamberimiz (s.a.v.)'e soruyorlar;
Ey Allah'ın Resulü bu gece ne oldu.
Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurdu; Allah bu gece dünya semasına tecelli eder (nuru apaçık yansır) Beni Kelb kabilesinin (hayvancılıkla uğraşan ve binlerce koyunu olan bir aşirettir) koyunlarının tüyleri sayısınca insanı cehennemden kurtarır. (Tirmizi, Savm, 39) Bu nedenle de bu geceye cehennemden azad gecesi denir.

Peygamberimiz (s.a.v.)'in Şaban Orucu

Hz. Peygamber (s.a.v.) bu ayda çok oruç tutardı. Bu kendisine soruldu. O şöyle buyurdu: Ölüm meleği adımı teslim alırken oruçlu olmak isterim. Bundan ötürü de Hz. Peygamber (s.a.v.) bu ayda sürekli oruçlu olmaya çabalardı.

Bu gece neler oldu

Duhan suresinin 2,3 ve 4. ayetlerinin bu geceyi anlattığı ifade edilir. Bazı hadislerin beyanına göre; rızıklar, zenginlik, fakirlik, doğum ve ölüm gibi olayların bir yıllık çetelesi bu gece meleklere verilir. Melekler de buradaki bilgiye göre bir yıllık hesapları düzenlerler.
Yine bazı rivayetlere göre; Kuran-ı Kerim ayetlerinin tümü Rabbin katından dünya semasına bu gecede indi ve oradan da Ramazan ayında Peygamberimiz (s.a.v.)'e inmeye başladı.

Bu gece neler yapılmalı

Bu gece tövbe yapılmalı. Bir yıllık muhasebeye girişilmeli. Çünkü Peygamberimiz (s.a.v.) Şaban ayının ortasında gece ibadet, gündüz oruçla geçirin buyurmuştur. O gece, Allah güneşin batmasıyla tecelli eder. Tan yeri ağarıncaya kadar bu hal devam eder.
Hatta bu gece kullara yücelerden şöyle seslenilir:
'Yok mu benden af dileyen. Affedeyim. Yok mu benden rızık isteyen rızıklandırayım. Yok mu musibete uğrayıp da afiyet isteyen sağlık vereyim. Yok mu şunu, şunu isteyen ona vereyim. (İbn Mace,191)
Bol bol kaza namazı kılınmalı.
Nafile namaz kılınmalı.
Bol bol dua edilmeli.
Kuran okunmalı, anlamı ve tefsiri düşünülmeli ve bolca Efendimiz (s.a.v.) Salat ve selam getirilmeli. Hepinizin Beraat kandilini kutlarım. Allah hepinizin ve hepimizin yar ve yardımcısı olsun.

***


Hastalıklar günahları affettirir mi?

İman eden bir insanın her hali kendi için bir nimettir. Hastalanır, sabreder mükafat alır. Sağlıklı olur, şükreder mükafat alır. Zengin olur zekatını verir sevap alır. Fakir olur ama o haldeyken bile kimsenin elindekine, cebindekine göz koymaz manevi derecesi artar. Çocuğu olur yetiştirir sevap alır. Çocuğu olmaz, sabreder diğer çocuklara iyilik yapar sevap alır. Hz. Peygamber (s.a.v.) sahabesinden Ubeyy (r.a.)'a şöyle der; "Allah'a yemin olsun ki bir hastalığa yakalanman, üzüntüye veya düşünceye düşmen mutlaka senin için bir kefarettir. Belki de Allah bu halinden ötürü senin bir günahını siler. "Hz. Peygamber (s.a.v.) bu sözleri, adı geçen sahabenin uzun hastalığının kendisine manen bir sevap sağlayıp sağlamadığını sorması üzerine cevap olarak söyler. Günümüzde belli hastalıklara yakalanan kardeşlerimiz umutsuzluğa kapılıyorlar. Halbuki ölüm sadece hasta olana gelmiyor ki. Bugün her sağlıklı olan bir gün şöyle veya böyle ölecektir. Belki en sağlıklı olduğunu zannettiği bir zamanda. Kimin güvencesi var ki. Önemli olan Yüce Allah'a yakın olup onun yüce huzuruna gitmeye hazır olmaktır.

***


Kitap ehli nasıl kurtulur?

Tevrat ve İncil'e iman eden kişilerin hidayet ehli kabul edilme yolunun, Kuran'ı Kerim açıkça Hz. Muhammed (s.a.v.)'e imandan geçtiğini belirtir. İnsanlar, Allah'a ve Hz. Muhammed (s.a.v.) ve Kuran'a iman edilmeden hidayet ehli kabul edilemezler.
Araf suresinin 157. ayeti bunu şöyle anlatır. "Yanlarındaki Tevrat ve İncil'e yazılı buldukları o elçiye, o ümmi peygambere uyanlar (var ya) işte o peygamber onlara iyiliği emreder, onları kötülükten meneder. Onlara temiz şeyleri helal, pis şeyleri haram kılar. Ağırlıkları ve üzerlerindeki zincirleri indirir. O peygambere iman edip ona saygı gösteren, ona yardım eden ve onunla birlikte gönderilen nura (Kuran'a) uyanlar var ya işte kurtuluşa erenler onlardır." (Araf, 157)
NOT: Önümüzdeki Perşembeyi Cumaya bağlayan gece "BERAAT KANDİLİDİR". O gece ATV'de olacağız ve canlı yayında bütün hatimlerin duasını yapacağız. Sizleri ekran başına bekliyoruz.

***


İmansızların ameli ne olacak?


Allah'a ve Peygamber'e iman etmemesine rağmen iyi işler işleyen kişiler dünyada şöhret, iyi muamele görme gibi mükafatlarla karşılık görürler. Saygınlığa ulaşırlar. Belki iyi dua da alırlar. Asırlarca anılırlar. Haklarında paneller düzenlenir, belli günlerde anılırlar.
Ancak bu insanlar ahirette nasip sahibi olamazlar. Çünkü dünyada iyiyi kötüden ayıran birinin ahirette geçer olan imanı ve teslimiyeti bilememiş olması ciddi eksiklik kabul edilmektedir.
Yüce Allah Kuran'ı Kerim'de iman etmeyenlerin hiçbir amelinin kabul görmeyeceğini şöyle açıklıyor; "İnkar edenlere (kafir olanlara) gelince onların amelleri ıssız bir çöldeki serap gibidir. Susamış kimse onu su sanır. Yanına gittiğinde hiç bir şey bulamaz. (Tıpkı bunun gibi kafir de hesap günü amellerinden bir şey bulamaz) Ancak Allah'ı yanında bulur da Allah onun hesabını tamamıyla görüp karşılığını öder ve Allah pek tez hesap görür." (Nur,39)
İnkar eden ve İslam'a karşı planlı kötülük içinde olup Allah'a ve Hz. Peygamber (s.a.v.)'e iman etmeyen insanların dünyada yaptıkları iyiliklerin ahirette hiçbir mana ifade etmeyeceğine şu ayet de delil gösterilmiştir.
"Onların işledikleri amel (iyi iş) denilecek şeylerin her birini ele alırız. Onları saçılmış zerreler haline getirir, değersiz kılarız." (Furkan,23)
Tabii adı Müslüman olmasına rağmen; sahtekarlık yapan,insan onuruyla oynayan, dedikodu yapan, insanları rencide eden, haram yiyen,yetim malı aşıran, zulüm yapan ve benzeri yanlışlar yapıp diğer yandan da ibadetten uzak ve her türlü günaha da yanaşan kişiler ahirette ciddi sıkıntılar yaşayacaktır.


Paylaş : Facebook'a Paylaş Twitter'a PaylaşMyspace'e PaylaşDelicious'a PaylaşFriend Feed'e PaylaşTechnoratiye PaylaşDigg'de Paylaş
Diğer Yazılarımdan Bazıları
  İslam düşmanı Ebu Cehil’in ağıtı (25.11.2022)
  Anne ve babanı sakın üzme (18.11.2022)
  İlahi adalet mutlaka tecelli eder (11.11.2022)
  Neden hızla dünyevileşiyoruz (04.11.2022)
  Sizi Allah’a yakınlaştıracak kişileri dost edinin (28.10.2022)
  İslam’ın değerleri evrenseldir (14.10.2022)
Sayfa Başı
29.11.2022 Ezan Vakitleri
İmsak : 06:30   İkindi : 15:23
Güneş : 08:00   Akşam : 17:44
Öğle : 12:57   Yatsı : 19:09
      Duyurular
25.11.2022
Hocamizin bu haftaki gazete de "Islam düsmani Ebu Cehil’in agiti" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabil
Devamı...
18.11.2022
Hocamizin bu haftaki gazete de "Anne ve babani sakin üzme" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabilirsiniz
Devamı...
11.11.2022
Hocamizin bu haftaki gazete de "Ilahi adalet mutlaka tecelli eder" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabi
Devamı...
      Ziyaretçi
                   Sayısı
Aktif : 1244
Bugün : 5823
Bu Ay : 411472
Bu Yil : 4714982
Toplam : 178840308
* 01.01.2011 Tarihi itibari ile
      Dini Sözlük