Günün Sözü : Ey kalbleri çeviren Allahım! Kalbimi dinin üzerine sabit kıl.(Tirmizi, 2141)
20.06.2015 - Kaynak


Zekât malı azaltmaz


Zekât fakir birisinin Müslüman zengin üzerindeki payıdır. Bu borcu her Müslüman yılda bir kez ödemekle yükümlüdür. Üzerimize düşen bu borcu ödemek malı azaltmaz. Bilâkis bereketini çoğaltır.

Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurdu; "Malının zekâtını ödediğin vakit, üzerindeki borcu yerine getirmiş olursun". Bu hadis müminin malî yönden sorumluluk sınırını belirtir. Kur'an-ı Kerim zekâtı emretmiştir. Zekât bir borçtur. Mutlaka ödenmesi gerekmektedir. Zekât; fakirin Müslüman zenginin malı üzerindeki payıdır. Bu pay ise nakit parada yüzde iki buçuğa, yani kırkta bire denk gelmektedir. Bu miktar yılda bir kez ödenecektir. Müslüman zekât ödemekle yükümlüdür. Zekâtın miktarının üzerindeki bağış, yani sadaka ise kişinin hür iradesine bırakılmıştır. Dilerse malının üçte birini fakirlere dağıtır. İsterse malının sadece kırkta birini, yani zekâtını. Hz. Peygamber (sav) şöyle buyuruyor: "Kişi malının zekâtını ödediğinde o malın üzerindeki şerri ortadan kaldırmış olur". Zekâtı ödenmemiş mal, günah ve sorumluluk vesilesidir. Kişi bu malın tümünden sorumlu olur. Zekât malı azaltmaz. Bilakis bereketini çoğaltır. Müslümanlar, Emeviler'in adil halifesi Ömer bin Abdülaziz döneminde zekâtlarını tam ödedikleri için İslam ülkelerinde zekât almaya müsait insan bulunamamıştır. Ülkemizde her zengin zekâtını ödeseydi elbette ki yüzbinlerce muhtaç kişi, muhtaç sınıfından orta halli sınıfa geçerdi. Bunun için zenginin bütün malını veya yarısını veya üçte birini değil, zekâtını ödemesi yeterlidir.

BÜYÜKLERİN DUALARI


Veysel Karani'nin duası

Allah'ım, sen Rabbim'sin, ben kulunum. Sen Halik ben mahlukum. Sen rızk veren, ben rızıklanan... Sen sahip, ben sahiplenen; sen şerefli, ben şerefsiz; sen zengin, ben fakirim. Sen diri, ben ölüyüm. Sen Bâki, ben fâniyim. Sen kerem sahibi, ben keremsizim. Sen iyilik yapan, ben kötülük yapanım. Sen bağışlayan, ben günah işleyenim. Sen büyük, ben küçüğüm. Sen kuvvetli, ben zayıfım. Sen veren, ben dilenenim. Sen emniyetli, ben emniyetsizim. Sen cömert, ben ise miskinim. Sen kabul eden, ben duâ edenim. Günahlarımı bağışla, beni azarlama, beni rahmetine ulaştır, ey merhamet edicilerin en merhametlisi!

NAMAZIN FAYDALARI

Allah'a yakınlığın en güzel vesilesidir.
Günahtan alıkoyar.
Vücuttan hastalıkları uzaklaştırır.
Manevi dereceleri artırır.
Namazda olan kişiye rahmet yağdırır.
Namaz kılan ateşe girse bile secdeye değen yerleri ateş yakmaz.
Kalbin ve ruhun gıdasıdır.
Ahiret günü bir nurdur.
Mezarda kişiye arkadaştır.
Kalbi hastalıkları kaldırır.
Allah'ın zikrini kalbe yerleştirir.
Şeytanı uzaklaştırır.
Diğer ibadetlerin kabulüne sebeptir.
Kişiyi münafıklıktan korur.
Gözlerin aydınlığıdır.
Şehvete engel olur.
Nimeti korur, belayı uzaklaştırır.
Kişiyi vesveseden korur.
Müslümanlarla kucaklaştırır.
Yüce Rabbin huzurunda derdini anlatma vesilesidir.
Beş vakit namaz manevi randevudur.
Güzel ahlaka sebep olur.
Yüzü nurlandırır.
Fitneden ve kaostan korur.
Cimrilik, haset, kıskançlık korku gibi hastalıkları tedavi eder.
Günahı affettirir.

BİR SEVAP


Sabah Namazının Farzı ve Sünneti… "Sabah namazının iki rekât sünneti, dünyadan ve içindekilerden hayırlıdır." "Kim sabah namazını kılarsa Allah'ın zimmetindedir."

BİR AYET


Sizden, iyiye çağıran, doğruluğu emreden ve fenalıktan meneden bir cemaat olsun. İşte kurtuluşa erişenler yalnız onlardır. ( Al-i İmran-104)

BİR HADİS

Allah'ın kulunun tevbesinden duyduğu sevinç, birinizin çölde kaybetmiş olduğu devesini bulmasından dolayı duyduğu sevinçten daha fazladır. (Müslim, Tirmizî)

SORU - CEVAP

1 İki aylık hamileyim. Çocuğumun özürlü olduğunu doktor haber verdi. Aldırabilir miyim?
Çocuğunuzu aldırmayınız. Bizce çocuğun özürlü olma ihtimali (hatta kesin bilgi de olsa) kürtaj için bir gerekçe değildir. Özürlü olan çocuğun da yaşama hakkı vardır.

2
Nazardan korunmak için "Maşallah" demek yeterli olur mu?
Maşallah, 'Allah'ın dilediği olur' anlamına gelir. Bu söz, güzel ve beğenilen şeyler karşısında Allah'ın büyüklüğünü hatırlamak ve hayranlık belirtmek için kullanılan bir ifadedir. Bu nedenle de toplumda nazar değmemesi için kullanılıyor.

3
Kaza namazı, vakit namazlarından sonra kılınır mı?
Sabah ve ikindi namazlarından sonra kaza namazı kılmamak daha uygundur. Diğer namazlardan önce veya sonra kaza namazı kılabilirsiniz.


Paylaş : Facebook'a Paylaş Twitter'a PaylaşMyspace'e PaylaşDelicious'a PaylaşFriend Feed'e PaylaşTechnoratiye PaylaşDigg'de Paylaş
Diğer Yazılarımdan Bazıları
  Sahte Müslüman kimdir (21.06.2019)
  Tedavi edemediğimiz hastalık ‘kibir’ (14.06.2019)
  Toplum ve dini sorular (07.06.2019)
  Yüce Allah'a ahdinizi diri tutun (03.06.2019)
  Haset, insanı günaha iter (02.06.2019)
  En yaygın günah gıybet (01.06.2019)
Sayfa Başı
25.06.2019 Ezan Vakitleri
İmsak : 03:25   İkindi : 17:12
Güneş : 05:26   Akşam : 20:47
Öğle : 13:12   Yatsı : 22:39
      Duyurular
21.06.2019
Hocamizin bu haftaki gazete de "Sahte Müslüman kimdir" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabilirsiniz.
Devamı...
14.06.2019
Hocamizin bu haftaki gazete de "Tedavi edemedigimiz hastalik ‘kibir’" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuy
Devamı...
07.06.2019
Hocamizin bu haftaki gazete de "Toplum ve dini sorular" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabilirsiniz.
Devamı...
      Ziyaretçi
                   Sayısı
Aktif : 6802
Bugün : 2642
Bu Ay : 261359
Bu Yil : 1145432
Toplam : 162778994
* 01.01.2011 Tarihi itibari ile
      Dini Sözlük