Günün Sözü :

buy tamoxifen citrate

buy tamoxifen citrate partickcurlingclub.co.uk tamoxifen 10 mg online

buy abortion pill

buy abortion pill bizautomation.com pregnancy termination in manila

nerve pain in neck amitriptyline

amitriptyline nerve pain in back link amitriptyline nerve pain in back

prednisolone pharmacy

prednisolone weight gain

How to Take Amoxicillin

buy antibiotics online link buy amoxicillin liquid

prednisolone side effects

buy prednisolone
Birr 35,)
07.07.2015 - Kaynak


Namaz günahları döker


Yapılan ibadetler içerisinde en yüce olanı namazdır. Çünkü namaz hiçbir ibadette olmayan güzellikleri barındırır. Öyle ki namaz esnasında namazla birlikte birçok başka ibadeti de yapmış oluruz

Peygamberimiz (sav) Mirac'a çıktığı gece, namaz emrini almıştır. En yüce mekânda, en yüce ibadet emrini alan Hz. Peygamber sahabesine beş vakit namazın nasıl kılınacağını bütün ayrıntılarıyla anlatmıştır.
Namaz en önemli ibadet sayılmıştır. Çünkü namaz, hiçbir ibadette olmayan birçok ayrıntıyı bir anda, bir arada bulunduruyor. Bunları kısaca şöyle sıralayabiliriz:
1 -
Abdest: Namaz kılmak için öncelikle abdestli olmanız gerekir.
2 -
Kâbe - Kıble: Namaz kılmak için Kâbe'ye yönelmeniz şart.
3 -
Kur'an-ı Kerim: Namaz kılmak için Kur'an-ı Kerim'den bir şeyler okumanız gerekir.
4 -
Örtünme: Namaz kılabilmek için setr-i avret dediğimiz vücudun belli yerlerini örtmek gerekir. Bu kadın ve erkek için farklıdır. Kadın için yüz, eller ve ayaklar hariç tüm vücut, erkekler için ise diz kapağı ile göbek arasıdır.
5 -
Secde: İki rekatlık bir namazda dört kere secde edersiniz. Bir mümin için secde büyük bir ibadettir. Çünkü kulun Yüce Allah'a en yakın olduğu an secdedeki anıdır. Orada bütün perdeler aralanır. Kul, Rabbi ile baş başa kalır. Hadiste şöyle buyurulur; "Allah secde yerini ateşe haram kılmıştır."
6 -
Oruç: Namaz dolaylı olarak içinde minyatür bir oruç ibadetini de barındırır. Çünkü kişi namaz esnasında bir şey yiyip içemez. Sanki bir tür -bir an için- oruç tutar. Daha doğrusu ona orucu hatırlatır bu hal.
7 -
Tefekkür hali: Namazda kalbi Yüce Allah'tan gayrisinden uzak tutmak lazım. Kalbi gayriden boşaltıp, sahibine tertemiz bırakmak lazım. Kişi bu hali namazda yaşar.
8 -
Huzurda olma hali: Namazda kişi Rabbin huzurundadır. Huzura kabul edilmiştir. Derdini açar Rabbi'ne. Halini arz eder. Sıkıntısını dile getirir. Çünkü en yüce olan büyük zat lütfetmiş ve onu huzuruna almıştır.

"KEŞKE BİR DE GECE NAMAZI KILSA"

Abdullah İbn-i Ömer (ra) anlatıyor: Sahabeden biri rüya gördüğünde mutlaka onu Rasûl-i Ekrem'e anlatırdı. Buna imrenir ve içimden "Keşke ben de bir rüya görsem ve Resûlullah'a anlatsam." derdim. Bir gün mescitte uyumuşken rüyamda, iki melek beni alıp doğruca cehenneme götürdü. Cehennem, kuyu duvarı gibi taşla örülmüştü. Gördüklerimden korkarak "Cehennemden Allah'a sığınırım" diye bağırdım. O sırada bir melek gelip "Korkma!" dedi. Elimde kalın ipek parçası gibi bir şey vardı. Onunla cennetin neresine işaret etsem, oraya doğru uçuyordum. Rüyamı eşi Hafsa ablama anlattım. O da O'na söyledi. Bunun üzerine Efendimiz "Abdullah ne iyi adam! Keşke bir de gece namazı kılsa!" buyurdu.

BÜYÜKLERİN DUALARI


Ma'ruf-u Kerhi'nin duası

Dinim için, dünyam için, beni ilgilendiren meselelerim için kerim olan Allah bana kafidir. Bana zulmedenden daha kuvvetli bulunan alim olan Allah bana yeter. Bana kötülükle yaklaşanın belini kırabilecek derecede şiddet ve kuvvete sahip olan Allah bana kafidir. Rahim olan Allah ölüm anında bana kafidir. Kabirde sorguya çekildiğim anda Allah bana kafidir. Hesap zamanında Kerim olan Allah bana kafidir. Mizanın yanında latif olan Allah bana kafidir. Sıratın yanında, kadir olan Allah bana kafidir. Allah bana kafidir. İlah ancak O'dur. O'na yaslanırım. O büyük arşın sahibidir.

BİR AYET

De ki: "Peygamber olarak gelen ilk insan ben değilim ki! Dünya hayatında benim ve sizin başınıza neler geleceğini bilemem. Ben sadece bana ne vahyediliyorsa ona uyarım. Çünkü ben açıkça uyaran bir elçiden başka bir şey değilim." (Ahkaf, 9)

BİR HADİS


İmam, 'amin' dediği zaman siz de 'amin' deyiniz. Çünkü kimin 'amin' demesi, meleklerin 'amin' demesi vaktine denk gelirse, o kişinin geçmiş günahları bağışlanır. (Buhari, Ezan 111)

BİR SEVAP


Allah korkusuyla bir şeyi terk etmek…
"Sadece Allah'tan korktuğun için terk ettiğin şeyden daha hayırlısını Allah sana mutlaka verir."

SORU - CEVAP

1 İçki içen birinin çocuğuna sadaka verilir mi?
Çocuğuna ve eşine sadaka verilebilir ama içen kişi o parayı alıp içkiye, kumara götürecekse ona veremezsiniz. Ama kişinin çocuklarına elbise olarak, gıda olarak veya okul masrafı olarak sadaka verebilirsiniz. Çünkü o çocuğun ya da eşinin günahı yoktur, günah içki içen kişinin kendinedir.

2
Dini yönden kötü olan bir komşum vardı. Cenazesinde bulunup yardımcı oldum. Yanlış mı yaptım?
Dinimize göre Müslüman olsun olmasın bütün insanlar saygıdeğerdir. (İsra, 70) Hayatta da ölümünden sonra da saygı duyulur. Peygamberimiz'in bir Yahudi'nin cenazesinin önünde ayağa kalktığı ve "O bir insandır" buyurduğu bilinir. (Buhari, Cenaiz 50; Nesai Cenaiz, 45-47) Bu nedenle de ne tür insan olursa olsun komşumuzun cenazesine katılmamız doğru olandır.

3
Evimde kedi besliyorum. Kedi uğursuzluk getirir diyorlar, doğru mu?
Herhangi bir hayvanı beslemek uğursuzluk getirmez. Esasen dinde uğursuzluk kavramı hoş görülmez. İnsanlar kendi hatalarını uğursuzlukla izah ederler çoğu kez. Kedi beslemek ise güzel bir harekettir. Peygamberimiz kediyi çok sever. Büyük sahabisi Abdurrahman bin Sahr'a (RA), Ebu Hureyre yani 'kediciğin babası' ismini vererek hayvan sevgisini canlandırmıştır.


Paylaş : Facebook'a Paylaş Twitter'a PaylaşMyspace'e PaylaşDelicious'a PaylaşFriend Feed'e PaylaşTechnoratiye PaylaşDigg'de Paylaş
Diğer Yazılarımdan Bazıları
  Miraç’ın kapısındayız (05.03.2021)
  Beyaz atlara binip gidenler (26.02.2021)
  Gençlerimiz umut veriyor (19.02.2021)
  Son nefeste muhasebe (05.02.2021)
  Müslüman dava adamıdır (29.01.2021)
  Pandemi günlerinde ailenize iyi davranın (22.01.2021)
Sayfa Başı
09.03.2021 Ezan Vakitleri
İmsak : 05:55   İkindi : 16:34
Güneş : 07:19   Akşam : 19:10
Öğle : 13:20   Yatsı : 20:29
      Duyurular
05.03.2021
Hocamizin bu haftaki gazete de "Miraç’in kapisindayiz" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabilirsiniz.
Devamı...
26.02.2021
Hocamizin bu haftaki gazete de "Beyaz atlara binip gidenler" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabilirsin
Devamı...
19.02.2021
Hocamizin bu haftaki gazete de "Gençlerimiz umut veriyor" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabilirsiniz.
Devamı...
      Ziyaretçi
                   Sayısı
Aktif : 4260
Bugün : 8879
Bu Ay : 141151
Bu Yil : 837497
Toplam : 170806841
* 01.01.2011 Tarihi itibari ile
      Dini Sözlük