Günün Sözü :

cheap prednisolone

prednisolone london

tamoxifen uk pharmacy

tamoxifen

nerve pain amitriptyline

nerve pain in leg amitriptyline link amitriptyline pain relief

abortion manila

abortion pill philippines
Bütün kötülüklerin anahtarı, hiddettir. (Cafer bin Muhammed)
15.07.2015 - Kaynak


Yüce Allah zalime mühlet verir


Hz. Peygamber'in (sav) "Yüce Allah zalime mühlet verir. Ama gazabını indirmeye hükmettiğinde ise o kişiyi hiç kimse kurtaramaz" hadis-i şerifinde zulmedenlere çok ciddi bir tehdit vardır

Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurdu: "Yüce Allah zalime mühlet verir. (Cezasını hemen vermez. Bir müddet için erteler.) Ama gazabını indirmeye hükmettiğinde ise o kişiyi hiç kimse kurtaramaz." (Buhari, Müslim, İbn Mace) Bu hadis gerçekten de insanı derinden etkileyen bir tonda ifade edilmiştir. Bu hadiste zulmeden kişiye ciddi tehdit vardır. Ve zalim zulmüne devam etmesine rağmen herhangi manevi bir ceza ve karşılık görmemesinin esasen onun için büyük bir musibet olduğunu göstermektedir. Çünkü zalim ufak bir uyarı alsa kendine gelecektir. Ama hiçbir uyarı almayan ve yoluna bütün hızıyla devam eden zalim Allah'ın gazabından her an çekinmelidir. Zalim bazen bu karşılığı dünyada bazen ahirette görür. Bu hadis ahiretteki azaba da işaret etse de dünyadaki cezayı kastettiği daha net anlaşılabiliyor. Çünkü gazap daha çok dünyevi, azap ise uhrevi cezayı anlatır. Bu iki kelimeden biri diğerinin yerine de kullanılmıştır. Birisine zulmediyorsak, bedduasını alıyorsak, göz yaşartıyor, kalp kırıyor, kul hakkını yiyor veya şiddet uyguluyorsak bilelim ki Allah bizim bütün yaptıklarımızı yazıp hükmünü veriyor. Bütün bunları gören Yüce Allah en hazırlıksız olduğumuz ve belki kendimizi en güçlü hissettiğimiz bir anda yakamızdan tutup dönülmeyecek bir azaba savuracaktır. Rabbim muhafaza etsin. Şu sözü hiç unutmayalım "Allah ihmal etmez ama mühlet verir." Yani cezasız bırakmaz ama cezayı hemen vermez, erteler. Ama mutlaka cezayı verir.

BÜYÜKLERİN DUALARI


Hz. İsa'nın duası

Ey Allah'ım! Ben istemediğimi uzaklaştırmaya, umduğum faydayı elde etmeye muktedir olmadığım bir vaziyette sabahlamış bulunuyorum. Kuvvet ve kudret ise senin elindedir. Ben amelimin sorumlusu olarak sabahlamış bulunuyorum. Bu bakımdan benden daha fakir bir kimse yoktur. Ey Allah'ım! Düşmanımı sevindirecek şekilde beni gülünç duruma düşürme. Dostumu benim felaketimle üzme. Musibetimi dinimde tahakkuk ettirme. Dünyayı bana en büyük hedef olarak kılma. Ey Hayy ve Kayyum olan Allah! Bana merhamet etmeyeni bana musallat kılma!

PARA OLMADAN DA SADAKA VERİLİR
Bir gün Allah'ın elçisi "Herkes her Allah'ın günü kendisine sadaka vermelidir" buyurdu. Bunun üzerine Ebu Zerr (r.a) "Ya Resulallah benim malım yok ki, nerden bulup da sadaka vereyim?" deyince, Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyurdu: "Tekbir getirmek sadakadır. Suphanallah demek sadakadır. Elhamdülillah demek sadakadır. La ilahe illallah demek sadakadır. Estağfurullah demek sadakadır. İyiliği tavsiye etmek sadakadır. Kötülükten sakınmak sadakadır. Yol üzerinde, kemiği taşı kaldırıp atman sadakadır. Gözü görmeyene yol göstermen sadakadır. Sağıra, dilsize, seni anlayana kadar anlatmaya çalışman sadakadır. Aradığı sorduğu bir şeyi nerede bulacağını bildiğin kimseye yardımcı olmak sadakadır. Zor durumda kalıp da yardım isteyenin bir an önce yardımına koşman sadakadır. Güçsüz, kuvvetsiz birine arka çıkman sadakadır. Eşinle cinsel yakınlığın sadakadır İşte bütün bunlar kendine yardım edeceğin konulardır. Malın olmasa da sen sadaka vermeğe devam et." (Ahmed, Müsned 168 - 169)

BİR AYET


Yine onlar ki, bir kötülük yaptıklarında ya da kendilerine zulmettiklerinde Allah'ı hatırlayıp günahlarından dolayı hemen tevbe istiğfar ederler. Zaten günahları Allah'tan başka kim bağışlayabilir ki? Bir de onlar işledikleri kötülüklerde bile bile ısrar etmezler.(Ali İmran 135)

BİR HADİS


Hz. Abdullah (RA) şöyle rivayet ediyor: Resulullah'la (sav) namaz kılıyordum. Ebu Bekir ve Ömer de (ra) vardı. Namazı bitirip oturduğum zaman Allah'a hamdü senaya başladım. Peygambere de (sav) salat-ü selam getirdim. Daha sonra da kendim için dua ettim. Bunun üzerine Peygamberimiz (sav) şöyle buyurdu: "İşte şimdi Allah'tan dile. Dileğin verilir."(Tirmizi Cuma 64, İbni Mace Zühd 37)

BİR SEVAP


Ahireti düşünmek… "Kimin niyet ve düşüncesi ahiret olursa Allah ona gönül zenginliği verir, iki yakasını bir araya getirir ve dünya ona boyun eğerek arkasında gelir."

SORU - CEVAP

1 Yatalak babamın altını bezliyorum, bana günahı var mıdır? Bunun günahı olmaz, sevabı olur. Anne-babanıza hizmet etmekle sevabınız artar, cenneti kazanırsınız.

2
Sakal kesmek haram mıdır? Sakal, Peygamberimizin (s.a.v.) sünnetidir. Bıraktıktan sonra kesmek mekruhtur. Peygamber Efendimiz 'bıyığı kısalt, sakalı uzat' buyuruyor.

3
Kaza namazı kılmadan önce mutlaka ezan okunmalı mıdır? Ezan sünnettir. Ama birden fazla vaktin kazasını kılacaksanız tek bir ezan okuyun. Ancak her bir namaz için de kamet getirmek uygun olur.


Paylaş : Facebook'a Paylaş Twitter'a PaylaşMyspace'e PaylaşDelicious'a PaylaşFriend Feed'e PaylaşTechnoratiye PaylaşDigg'de Paylaş
Diğer Yazılarımdan Bazıları
  Üç aylarda ibadetinizi ve tövbenizi çoğaltın (27.01.2023)
  Önyargımızın kölesi olmayalım (20.01.2023)
  En güzel davetlerden biri olan ezan, gönülden okunmalı (13.01.2023)
  Medine’de bir gün (06.01.2023)
  Annelerin duası, şer rüzgârlarını dağıtır (30.12.2022)
  Bilime yön veren Müslüman âlimler (23.12.2022)
Sayfa Başı
30.01.2023 Ezan Vakitleri
İmsak : 06:43   İkindi : 16:00
Güneş : 08:10   Akşam : 18:24
Öğle : 13:22   Yatsı : 19:47
      Duyurular
27.01.2023
Hocamizin bu haftaki gazete de "Üç aylarda ibadetinizi ve tövbenizi çogaltin" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasin
Devamı...
20.01.2023
Hocamizin bu haftaki gazete de "Önyargimizin kölesi olmayalim" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabilirs
Devamı...
13.01.2023
Hocamizin bu haftaki gazete de "En güzel davetlerden biri olan ezan, gönülden okunmali" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin interne
Devamı...
      Ziyaretçi
                   Sayısı
Aktif : 902
Bugün : 342
Bu Ay : 254851
Bu Yil : 254851
Toplam : 179543469
* 01.01.2011 Tarihi itibari ile
      Dini Sözlük