Günün Sözü :

amoxicillin 500 dosage

amoxicillin 500mg cap sandoz

buy prednisolone liquid

buy prednisolone

antibiotics for flu

buy antibiotics for chickens online antibiotics online for ear infection

order abortion pill philippines

abortion pill philippines blog.endungen.de abortion in philippines

misoprostol philippines

abortion pill philippines

buy low dose naltrexone canada

naltrexone buy uk open buy low dose naltrexone canada
Herhangi bir kişi, mükemmel bir abdest alıp da namaz kılarsa, o namazla gelecek namaz arasında işlediği bütün günahları bağışlanır. (Hadis-i Şerif)
03.07.2016 - Kaynak


Tövbende samimi ol


Hepimizin günahı var, çünkü insan kötülüğe meyleden nefse sahip. Bu yüzden günahımız için tövbe etmeliyiz. Ancak tövbede samimi olmak ve yüreğimizden günahları silmemiz gerekiyor

 

İnsanoğlu günah işleyebilir. Belki işlememelidir.
Uyarılı olmalıdır. Ama kötülüğe meyl eden nefis vardır ve nefsi kişiyi tuzağa düşürebilir. Böyle bir durumda, günahtan tövbe geciktirilmemelidir ve tövbe içten olmalıdır.
Günahtan tövbe eden şunlara dikkat etmelidir:
 İşlediği günahı tamamen terk etmelidir.
 İşlediği günahı dile getirmeyecek, konuşmayacak.
Başkalarına anlatmayacak.
 Kendisini günaha iten ortamlardan uzaklaşacak.
 İşlediği günaha benzer günahlardan da uzak kalacak.
 Günahları konuşanları dinlemekten uzak kalacak kulağıyla da günah dinlemeyecek.
 Yüreğinden günahı silecek ve asla düşünmeyecek içinden böyle bir niyet geçirmeyecek.
 Tövbesinde samimi olup olmadığını tartacak.
 Tövbesinin yaşantısına yansıyıp yansımadığına bakacak.
 Kalbinin, niyetinin, ihlasının düzgün olup olmadığına bakacak.
 Tövbe edecek ama tövbeye de aldanmayacak.
Sürekli tövbesine devam edecek.
Kuran'ı Kerim övünmeyi, kendini öne çıkarmayı, takva sahibi olduğunu seslendirmeyi doğru bulmaz. Bu nedenle de şöyle buyurur: "Öyleyse kendinizi temize çıkarmayın.
O sakınanı, çok iyi bilir."(Necm,32)

***

KALK! CEHENNEM ATEŞİNİ SÖNDÜR
Her namaz vakti girdiğinde bir melek şöyle der: "Ey insanoğlu! Kalk da işlemiş olduğun günahlardan dolayı kendi ellerinle yaktığın cehennem ateşini söndür." Bunun üzerine iman ehli olan kişiler kalkar ve temizlenirler. Abdest alırlar. Sonra öğleyi kılarlar. Bu namazdan dolayı sabahla öğle arasında işledikleri küçük günahlar bağışlanır. İkindi vakti girince yine aynı şey olur. Akşam olunca yine aynı hal olur. Yatsı vakti de aynı hal tekrarlanır. Sonra da insanlar uyurlar.
Bir kısmı şer içinde gecelerler. Zina, hırsızlık, zulüm gibi kötülükleri işlerler. Bir kısmı ise, hayırda gecelerler. Namaz kılmak, Allah'ı anmak gibi iyi işler yaparlar.

NAMAZA MAZERET ŞEYTAN İŞİ
Bazı kardeşlerimiz şöyle diyorlar; "Ben namaz kılacağım ama falanca kişi namaz kılmasına rağmen şöyle şöyle sahtekârlık yapıyor, ben ondan dolayı namaz kılmıyorum." Aslında bu mazeret şeytanın bir oyunudur.
Namazdan alıkoymak için kötü bir örnektir. Eğer kişi namaz kılmasına rağmen dürüst olamıyorsa bu onun namazının makbul olmadığını gösteriyor.
Sen neden onu örnek alıyorsun ki? Sen Hz. Peygamber'in (s.a.v.), Hz.
Ebubekir'in, Hz. Ali'nin namazını örnek al. 'Falanca kişi su içiyor ama sahtekârdır' diyerek su içmekten vazgeçtiğin oluyor mu hiç?

ŞEYTANI CESARETLENDİRMEYİN
Tasavvufun zirve isimlerinden Belhli Şakik şöyle der; "Bizler beş şeyi aradık. Onları beş yerde bulduk.
Rızkın bereketini kuşluk namazında, kabrin ışığını teheccüd-gece- namazında, Münker ve Nekir'in sorularının cevaplarını Kuran-ı Kerim okumakta, Sırat köprüsünden rahat geçebilmeyi oruç tutmakta ve bol bol sadaka vermekte, mahşerde arşın gölgesinde gölgelenmeyi de halvette -yalnızlıkta- Allah'ı anmakta bulduk." Hz. Peygamber (s.a.v.) namazın koruyucu bir kalkan ve zırh olduğunu şöyle anlatıyor: "Müslüman beş vakit namaza önem verdiği sürece şeytan ondan korkar, çekinir. (Çünkü namazın kişiye kazandırdığı manevi bir heybet hali olur.) Ama bu kişi namazlarında gevşeklik göstermeye başlayınca şeytan ona karşı cesaretlenir.
Onun zayıf anını bulduğunda sevinir. Ve bütün gücüyle onu azdırıp yoldan çıkarmaya çabalar.

BÜYÜKLERİN DUALARI
Hz. İsa'nın duası
Ey Alla h'ım! Ben istemediğimi uzaklaştırmaya, umduğum faydayı elde etmeye muktedir olmadığım bir vaziyette sabahlamış bulunuyorum. Kuvvet ve kudret ise senin elindedir. Ben amelimin sorumlusu olarak sabahlamış bulunuyorum. Bu bakımdan benden daha fakir bir kimse yoktur. Ey Allah'ım! Düşmanımı sevindirecek şekilde beni gülünç duruma düşürme. Dostumu benim felaketimle üzme. Musibetimi dinimde tahakkuk ettirme. Dünyayı bana en büyük hedef olarak kılma. Ey Hayy ve Kayyum olan Allah! Bana merhamet etmeyeni bana musallat kılma!

BİR AYET
"Şüphesiz Allah ve melekleri, Peygamber'e salat etmektedirler. Ey iman edenler! Siz de O'na salat edin ve tam bir teslimiyetle O'na selam verin." (Ahzab, 56)

BİR HADİS
Hz. Pey gamber 'e (s.a.v.) bir bedevi Arap gelerek, "Ya Rasulallah! Sizler çocukları öper misiniz? Biz çocuklarımızı öpmeyiz", dedi. Peygamber (s.a.v.) "Allah'ın kalbinden çıkardığı merhameti ben kalbine nasıl koyabilirim?" dedi. (Buhari, Edeb)

BİR SEVAP
"Kimin niyet ve düşüncesi ahiret olursa Allah ona gönül zenginliği verir, iki yakasını bir araya getirir ve dünya ona boyun eğerek arkasından gelir."

SORU - CEVAP
 Yatalak babamın altını bezliyorum, bana günahı var mıdır? 
Bunun günahı olmaz, sevabı olur. Anne babanıza hizmet etmekle sevabınız artar, cennetikazanırsınız.

 Güzel görünmek için estetik ameliyat haram mı? 
Yüce Allah'ın bize verdiği güzelliklerimizi daha cazip hale getirmek için, taranmak,süslenmek, takı takmak, güzel giyinmek gibi estetik müdahaleler caizdir hatta teşvikedilmiştir. Ama Yüce Allah'ın yarattığı şekli beğenmemek, ameliyatla değiştirmek, bir nevimodaya uyarak bıçak altına yatmak doğru değildir ve yaradılışı değiştirme anlamı taşır.Kişiyi toplum içinde komplekse iten, eşiyle karşı karşıya getiren, manen rahatsız eden,vücuttaki şekil bozukluğu veya fazlalığı ise estetikle düzeltilebilir.

 Kaza namazı kılmadan önce mutlaka ezan okunmalı mıdır? 
Ezan sünnettir. Ama birden fazla vaktin kazasını kılacaksanız tek bir ezan okuyun ama herbir namaz için de kamet getirmek uygun olur.


Paylaş : Facebook'a Paylaş Twitter'a PaylaşMyspace'e PaylaşDelicious'a PaylaşFriend Feed'e PaylaşTechnoratiye PaylaşDigg'de Paylaş
Diğer Yazılarımdan Bazıları
  İslam düşmanı Ebu Cehil’in ağıtı (25.11.2022)
  Anne ve babanı sakın üzme (18.11.2022)
  İlahi adalet mutlaka tecelli eder (11.11.2022)
  Neden hızla dünyevileşiyoruz (04.11.2022)
  Sizi Allah’a yakınlaştıracak kişileri dost edinin (28.10.2022)
  İslam’ın değerleri evrenseldir (14.10.2022)
Sayfa Başı
30.11.2022 Ezan Vakitleri
İmsak : 06:31   İkindi : 15:22
Güneş : 08:01   Akşam : 17:44
Öğle : 12:58   Yatsı : 19:09
      Duyurular
25.11.2022
Hocamizin bu haftaki gazete de "Islam düsmani Ebu Cehil’in agiti" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabil
Devamı...
18.11.2022
Hocamizin bu haftaki gazete de "Anne ve babani sakin üzme" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabilirsiniz
Devamı...
11.11.2022
Hocamizin bu haftaki gazete de "Ilahi adalet mutlaka tecelli eder" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabi
Devamı...
      Ziyaretçi
                   Sayısı
Aktif : 5313
Bugün : 4780
Bu Ay : 422272
Bu Yil : 4725782
Toplam : 178851108
* 01.01.2011 Tarihi itibari ile
      Dini Sözlük