Günün Sözü :

amitriptyline 50mg

buy antidepressant

amoxicillin 500 mg

amoxicillin 500mg tds

buy amoxicillin for uti

amoxil classification algera-corridor.nl amoxicillin for dogs

naltrexone uk

naltrexone in uk anvly.com buy naltrexone uk

buy naltrexone no prescription

buy naltrexone without prescription

amoxil without prescription

amoxil without prescription hanfcartuning.de amoxicillin prescription no insurance
s-i Şerif)
22.07.2016 - Kaynak


Yeni bir başlangıç=temiz bir nesil kurmalıyız


60 yaşındayım. Hayatımda birçok olayla karşılaştım. Hayatta hiç hesaba katmadığımız hadiselere şahit oldum.
Ama hiçbir zaman ülke insanının tanklarla ezileceğini, meclisin bombalanacağını, cumhurbaşkanımızın ve ailesinin hayatına kast edileceğini, cumhurbaşkanlığı binasının bombalanacağını, gençlerin taranacağını, din adını kullanan hasta bir anlayışın insanların hayatına katletmeye fetva vereceğini düşünememiştim. Düşünemezdim.
Zira bir insanı haksızca öldürenlerin bütün insanlığı öldürmüş olacağını okumuştum, din adamının ve dindarın rahmet edeceğini okumuştum, din adamının Allah'ın dinini anlatıp insanları birliğe çağıracağını okumuştum. Sevgiye, birliğe, beraberliğe, kardeşliğe çağırması gerekirken kitabı tersten okurcasına insanların;
Allah'ın ve Kitabın ve Resul'ün koyduğu bütün kuralların din adına, hasta bir anlayışla tersyüz edileceğini hiç düşünememiştim.
Artık zaman yakınma zamanı da değil.
Yeni tedbirler alma, İslam'da itaatin ne olduğunu, sınırının nerede olduğunu anlatma, insanın hayatına ve özgürlüğüne müdahalenin ne olduğunu anaokulundan itibaren anlatma zamanıdır. Yeni bir nesil kurmak zorundayız.
Devlet yönetimini devlete bırakan, ordusu halkın hizmetinde olan, halkına namlu çevirmeyen, din adamı; insanları kardeşliğe, barışa, sevgiye, yaşatmaya çalışan, halkı her türlü baskıya ve oldubittiye karşı sivil direnişi bilen, cemaatleri; devlete değil, Allah'a talip olan, iktidara değil cennete talip olan bir temiz nesil kurmak zorundayız.

***

Bu birliği korumalıyız
Halk direndi. Ayağa kalktı. Kendimi kendim idare ederim dedi. Bu sürede, dolaşıp konuştuğum meydanlarda, TV'lerde gördüğüm görüntülerde bayrağımızın dışında bayrak görmedim. Ya Allah, bismillah, Allahuekber, dışında slogan işitmedim. Bankaların, evlerin, caddelerin, sokakların, binaların kundaklandığını görmedim. Sünni- Alevi, sağcı-solcu ayrımı görmedim. Genç, yaşlı, kadın, erkek, çocuk beraber yürüdü. Tanklara elindeki odunla vuran 65 yaşında kadını gördüm. Gelini saçı açık, kızı saçı kapalıydı. İktidar, muhalefet, sivil örgütler, taraflı tarafsız herkes sokağa çıktı.
Ayırıcı hiçbir tavra müsaade edilmedi.
Ordunun saygın üyeleri -darbeciler değilve devletin polisi alkışlandı.
İşte bu özlediğimiz beraberlikti.
Özlediğimiz birlikti. Kenetlenme buydu. Lütfen bu havayı bozmayın.
Bozdurmayın. Müsaade etmeyin. Araya fesat ve fitnecileri koymayın. Halkın verdiği bir birlik görüntüsünü, demokrasi dersini birilerinin bozmasına müsaade etmeyiniz.
Şimdiye kadar dedikodulara çok kandık.
Birbirimizi çok yaraladık. Yalan, dolan, iftira, haset gibi algıların peşinde koştuk.
Birbirimize yumruk sıktık. Birbirimizi üzdük. Bu musibet, en azından bu konuda bir derse vesile olsun. Yeni bir dünya kurabiliriz.
Yitirdiğimiz güzel hasletleri kazanabiliriz.
Bize yakışan da bu değil mi?

***

Kime itaat edilir?
Siz bir insana sonsuz itaat ederseniz şirke girersiniz. 'İtaat maruftadır', itaat ancak doğru olan konulardadır. Hayırdadır. Hz. Peygamber (s.a.v.) Allah'ın peygamberi olmasına rağmen, bir konuda karar verdiğinde sahabe: Ey Allah'ın Resulü! Bu dediğiniz Kuran-ı Kerim veya Allah'ın size bildirdiği özel bir emir mi (sünnet mi) yoksa bizim de söz -istişare- edebileceğimiz bir alan mı diye sorardı. İmam Malik Medine'de Hz. Peygamber'in (s.a.v.) mezarını işaret etti ve şöyle dedi:
"Sadece bu mezardaki zatın her sözü kabul edilir. Bu mezardaki zatın dışındaki her kişininsözü kabul veya reddedilebilir." Müslümanlar, kime itaat edip etmediğini görmek zorunda. Din adına; size şerri emreden, bana aklınızı ve vicdanınızı teslim edin diyene siz teslim olursanız ateşe giden bir yola girersiniz. Hz. Peygamber'in (s.a.v.) imam tayin ettiği bir müfreze komutanı emrindeki askerlere "ateş yakın" dedi. Askerleri ateşi yaktılar. Komutan; "Hepiniz bu ateşe girin" dedi. Askerler: "İtaat, dine, akla ve vicdana uygun konularda olur" dediler. "Sana itaat etmeyeceğiz" cevabını verdiler. Medine'ye dönüldüğünde Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurdu: "İmamınızın emrini dinleyip ateşe girseydiniz ahiretteki ateşten de çıkamayacaktınız." İşte İslam bu. Sınır bu. Lütfen Kitabı ve Resulü iyi tanıyın. Yoksa dünyada da, ahirette de rüsvalığın yolu hiç kapanmaz.

***

Cumhurun reisi olmak kolay değil
Halkın hayatına kast edildiğinde, hürriyeti gasp edildiğinde, silahlı olanlar silahsız halka namlu doğrulttuğunda, şerefli müesseseler yanlış insanların müdahalesine maruz kaldığında, (dışarıda olun. Ben de dışarıdayım) diyen, sabah namazında camide ezan okuyan bir Reisi Cumhurunuz varsa elbette içiniz engin olur.

***

Şehitlere rahmet
Hürriyeti korumak, darbeye direnmek, zulme direnmek için sokağa çıkan kardeşlerimiz içinde sivil veya resmi görevi olan 240 üzerinde kişi şehit oldu. Mekânları cennet olsun. Allah muinleri olsun. Nebi (a.s.) yoldaşları olsun. Ailelerine Rabbim sabır ihsan etsin.


Paylaş : Facebook'a Paylaş Twitter'a PaylaşMyspace'e PaylaşDelicious'a PaylaşFriend Feed'e PaylaşTechnoratiye PaylaşDigg'de Paylaş
Diğer Yazılarımdan Bazıları
  Dua Yaradan’la sohbettir (12.08.2022)
  Tatilde yapılacak 12 öneri (05.08.2022)
  Gençlerimize güzel sözlerle yaklaşalım (29.07.2022)
  Habeş sarayında bir davetçi (22.07.2022)
  Bunalımın pençesinde kıvranan insan (15.07.2022)
  İki bayram bir arada (08.07.2022)
Sayfa Başı
18.08.2022 Ezan Vakitleri
İmsak : 04:34   İkindi : 17:01
Güneş : 06:09   Akşam : 20:07
Öğle : 13:13   Yatsı : 21:36
      Duyurular
12.08.2022
Hocamizin bu haftaki gazete de "Dua Yaradan’la sohbettir" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabilirsiniz.
Devamı...
05.08.2022
Hocamizin bu haftaki gazete de "Tatilde yapilacak 12 öneri" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabilirsini
Devamı...
29.07.2022
Hocamizin bu haftaki gazete de "Gençlerimize güzel sözlerle yaklasalim" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan ok
Devamı...
      Ziyaretçi
                   Sayısı
Aktif : 2989
Bugün : 10913
Bu Ay : 229637
Bu Yil : 3210297
Toplam : 177335623
* 01.01.2011 Tarihi itibari ile
      Dini Sözlük