Günün Sözü :

amoxicillin 500 dosage

amoxicillin 500mg cap sandoz

buy prednisolone liquid

buy prednisolone

antibiotics for flu

buy antibiotics for chickens online antibiotics online for ear infection

order abortion pill philippines

abortion pill philippines blog.endungen.de abortion in philippines

misoprostol philippines

abortion pill philippines

buy low dose naltrexone canada

naltrexone buy uk open buy low dose naltrexone canada
Herhangi bir kişi, mükemmel bir abdest alıp da namaz kılarsa, o namazla gelecek namaz arasında işlediği bütün günahları bağışlanır. (Hadis-i Şerif)
16.04.2021 - Kaynak


Çagimizin en yaygin günahi giybet


Çagimiz Müslümanlarinin en yaygin ve kahredici günahlarinin basinda giybet gelir. Namazi, orucu, zekâti zikri, hacci olan birçok mümin, cennetin kapisindan giybet ve kul hakkindan dolayi geri çevrilecektir

Aslinda Kur'an-i Kerim, anlamak isteyenler için çok çarpici bir ifadeyle uyarida bulunuyor: "Bilmediginiz seyin ardina düsmeyin. Çünkü göz, kulak ve kalp hepsi sorumludur" (Isra 36). Göz günahi gözlüyor, özlüyor ve piskin piskin izliyor. Mahreme, kalbe, iffete göz dikmis bir göz, günahkâr ve asi gözdür. Kendisine atesin dokunacagi göz, bu türden gözdür. Bizler gözün günahi olarak sadece 'harama bakma'yi bildik. Nice asi, yoldan çikmis ve siniri asan göz var ki hiç düsünülmedi.
Kulak da sorumlu. Harami, mahremi, kendisini ilgilendirmeyen her seyi dinleyen bir kulak, yaradilisinin disina çikmis kulaktir. Öyle ya; kulak Kur'an, zikir, hayir ve iyilik sözlerini dinlemek için yaratilmisken haddini asabiliyor. Bu kulak ve sahibi sorumludur.
Kalp de saskin. Rabbine dönecekken kiblesini, gayesini sasiriyor. Baska seylere, dünyevi asklara, zevklere kendini ram ediyor.
Bu ayette kinanan her organ; mahreme dokunma yönüyle de ele alinmis.

Hz. Peygamber (SAV) perdeyi araliyor: "Kisiye yalan olarak her duydugunu anlatmasi yeter." Aslinda yalanin tam ortasindayiz. Kur'an, giybet ve tecessüsün dünyevi cezasini "Ölü insan eti yemek" kadar tiksindirici bir forma büründürmüstür (Hucurat 12). Hemen akabinde de sormus "Tiksindiniz mi?" diye. Ve hemen öncesinde bam teline dokunmus: "Tecessüs etmeyin", yani gizli ve mahremi kazimayin.
Bagdatli Cüneyd, camide bir genç görür. Bu genç dileniyordur. Halbuki parasi da vardir. "Bu genç yasta dilencilik yapmaya utanmaz mi?" diye düsünür. Aslinda hepimizin diyeceklerini söylüyor Bagdatli Cüneyd. Gece rüyada bu delikanlinin vücudunun pisirilip kendisine sunuldugunu görür. Cüneyd siddetle reddeder. "Ben insan eti yemem" der. Kendisine denir ki: "Ama sen daha kötüsünü yedin." Cüneyd ter içinde uyanir. Abdest alir ve mescide gidip genci bulur. Helallik alir. Gencin ifadesi ilginçtir: "Dün gece etimi yemeden keske seninle tanissaydim."
Tabii buradan, genç yasta dilenmeye cevaz verildigi anlasilmamalidir. Ama herkesin hali ve mahremi kendine aittir. Bizler baskasinin degil, kendimizin haliyle ibret olmaliyiz.
Hz. Peygamber (SAV) miraçta; tirnaklariyla yüzünü parçalayanlar görür. Cebrail, "Bunlar senin ümmetinden giybet edenlerdir" der. Denilir ki, giybetin dünyevi üç önemli karsiligi vardir:
Kisinin duasi kabul olmaz.
Yaptigi hayir kabul olmaz.
Günahlari birikir.

BIR DUA
Abdullah Verrak'in duasi
Allah'im tövbe edip tekrar isledigim her bir günahtan dolayi affetmeni istiyorum. Söz verip yerine getirmedigim seylerden dolayi beni affetmeni istiyorum. Senin hosnutlugunu niyet ederek baslayip sonradan içine baska duygular karisan islerimden dolayi da bagislamani istiyorum. Bana ihsan ettigin, ama benim onlari sana karsi günah isleyerek kötüye kullandigim bütün nimetlerin için de senden beni bagislamani niyaz ediyorum. Ey gizli ve açikta, gündüzün aydinliginda ve gecenin karanliginda, topluluk içinde ve gizlice isledigim her günahi bilen Rabbim! Beni affetmeni istiyorum. Ey hilm sahibi Allah'im, ey kullarina muamelesi yumusak olan Rabbim, dualarimi kabul eyle.

BIR SEVAP
Basina bir felaket gelen kisiyi ziyaret
"Basina bir felaket gelene geçmis olsun ziyaretinde bulunan kimseye, felaket gelen kisiye verilecek sevabin aynisi vardir. Bir musibetten dolayi mümin kardesine taziyede bulunan kisiye Allahü Teala, keramet elbisesi giydirir."

BIR AYET
"Süphesiz Rabb'in, diledigine rizki bol bol verir ve (diledigine) kisar. Çünkü O, gerçekten kullarindan haberdardir ve onlari görmektedir." (Isra, 30)

BIR HADIS
"Bir Müslüman, bir agaç diker veya bir ekin eker de ondan bir insan, bir kus ve hayvan yerse, bu yenenler kendisi için sadaka olur." (Buhârî, Müzarea: 1; Müslim, Müsakat: 2)

BIR ESMA
EL-CEBBAR: Azamet ve kudret sahibi, her seye gücü yeten, hükümlerine karsi gelinemeyen.

BIR SÜNNET
Kiyafetleri sagdan giyip soldan çikarmaya baslamak. Mesela çorap giyerken önce sag ayagi giymek, çikarirken de sol ayagi çikarmak.

SORU - CEVAP

Internet kullanilarak insanlara hakaret edildigi, iftira atildigi oluyor. Bunun sorumlulugu nedir?
Internetten veya diger iletisim kanallari kullanilarak insanlara hakaret ediliyor, iftira atiliyor veya tahkir ediliyorsa bu isi yapanlar Allah katinda "kebair-büyük günah" islemis olurlar. Elbette söz ve kalem sorgulanir. Insanlarin namus, izzet, seref ve haysiyetine saldiranlar iftiraci ve yalanci sayilirlar. Bu tür islere tevessül etmek, Müslüman olana yakismaz. Tövbe etmeleri ve kul hakkindan dolayi helallik almalari gerekir. Tabii ki imanlari varsa ve helal ile harama inaniyorlarsa.

Kazaya kalan ramazan oruçlari nasil tutulmalidir?
Ramazan ayinda tutulamayan oruçlarin ve baslanip da bozulan oruçlarin kaza edilmesi gerekir. Kur'an-i Kerim'de, "Içinizden hasta olan veya yolculukta bulunan, tutamadigi günlerin sayisinca diger günlerde tutar" (Bakara 2/184) buyurulmaktadir. Kaza oruçlarinin araliksiz tutulmasi hakkinda herhangi bir hüküm bulunmamaktadir. Bu itibarla, kazaya kalan oruçlar, oruç tutulmasi yasak olan günler disinda, ardi ardina veya ayri olarak tutulabilir. Ancak bu oruçlarin, geciktirilmeden bir an önce tutulmasi uygun olur. Çünkü bu bir borçtur, hemen ödenmelidir. Ayrica insanin ne zaman ölecegi de belli degildir.

Eve girerken, ev bos olsa da selam vermek gerekiyormus, dogru mu?
Isittiginiz husus dogrudur. Çünkü ev bos bile olsa melekler orada bulunurlar. Eve girerken onlari da kastederek "Allah'in selamini" vermek sünnettir.

Bu köse yazisini asagidaki linke tiklayarak sesli bir sekilde dinleyebilirsiniz

Nihat Hatipoglu | Çagimizin en yaygin günahi giybet


Paylaş : Facebook'a Paylaş Twitter'a PaylaşMyspace'e PaylaşDelicious'a PaylaşFriend Feed'e PaylaşTechnoratiye PaylaşDigg'de Paylaş
Diğer Yazılarımdan Bazıları
  Hz. Ebubekir’i sinirlendiren istek (20.05.2022)
  Peygamberimizin son hutbesi (13.05.2022)
  Ramazan sonrası yapmamız gerekenler (06.05.2022)
  Yüce Allah’a verdiğiniz söze sadık kalın (01.05.2022)
  Yüce Allah zalime mühlet verir (30.04.2022)
  Vakit geçmeden tövbe edelim (29.04.2022)
Sayfa Başı
20.05.2022 Ezan Vakitleri
İmsak : 03:46   İkindi : 17:02
Güneş : 05:35   Akşam : 20:26
Öğle : 13:06   Yatsı : 22:07
      Duyurular
20.05.2022
Hocamizin bu haftaki gazete de "Hz. Ebubekir’i sinirlendiren istek" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyab
Devamı...
13.05.2022
Hocamizin bu haftaki gazete de "Peygamberimizin son hutbesi" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabilirsin
Devamı...
06.05.2022
Hocamizin bu haftaki gazete de "Ramazan sonrasi yapmamiz gerekenler" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuya
Devamı...
      Ziyaretçi
                   Sayısı
Aktif : 2443
Bugün : 10918
Bu Ay : 285078
Bu Yil : 2008006
Toplam : 176133332
* 01.01.2011 Tarihi itibari ile
      Dini Sözlük