Günün Sözü :

buy prednisolone 5mg uk

buy prednisolone eye drops over the counter froggie.boloto.net prednisolone london

buy prednisolone 5mg uk

buy prednisolone 5mg uk click buy prednisolone 25mg tablets

pregnancy termination in manila

abortion pill online philippines go abortion in philippines

name of abortion pill in uk

abortion pill online
Allah bize yeter; one güzel vekildir. (Al-i İmran Suresi, 173)
20.04.2021 - Kaynak


Gerçek Müslüman kimdir?


Gerçek Müslüman, adaletten sapmayandir. Haram para yemeyendir. Hak sahibine hakkini verendir. Merhamet sahibi, sefkatli, onurlu, kisilikli, sözünün eri, her türlü iyilige açik, mazlumun yaninda olandir.M agdurun, çocugun, ezilmisin dinini, irkini ve dilini sorgulamayandir

Gerçek Müslüman, Allah'a iman eden ve Yüce Allah'in herkesin ve her seyin Rabbi oldugunu bilendir. Allah'in rahmet bakisiyla evrene bakandir. Hz. Muhammed'in (SAV) son Peygamber olduguna iman etmenin yaninda diger peygamberlerin de Hak davetçisi olduguna iman edendir. Hakkaniyet sahibi olandir. Aleyhine de olsa adaletten sapmayandir. Haram para yemeyendir. Hak sahibine hakkini verendir. Merhamet sahibi, sefkatli, onurlu, kisilikli, sözünün eri, her türlü iyilige açik, mazlumun yaninda olandir. Mazlumun, magdurun, çocugun, ezilmisin dinini, irkini ve dilini sorgulamayandir. Yüzüne baktiginda ürkemeyecegindir. Iffetli, izzetli olandir. Lokmasini magdurla paylasandir. Yetimi görünce duraksayandir. Ezana, bayraga, ülkesine bir milimlik iyilik eden her büyügüne vefali olandir. Insanligin ortak mirasini hoyratça harcamayandir. Allah'tan geldigine ve yine O'na dönecegine iman edendir. Çilesi ve davasi olandir. Anlayislidir, sabirlidir, tahammüllüdür... Edeplidir, temizdir, zariftir... Yenilige açiktir, ilimden yanadir, cehalete, yobazliga karsidir... Gericilikten, geriye düsmekten uzaktir. Namazini kilar, orucunu tutar, zekâtini verir, haccina gider, eksigiyle gedigiyle bunlara dikkat eder.
Bir insani yasatmak, kâinatin tümünü diriltmek gibidir; bir insani öldürmek bütün insanligi öldürmek gibidir akidesine baglidir. Akideiman adamidir. Sahtekârliktan münafikliktan, korkakliktan, sartlara göre egilip bükülmekten nefret eder. Yagciliktan, nabza göre serbet vermekten, günün adami olmaktan, imanini pazarlik konusu etmekten nefret eder. Hesabi Allah'tir. Derdi Allah'tir. Hedefi Allah'tir. Tasasi Allah'tir. Allah onun Rabbi, Hz. Muhammed (SAV) onun dünyadaki yol rehberidir. Ahiret siginagidir. Diger din mensuplarini anlayisla karsilar. Onlara karsi haksizligi kabul etmez. Onlarin ibadethanelerine düsmanca tavir içinde olmaz, olani da engeller. Ama dinini tebligden de yüksünmez. Çünkü mümindir ve kendisi gibi müminler olsun ister. Bu imanin ve insanin dogasinda var.

Dindar insan özetin özetiyle budur. Böyle bir insani, nesli olusturmak, insaf sahibi her insanin derdi olmalidir. Kur'an-i Kerim'in "Müminler felah bulmustur" ifadesiyle anlattigi iste böyle insanlardir. Hz. Peygamber'in (SAV) Mekke ve Medine'de insa ettigi Islam, bu imana gönül vermis insanlarla kurulmustur. Bu vasiflara sahip olandan kim rahatsiz olur, kim ürker?
Burada hakli ve yerinde tek bir itiraz yapilabilir. O, yerinde olan itiraz ve soru sudur: "Peki böyle bir nesil olustu mu? Mevcut olan Müslümanlarin tümü böyle midir?" Elbette ki böyledir diyemeyiz. Zaten böyle olsaydi, bizim bunca olumsuzluga, haksizliga, cinayetlere, zulme, kalpazanliga, kandirmaya endekslenmis ticaret bezirgânligina, dini istismar eder sahtekârlara muhatap olmamiz mümkün olmazdi. Zaten bizim çabamiz ve derdimiz bu olumsuzluklari azaltip Rabb'e layik bir insan insa etmektir. Bunun yolu da Kur'an-i Kerim'i dogru okuyup, dogru anlayip dogru uygulamak ve Hz. Resul'ü, O'nun güzel ve seçkin ahlakini ahlak edinmektir.

BIR DUA
Hz. Ebu Derda'nin duasi
EY Allah'im! Benim Rabbim ancak sensin. Senden baska ilah yoktur. Ancak sana tevekkül ediyorum. Büyük arsin sahibi sensin. Günahtan dönüs ve ibadete yönelis ancak azim ve yüce olan Allah'in kuvveti iledir. Allah neyi dilerse o olmustur. Neyi dilememisse o olmamistir. Muhakkak Allah her seye kadirdir. Muhakkak Allah, ilmiyle her seyi ihata etmistir ve her seyi adet olarak tespit buyurmustur. Ey Allah'im! Nefsimin serrinden ve zarar verebilme kabiliyeti kudretinde bulunan her mahlukun serrinden sana siginirim. Muhakkak Rabb'imin yolu dosdogrudur!

BIR AYET
SANA Allah yolunda ne harcayacaklarini soruyorlar. De ki: "Hayir olarak ne harcarsaniz o, ana-baba, akraba, yetimler, fakirler ve yolda kalmislar içindir. Hayir olarak ne yaparsaniz, gerçekten Allah onu hakkiyla bilir." (Bakara 215)

BIR HADIS
"GÜÇLÜ, güreste gücünü gösteren degil, öfke aninda nefsine (kendine) hâkim olandir." (Buhari, Edeb, 76)

BIR ESMA
Er-Rakib
HER varligi, her isi, her an gözeten, bütün isleri murakabesi altinda bulunduran.

BIR SEVAP
SABAH namazinin farzi ve sünneti. "Sabah namazi dünyadan ve içindekilerden hayirlidir. Kim sabah namazini kilarsa Allah'in zimmetindedir."

BIR SÜNNET
Kötülük edene iyilik etmek.

SORU - CEVAP

Kabir ziyareti sart mi? Uzaktan okuyamaz miyiz?
Kabir ziyareti sünnettir. Ölüleriniz için uzaktan da okumanizda hiçbir sakinca yoktur. Yüce Allah niyetinizi biliyor. Bu nedenle uzaktan okunan dua da yerine ulasir.

Babam öldü. Enistem, "Babanin bana 30 yil önce borcu vardi" diyor. Ne yapmamiz lazim?
Babaniz bu konuda bir sey söylemediyse, böyle bir borca ait sahitler yoksa borçtan sorumlu olmazsiniz. Sahitlerin varligi da yetmez. Bu hususlarda neler yapildigini ve olayin bütün gelismelerini bilmeleri gerekir. Bu halde de babanizin terekesinden (mirasindan) ödemeyi yaparsiniz.

Ramazan ayinda lokanta isletmek caiz midir?
Ramazan ayinda hasta, yolcu vb. oruç tutmama ruhsatina sahip kimseler, oruçlarini daha sonraki bir zamanda tutabilirler (Bakara 2/185; Ibn Mâce, Siyâm, 11-13). Mazereti sebebiyle oruç tutamayanlarin yeme-içme ihtiyaçlarini karsilayabilmeleri için ramazan ayinda lokantalarin vb. yerlerin açik olmasinda dinen bir sakinca bulunmamaktadir. Ayrica lokanta sahibi, oruç tutmayanlarin niçin oruç tutmadiklarini bilmek zorunda degildir. Fakat hem oruç tutanlara saygi için hem de yeni yetismekte olan çocuk ve gençlerin, ramazanda oruç tutulmayip aleni yemek yenilmesinin olagan bir sey oldugu izlenimine kapilmamalari için mazeretli bile olsa yiyip içenlerin bunu açiktan yapmamalari uygun olur. Lokanta sahipleri de gerekli tedbirleri alarak böyle algilamalara firsat vermemeye özen göstermelidirler.


Paylaş : Facebook'a Paylaş Twitter'a PaylaşMyspace'e PaylaşDelicious'a PaylaşFriend Feed'e PaylaşTechnoratiye PaylaşDigg'de Paylaş
Diğer Yazılarımdan Bazıları
  Dine saldiranlar Allah’in nurunu söndüremez (24.09.2021)
  Kadina el kaldirmak acizliktir (17.09.2021)
  Imani yenilemek (10.09.2021)
  Imani yenilemek (10.09.2021)
  Gençlerle dertleselim... (03.09.2021)
  Cebrail’in getirdigi Islam (27.08.2021)
Sayfa Başı
26.09.2021 Ezan Vakitleri
İmsak : 05:24   İkindi : 16:22
Güneş : 06:48   Akşam : 19:03
Öğle : 13:01   Yatsı : 20:22
      Duyurular
24.09.2021
Hocamizin bu haftaki gazete de "Dine saldiranlar Allah’in nurunu söndüremez" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasind
Devamı...
17.09.2021
Hocamizin bu haftaki gazete de "Kadina el kaldirmak acizliktir" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabilir
Devamı...
10.09.2021
Hocamizin bu haftaki gazete de "Imani yenilemek" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabilirsiniz.
Devamı...
      Ziyaretçi
                   Sayısı
Aktif : 2034
Bugün : 3063
Bu Ay : 346656
Bu Yil : 2797143
Toplam : 172766487
* 01.01.2011 Tarihi itibari ile
      Dini Sözlük